Reklama

Pies Szwejka, dwa konie, huzar, ułan i skrzynka pocztowa zamiast miejsc pracy

W związku z sytuacją w Polsce, regionie i Przemyślu, w tym działaniami zmierzającymi do likwidacji kluczowych dla nadsańskiego miasta instytucji, poseł Platformy Obywatelskiej Marek Rząsa 16 stycznia br. zorganizował konferencję prasową.

Rozpoczął ją od złożenia podziękowań wszystkim tym, którzy okazali serce Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. W czasie tegorocznej odsłony akcji zebrano ponad 63 mln zł, ale pieniędzy ma być więcej. – Wszyscy jesteśmy pod wrażeniem hojności naszych rodaków. Przemyśl pobił rekord w zbiórce. To kolejny dowód, że tej inicjatywie nikt i nic nie jest w stanie zaszkodzić. Serca Polaków są dużo większe niż umysły niektórych polityków – powiedział M. Rząsa[paywall].

Podczas konferencji poseł PO odniósł się do kilku zagadnień związanych zarówno ze sprawami lokalnymi, jak i wydarzeniami politycznymi w Polsce, m.in. do: planów powołania do życia w Przemyślu szpitala wojskowego (informacja na str. 2), siedziby Batalionu Obrony Terytorialnej w nadsańskim mieście, reformy oświaty, zamieszania wokół Izby Celnej, półmetka samorządu miejskiego oraz ostatnich wydarzeń w Sejmie RP.

Reklama

BOT i IC

– Był taki moment, że rozporządzeniem ministra w Przemyślu miał zostać rozlokowany Batalion Obrony Terytorialnej. Nagle, w ciągu kilkunastu godzin, ktoś zmienił zdanie. Jak to jest, że Przemyśl, który na Podkarpaciu dysponuje bodaj największą bazą mienia wojskowego, jest w tej sprawie pomijany? – zapytał retorycznie M. Rząsa.

Skomentował także zamieszanie wokół jeszcze funkcjonującej Izby Celnej i siedziby Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego. – Bardzo się cieszę, że w tej sprawie wszyscy w Przemyślu mówili jednym głosem, od lewicy po prawicę. Lokalny patriotyzm wyszedł z każdego z nas. Kolejną instytucją, którą PiS chce wyprowadzić z naszego miasta, jest dyspozytornia medyczna. Będziemy tej placówki bronić i zachęcam polityków wszystkich opcji do tego samego – stwierdził poseł PO.

Reklama

Oświata

M. Rząsa: – To bardzo zła reforma, która cofa polską oświatę do dwudziestego wieku. Pamiętam, jak kiedyś państwo Elbanowscy krzyczeli: jak sześciolatek może chodzić do tej samej szkoły z trzynastolatkiem? Teraz ten sam sześciolatek spotka się w szkole z piętnastolatkiem. Dzisiaj polscy uczniowie będą rywalizować ze swoimi rówieśnikami z Europy na historyczne daty, a nie na elektroniczne bity. I, niestety, nie mają szans. Oczekiwałbym od władz Przemyśla, które muszę pochwalić za szybkie przygotowanie się do tej reformy, aby dokładnie wyjaśniły opinii publicznej, jakie skutki ona przyniesie. Jako Platforma Obywatelska bardzo mocno zaangażujemy się w działania ZNP w sprawie referendum. Zrobimy wszystko, co jest przewidziane prawem, aby nie weszła w życie – zapewnił.

Pies dla Szwejka

Minęły dwa lata rządów Prawa i Sprawiedliwości w Przemyślu. Półmetek kadencji to był kolejny temat, o którym mówił poseł Rząsa. – Ludzie pytają mnie, jak to jest, że w kraju, w którym drugą osobą w państwie jest przemyślanin, a PiS rządzi w województwie i mieście, ten sam PiS, zamiast miastu pomagać, degraduje je. Nie jestem w stanie im odpowiedzieć. Hasłem wyborczym PiS-u w Przemyślu było „Słuchać ludzi, zmieniać Przemyśl”. Co mamy po dwóch latach ich rządów w mieście? Pomniki zamiast miejsc pracy. Wybudowano psa dla Szwejka, dwa konie, huzara, ułana i skrzynkę pocztową przy nich – powiedział, cytując zapewnienia wyborcze z ulotki jednego z polityków.

– Pani przewodnicząca Podhalicz mówi, że chce Przemyśl poszerzać. Na pytanie jak, nie ma odpowiedzi. To znaczy, że rządzący nie słuchają ludzi, bo takie decyzje muszą zapadać przy otwartej kurtynie. Ludzie muszą wiedzieć, jaki los ich czeka. Stawiam wszystkie pieniądze, że w kolejnych dwóch latach Przemyśl na żadnym polu nie będzie beneficjantem PiS-u. Słyszałem głosy, że w Przemyślu ma szansę powstać Krajowa Szkoła Skarbowości. Bzdura! Złożyłem w tej sprawie interpelację do ministra Banasia, który odpowiedział mi, że szkoła powstaje na bazie Centrum Edukacji Zawodowej Resortu Finansów w Warszawie i w związku z powyższym nie przewiduje się przeniesienia tej jednostki organizacyjnej do Przemyśla – podsumował.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    xx - niezalogowany 2017-01-17 18:17:15

    P.Rząsa od 2007 roku jest pan posłem do chwili obecnej ,w czym pan wspomógł swoje miasto za tyle lat piastowania tej funkcji? .Proszę o konkrety.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    tol - niezalogowany 2017-01-17 18:57:48

    Tak jest, konkrety proszę

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    dd - niezalogowany 2017-01-17 19:27:35

    A czym zasłużył sie przydupas Prezesa i Marszałek jednocześnie?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama