Ministerstwo Obrony Narodowej zakłada budowę strzelnic w każdym powiecie. Program ma ruszyć w przyszłym roku. Pierwsza taka strzelnica w Polsce już powstaje w Pawłosiowie, na terenie zlikwidowanego w latach 70. obiektu. Zamiar budowy centrum szkolenia ze strzelnicą w Gniewczynie Łańcuckiej ma także prywatny inwestor związany ze Związkiem Strzeleckim „Strzelec” Józefa Piłsudskiego. Tam grupka osób obawia się o bezpieczeństwo związane z funkcjonowaniem takiego obiektu.
Program budowy strzelnic ma być m.in. integralną częścią budowy i szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak podkreślał wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk, potrzebna jest infrastruktura szkoleniowa, a przy założeniu, że w każdym powiecie będzie stacjonowała kompania WOT, należy wesprzeć budowę takich obiektów w regionach.
– Strzelnice, które mają być rewitalizowane i budowane w ramach programu resortu, będą służyć zarówno[paywall] wojsku, jak i każdemu, kto będzie chciał się szkolić w zakresie strzelectwa. Wspieranie organizacji proobronnych, popularyzacja strzelectwa zarówno sportowego, jak i proobronnego, kształtuje takie postawy, dzięki którym możemy liczyć, że młodzi ludzie będą bardziej zainteresowani służbą w wojsku. Będzie to służyć budowie rezerw osobowych polskich Sił Zbrojnych – czytamy na stronie ministerstwa.
Ogólnopolski program „Strzelnica w każdym powiecie” wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r. Realnie budowa pierwszych strzelnic powinna ruszyć najwcześniej latem przyszłego roku.
– Dzięki życzliwości wiceministra Michała Dworczyka udało się jeszcze w tym roku pozyskać pieniądze na budowę pierwszej w Polsce tego typu strzelnicy, która zostanie zlokalizowana w powiecie jarosławskim, w gminie Pawłosiów. To pierwszy pilotażowy obiekt w Polsce, budowany jeszcze przed wejściem w życie ustawy. Ta budowa stała się możliwa dzięki wrześniowej decyzji wiceministra Dworczyka o przyznaniu środków na uruchomienie klas mundurowych w jednej z jarosławskich szkół średnich. To właśnie z programu szkolenia klas mundurowych ministerstwo finansuje teraz budowę strzelnicy w gminie Pawłosiów. Obiekt powstanie na terenie zlikwidowanej w latach 70. strzelnicy i będzie jednym z największych w Polsce – wyjaśnia posłanka Anna Schmidt-Rodziewicz.
Program budowy strzelnic powiatowych zakłada budowę obiektów o zasięgu do 100 metrów. Obiekt w Pawłosiowie będzie miał zasięg blisko 400 metrów. Strzelnica będzie dostępna nie tylko na potrzeby szkoleniowe wojska i innych służb mundurowych, ale dla wszystkich osób zainteresowanych nauką strzelania.
– Zarząd nad obiektem ministerstwo przekaże organizacji paramilitarnej – Związkowi Strzeleckiemu „Strzelec” Józefa Piłsudskiego, który wygrał konkurs na prowadzenie szkoleń. Jestem dumna, że to właśnie Podkarpacie i nasz powiat jarosławski jako pierwszy uruchomi strzelnicę. Ponieważ prace postępują w zawrotnym tempie, prawdopodobnie już w pierwszym kwartale 2018 roku zostaną oddane pierwsze strzały – dodaje parlamentarzystka.
Pomysł budowy strzelnicy, a w zasadzie centrum szkoleniowego obejmującego doskonalenie nie tylko strzeleckie, zgłoszony przez prywatnego inwestora w Gniewczynie Łańcuckiej w powiecie przeworskim, wywołał obawy grupy mieszkańców. Swój protest przekazali do gminy i służb ochrony środowiska. Wśród obaw znalazło się m.in. zagrożenie dla przebywających w pobliżu obiektu, hałas oraz utrata wartości działek sąsiadujących z planowaną inwestycją. Inwestor wycofał złożony w gminie wniosek o wydanie warunków zabudowy. Czy wróci do wstrzymanych planów, nie wiadomo.
– Posiadam wszystkie uprawnienia dotyczące szkoleń strzeleckich. Za dużo widziałem, by stwarzać jakiekolwiek zagrożenie dla ludzi. Strzelnica miała stanowić obiekt szkoleniowy wykorzystywany nieodpłatnie przez ludzi związanych ze Związkiem Strzeleckim „Strzelec” Józefa Piłsudskiego oraz uczniów klas mundurowych i wybrane służby, które chciałyby poszerzać swoje kwalifikacje – zapewnia były żołnierz sił specjalnych wojsk powietrznodesantowych, nadzorujący formalności związane z planem budowy oraz dowódca Jednostki Strzeleckiej 2086 im. Cichociemnych ZS „Strzelec” J. Piłsudskiego w Gniewczynie Łańcuckiej. Na prywatnej działce o powierzchni 2,5 ha miało powstać Centrum Szkolenia Strzeleckiego i Spadochronowego Służb Mundurowych. Przeznaczony pod nie teren jest ogrodzony, monitorowany i ma zapewnioną ochronę. Sama działka leży na uboczu. Otaczają ją głownie nieużytki porośnięte młodym lasem. Tylko od jednej strony graniczy z zabudowaniami.
– Nie działamy na zasadzie, że ktoś sobie coś wmyślił i chłopcy postrzelają. Wszystko działa formalnie. Jednostka w Gniewczynie została powołana rozkazem komendy głównej. Zrzesza kilkadziesiąt osób z regionu. 150 czeka na przyjęcie. Planowana strzelnica miała służyć szkoleniom i do celów rekreacyjnych. Dokładny opis inwestycji wraz z brakiem oddziaływania na otoczenie przedstawiłem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Zrobiłem nawet pomiar hałasu. Przy normach wynoszących 68 decybeli nie przekroczył 45. Zadbaliśmy o maksymalne bezpieczeństwo ludzi i zwierząt. Wały i kulochwyty. Zamknięte i wygłuszone pomieszczenia strzelnicze. Dodatkowe progi zapobiegające wydostaniu się pocisku – wylicza dowódca JS.
– W Krakowie, Warszawie mamy potężne strzelnice obok domów mieszkalnych i nikomu to nie przeszkadza. Mam doświadczenie i wiem, co robię, a jako były żołnierz zawodowy nie pozwolę sobie nawet na cień niepewności w kwestii bezpieczeństwa. Zainteresowanie jest spore. Co mam powiedzieć dopytującym się, kiedy obiekt powstanie? Że uwzięło się dwóch sąsiadów. W proteście podpisali się mieszkańcy z innych miejscowości, czy oni wiedzą, przeciw czemu? – zastanawia się inwestorka.
Plany obejmowały utworzenie centrum szkoleniowego dla chętnych nie tylko ze sfery mundurowej. Oferowałoby ono szeroki zakres przygotowań. Od strzeleckich, poprzez ratownictwo, szkolenia spadochronowe, pontonowe i wiele innych. Miało działać na zasadzie niekomercyjnej. Dziś inwestor nie chce mówić o tym, co zamierza.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Lepiej było by wyasfaltować gminne drogi
Chorzy stoją w kilkunastoletnich kolejkach a PISoBOLSZEWIA uruchamia zaplecza dla Putinowskej V kolumny.
Budżet państwa na 2018 rok:Na walkę ze smogiem - 0,2 mld złNa program Strzelnica w każdym powiecie - 2,8 mld zł
"Należy uznać za naturalne zjawisko życia społecznego, że masy ludzi w toku swojej historii używane były pod hasłami różnych ideologii do strącania istniejących klas uprzywilejowanych tylko po to, by na ich miejsce osadzić nowych panów, którzy natychmiast dławią większość społeczeństwa, niemniej sprawnie niż ich poprzednicy". L.Kołakowski.Prof.Król użył określenia <tyrania większości>. Tyranię ową można tylko usunąć SIŁĄ!!! Taka kolej rzeczy.
Taki komentarz jak twój to jest V kolumna Brawo PiS
Lepiej by było nie robić nic jak za PO co nie ?>
Brawo POrzyteczny idiota PISoBOLSZEWII i Putlera.
Cała Europa z was leje PISoBOLSZEWICKIE miernoty,oszuści i złodzieje he he.
Strzelnica budowana jest w Maleniskach a nie Pawłosiowie
Odnoszę wrażenie, że mówiąc o V kolumnie mówisz o sobie, ale to już sprawa dla odpowiednich służb.
Schizofrenia paranoidalna to przykra dolegliwość umysłowa, której charakterystycznym objawem są urojenia prześladowcze. Chory nie odbiera otaczającego go świata takim, jakim on jest naprawdę, ale w sposób całkowicie błędny. Co najgorsze te wszystkie omamy i urojenia chory przeżywa, jako otaczającą go rzeczywistość. Szkoda każdej sekundy w Twoim przypadku. Udaj się natychmiast do Jarosławia na Kościuszki do "prewentorium". Nie musisz mieć skierowania od rodzinnego. Z tym schorzeniem przyjmują całodobowo. Nie bój się elektrowstrzasów, bo w Twoim przypadku zastosowana ich znaczna ilość to jedyny dla Ciebie ratunek. Szkoda czasu. Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia. Jak już wrócisz do pełnej świadomości to daj "cynę" jak się czujesz. Powodzenia.
Tylko nie zakladajcie bramek na wjazdach bo nie beda zolnierze wiedzirli jak wjechac i sprzet beda zostawiac przed strzelnica a sami na nogach pojda
Strzelnica +
Lepiej było by wyasfaltować gminne drogi
Chorzy stoją w kilkunastoletnich kolejkach a PISoBOLSZEWIA uruchamia zaplecza dla Putinowskej V kolumny.