Reklama

Piękny jubileusz kombatanta AK [ZDJĘCIA]

Na swoje 100. urodziny jubilat założył mundur oficerski i czapkę – rogatywkę, które otrzymał dzięki wspólnym staraniom koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Lubaczowie i 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

17 lutego br. w Oleszycach odbyła się miła uroczystość 100. urodzin porucznika Tadeusza Bystrzyckiego ps. „Brzozowski”, żołnierza Armii Krajowej, bohatera walki z niemieckim najeźdźcą. Oleszyce to rodzinna miejscowość Szacownego Jubilata, w której żyje do dzisiaj. Okolicznościową uroczystość zapoczątkowała msza św. w kościele parafialnym pw. Narodzenia NMP w Oleszycach, a część oficjalna odbyła się w jednym z oleszyckich lokali. W trakcie tej drugiej było miejsce na przemówienia, życzenia, kwiaty oraz prezenty[paywall].

Ostatni żyjący żołnierz AK na lubaczowszczyźnie

Na swoje urodziny jubilat założył mundur oficerski  i czapkę – rogatywkę, które otrzymał dzięki wspólnym staraniom Koła ŚZŻAK w Lubaczowie i przemyskich żołnierzy obrony terytorialnej. Uśmiechnięty przyjmował życzenia urodzinowe, także od delegacji 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, która w imieniu dowódcy pułkownika Daniela Błotki przekazała mu pamiątkowy ryngraf. Porucznik T. Bystrzycki odznaczony został również przez Zarząd Główny ŚZŻAK odznaką honorową „Kolumbowie”, którą otrzymują kombatanci AK urodzeni w latach 1920-1930 oraz medalem Armii Krajowej. Na terenie lubaczowskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej por. T. Bystrzycki jest ostatnim żyjącym kombatantem AK.

Reklama

– Jako formacja jesteśmy dumnymi spadkobiercami Armii Krajowej, a żołnierze WOT w całej Polsce wspierają weteranów. To dla nas wszystkich wielki zaszczyt i wyróżnienie, że możemy czerpać wzorce do naśladowania w swojej służbie. Nasza przemyska brygada ma jeszcze jeden powód, by być dumną z opieki nad sędziwymi kombatantami Armii Krajowej. Naszym patronem jest ich komendant, generał dywizji Stefan Rowecki, pseudonim Grot, który – jak wielu swoich podkomendnych – poniósł śmierć w walce o niepodległość naszej ojczyzny

– powiedział rzecznik prasowy 20 Przemyskiej BOT ppor. Rafał Laska.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 02/03/2024 17:05
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama