Reklama

Pieniądze na naprawę osuwisk i 300 tys. zł mniej na wynagrodzenia nauczycieli

07/04/2019 12:30

Na nadzwyczajnej sesji rady miasta radni przegłosowali kilka poprawek do budżetu. Najważniejsze to zabezpieczenie finansowania naprawy osuwisk w rejonie Wałowej i Czarnieckiego. W pakiecie zagłosowali też za obniżeniem puli pieniędzy na wynagrodzenia dla nauczycieli. Choć chodzi o 300 tys., ratusz uspokaja, że to standardowa procedura.

Na sesji zwołanej 14 marca w trybie nadzwyczajnym radni mieli do podjęcia kilka uchwał w budżecie miasta. Przede wszystkim włączyli w dokument pozyskane w ostatnim czasie dotacje i promesy. Mowa tu o 300 tysiącach na dom seniora, które anonsowaliśmy na łamach naszego tygodnika jakiś czas temu.

Drugi element zmian to rozpisanie ponad 1,4 mln zł na II etap stabilizacji osuwiska w rejonie ul. Czarnieckiego oraz podobne prace w rejonie ulicy Wałowej, Bernardyńskiej i Krętej[paywall].

Na Czarnieckiego kontynuowana będzie budowa kanalizacji deszczowej, przebudowa kolizyjnie przebiegającej sieci gazowej oraz montaż drenażu osuwiska. Z kolei w rejonie Wałowej, Bernardyńskiej i Krętej powstanie kanalizacja burzowa, a Kręta zyska nową nawierzchnię.

Reklama

Mniejsza od zakładanej subwencja

Nieco mniej przyjemne było obniżenie funduszy na wynagrodzenia nauczycieli – w sumie o ponad 300 tys. zł.

W kontekście gorącej atmosfery wokół oświaty, krok ten może nieco zdumiewać. Jednak, jak przekonuje wiceburmistrz Wojciech Superson, korekta budżetu szokująca nie jest, sygnalizuje jednak niedoskonałości systemu finansowania oświaty.

– Obniżenie tej kwoty wynika z tak zwanej metryczki, jaką co roku przesyła samorządom Ministerstwo Edukacji – wyjaśnia W. Superson. – Jako że w tym roku wygaszamy gimnazjum, kwota subwencji jest o 300 tys. niższa od tego, co pierwotnie zakładaliśmy – dodaje.

Czy w związku z tym pensje nauczycieli lub w ogóle funkcjonowanie szkół pozostających pod nadzorem miasta jest zagrożone? – Oczywiście, że nie, choć warto tu pokusić się o głębszą refleksje. Oświata kosztuje nas 21 milionów złotych, z czego subwencja wynosi 11 milionów. W związku z tym każde jej pomniejszenie skutkuje tym, że my musimy znaleźć pieniądze, by pokryć ubytek i w efekcie między innymi zapłacić nauczycielom – wyjaśnia zastępca burmistrza.


pck
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama