W ubiegłym tygodniu w Zespole Szkół im. Świętej Jadwigi Królowej Polski w Ostrowie obchodzono jubileusz 130-lecia istnienia szkoły.
Obchody rozpoczęły się mszą świętą, następnie poczty sztandarowe i goście przeszli na teren szkoły, gdzie podczas uroczystej akademii płk. Henryk Burdon, prezes Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, odznaczył sztandar szkoły odznaką za zasługi dla ZKRPiBWP. Następnie przemawiali zaproszeni goście, a na koniec uczniowie zaprezentowali inscenizację zatytułowaną Legendy o tym, jak królowa Jadwiga wspomogła biednego kamieniarza.

fot.Jacek Szwic
Poczty sztandarowe i goście w drodze do szkoły.

fot.Jacek Szwic
Dawny dworek Świeżawskich, w którym mieści się Zespół Szkół im. Świętej Jadwigi Królowej Polski.
W 1914 roku wybuchła wojna i podobnie jak w wielu innych wioskach zawieszono zajęcia szkolne. Po zakończeniu działań wojennych szkoła wznowiła działalność i uczyło się w niej 87 dzieci. Podczas referendum większość mieszkańców zadeklarowała, aby językiem wykładowym był język polski, a nie – jak do tej pory – ruski. Do 1939 roku szkoła liczyła 6 klas i nosiła imię Świętej Jadwigi. Po wojnie w dworku Świeżawskich utworzono dwuklasową Szkołę Rolniczą, a na potrzeby szkoły podstawowej wykorzystywano sale w Domu Ludowym oraz pomieszczenia w mleczarni. Dopiero w 1967 roku całą szkołę ulokowano w dworku Świeżawskich, gdzie funkcjonuje do dzisiaj jako Zespół Szkół im. Świętej Jadwigi Królowej Polski.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze