Na nadzwyczajnej sesji rady miasta radni przegłosowali kilka poprawek do budżetu. Najważniejsze to zabezpieczenie finansowania naprawy osuwisk w rejonie Wałowej i Czarnieckiego. W pakiecie zagłosowali też za obniżeniem puli pieniędzy na wynagrodzenia dla nauczycieli. Choć chodzi o 300 tys., ratusz uspokaja, że to standardowa procedura.
Na sesji zwołanej 14 marca w trybie nadzwyczajnym radni mieli do podjęcia kilka uchwał w budżecie miasta. Przede wszystkim włączyli w dokument pozyskane w ostatnim czasie dotacje i promesy. Mowa tu o 300 tysiącach na dom seniora, które anonsowaliśmy na łamach naszego tygodnika jakiś czas temu.
Drugi element zmian to rozpisanie ponad 1,4 mln zł na II etap stabilizacji osuwiska w rejonie ul. Czarnieckiego oraz podobne prace w rejonie ulicy Wałowej, Bernardyńskiej i Krętej[paywall].
Na Czarnieckiego kontynuowana będzie budowa kanalizacji deszczowej, przebudowa kolizyjnie przebiegającej sieci gazowej oraz montaż drenażu osuwiska. Z kolei w rejonie Wałowej, Bernardyńskiej i Krętej powstanie kanalizacja burzowa, a Kręta zyska nową nawierzchnię.
Nieco mniej przyjemne było obniżenie funduszy na wynagrodzenia nauczycieli – w sumie o ponad 300 tys. zł.
W kontekście gorącej atmosfery wokół oświaty, krok ten może nieco zdumiewać. Jednak, jak przekonuje wiceburmistrz Wojciech Superson, korekta budżetu szokująca nie jest, sygnalizuje jednak niedoskonałości systemu finansowania oświaty.
– Obniżenie tej kwoty wynika z tak zwanej metryczki, jaką co roku przesyła samorządom Ministerstwo Edukacji – wyjaśnia W. Superson. – Jako że w tym roku wygaszamy gimnazjum, kwota subwencji jest o 300 tys. niższa od tego, co pierwotnie zakładaliśmy – dodaje.
Czy w związku z tym pensje nauczycieli lub w ogóle funkcjonowanie szkół pozostających pod nadzorem miasta jest zagrożone? – Oczywiście, że nie, choć warto tu pokusić się o głębszą refleksje. Oświata kosztuje nas 21 milionów złotych, z czego subwencja wynosi 11 milionów. W związku z tym każde jej pomniejszenie skutkuje tym, że my musimy znaleźć pieniądze, by pokryć ubytek i w efekcie między innymi zapłacić nauczycielom – wyjaśnia zastępca burmistrza.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze