Reklama

Piękny jubileusz 130-lecia ZS w Ostrowie

26/06/2015 16:18

W ubiegłym tygodniu w Zespole Szkół im. Świętej Jadwigi Królowej Polski w Ostrowie obchodzono jubileusz 130-lecia istnienia szkoły.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą, następnie poczty sztandarowe i goście przeszli na teren szkoły, gdzie podczas uroczystej akademii płk. Henryk Burdon, prezes Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, odznaczył sztandar szkoły odznaką za zasługi dla ZKRPiBWP. Następnie przemawiali zaproszeni goście, a na koniec uczniowie zaprezentowali inscenizację zatytułowaną Legendy o tym, jak królowa Jadwiga wspomogła biednego kamieniarza.


fot.Jacek Szwic
Poczty sztandarowe i goście w drodze do szkoły.

Reklama
Niewiele wiejskich szkół może się poszczycić 130-letnią historią. Warto więc, by chociaż w skrócie ją poznać. Do drugiej połowy XIX wieku w Ostrowie koło Przemyśla istniała szkoła przyparafialna z językiem ruskim. 23 września 1885 Rada Gminy Ostrów podjęła uchwałę o założeniu Szkoły Ludowej Publicznej. Gmina zobowiązała się przeznaczyć na ten cel pół morga gruntu i do lipca 1887 roku wybudować na nim budynek, a także wyasygnować 100 złotych na roczną pensję dla nauczyciela i zabezpieczyć drewno na opał. Rada Szkolna Krajowa przyklepała ten wniosek i orzeczeniem z dnia 16 października 1886 roku utworzyła Szkołę Filialną w Ostrowie, która obejmowała swoim zasięgiem gminę Ostrów i obszar dworski. Z zachowanych dokumentów wiadomo, że w roku szkolnym 1908/09 szkoła liczyła cztery klasy, w których uczyło się 94 dziewczynki i 91 chłopców, a kierownikiem i nauczycielem był pan Stankiewicz. 


fot.Jacek Szwic
Dawny dworek Świeżawskich, w którym mieści się Zespół Szkół im. Świętej Jadwigi Królowej Polski.

W 1914 roku wybuchła wojna i podobnie jak w wielu innych wioskach zawieszono zajęcia szkolne. Po zakończeniu działań wojennych szkoła wznowiła działalność i uczyło się w niej 87 dzieci. Podczas referendum większość mieszkańców zadeklarowała, aby językiem wykładowym był język polski, a nie – jak do tej pory – ruski. Do 1939 roku szkoła liczyła 6 klas i nosiła imię Świętej Jadwigi. Po wojnie w dworku Świeżawskich utworzono dwuklasową Szkołę Rolniczą, a na potrzeby szkoły podstawowej wykorzystywano sale w Domu Ludowym oraz pomieszczenia w mleczarni. Dopiero w 1967 roku całą szkołę ulokowano w dworku Świeżawskich, gdzie funkcjonuje do dzisiaj jako Zespół Szkół im. Świętej Jadwigi Królowej Polski.


JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości