W związku z sytuacją w Polsce, regionie i Przemyślu, w tym działaniami zmierzającymi do likwidacji kluczowych dla nadsańskiego miasta instytucji, poseł Platformy Obywatelskiej Marek Rząsa 16 stycznia br. zorganizował konferencję prasową.
Rozpoczął ją od złożenia podziękowań wszystkim tym, którzy okazali serce Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. W czasie tegorocznej odsłony akcji zebrano ponad 63 mln zł, ale pieniędzy ma być więcej. – Wszyscy jesteśmy pod wrażeniem hojności naszych rodaków. Przemyśl pobił rekord w zbiórce. To kolejny dowód, że tej inicjatywie nikt i nic nie jest w stanie zaszkodzić. Serca Polaków są dużo większe niż umysły niektórych polityków – powiedział M. Rząsa[paywall].
Podczas konferencji poseł PO odniósł się do kilku zagadnień związanych zarówno ze sprawami lokalnymi, jak i wydarzeniami politycznymi w Polsce, m.in. do: planów powołania do życia w Przemyślu szpitala wojskowego (informacja na str. 2), siedziby Batalionu Obrony Terytorialnej w nadsańskim mieście, reformy oświaty, zamieszania wokół Izby Celnej, półmetka samorządu miejskiego oraz ostatnich wydarzeń w Sejmie RP.
– Był taki moment, że rozporządzeniem ministra w Przemyślu miał zostać rozlokowany Batalion Obrony Terytorialnej. Nagle, w ciągu kilkunastu godzin, ktoś zmienił zdanie. Jak to jest, że Przemyśl, który na Podkarpaciu dysponuje bodaj największą bazą mienia wojskowego, jest w tej sprawie pomijany? – zapytał retorycznie M. Rząsa.
Skomentował także zamieszanie wokół jeszcze funkcjonującej Izby Celnej i siedziby Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego. – Bardzo się cieszę, że w tej sprawie wszyscy w Przemyślu mówili jednym głosem, od lewicy po prawicę. Lokalny patriotyzm wyszedł z każdego z nas. Kolejną instytucją, którą PiS chce wyprowadzić z naszego miasta, jest dyspozytornia medyczna. Będziemy tej placówki bronić i zachęcam polityków wszystkich opcji do tego samego – stwierdził poseł PO.
M. Rząsa: – To bardzo zła reforma, która cofa polską oświatę do dwudziestego wieku. Pamiętam, jak kiedyś państwo Elbanowscy krzyczeli: jak sześciolatek może chodzić do tej samej szkoły z trzynastolatkiem? Teraz ten sam sześciolatek spotka się w szkole z piętnastolatkiem. Dzisiaj polscy uczniowie będą rywalizować ze swoimi rówieśnikami z Europy na historyczne daty, a nie na elektroniczne bity. I, niestety, nie mają szans. Oczekiwałbym od władz Przemyśla, które muszę pochwalić za szybkie przygotowanie się do tej reformy, aby dokładnie wyjaśniły opinii publicznej, jakie skutki ona przyniesie. Jako Platforma Obywatelska bardzo mocno zaangażujemy się w działania ZNP w sprawie referendum. Zrobimy wszystko, co jest przewidziane prawem, aby nie weszła w życie – zapewnił.
Minęły dwa lata rządów Prawa i Sprawiedliwości w Przemyślu. Półmetek kadencji to był kolejny temat, o którym mówił poseł Rząsa. – Ludzie pytają mnie, jak to jest, że w kraju, w którym drugą osobą w państwie jest przemyślanin, a PiS rządzi w województwie i mieście, ten sam PiS, zamiast miastu pomagać, degraduje je. Nie jestem w stanie im odpowiedzieć. Hasłem wyborczym PiS-u w Przemyślu było „Słuchać ludzi, zmieniać Przemyśl”. Co mamy po dwóch latach ich rządów w mieście? Pomniki zamiast miejsc pracy. Wybudowano psa dla Szwejka, dwa konie, huzara, ułana i skrzynkę pocztową przy nich – powiedział, cytując zapewnienia wyborcze z ulotki jednego z polityków.
– Pani przewodnicząca Podhalicz mówi, że chce Przemyśl poszerzać. Na pytanie jak, nie ma odpowiedzi. To znaczy, że rządzący nie słuchają ludzi, bo takie decyzje muszą zapadać przy otwartej kurtynie. Ludzie muszą wiedzieć, jaki los ich czeka. Stawiam wszystkie pieniądze, że w kolejnych dwóch latach Przemyśl na żadnym polu nie będzie beneficjantem PiS-u. Słyszałem głosy, że w Przemyślu ma szansę powstać Krajowa Szkoła Skarbowości. Bzdura! Złożyłem w tej sprawie interpelację do ministra Banasia, który odpowiedział mi, że szkoła powstaje na bazie Centrum Edukacji Zawodowej Resortu Finansów w Warszawie i w związku z powyższym nie przewiduje się przeniesienia tej jednostki organizacyjnej do Przemyśla – podsumował.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.P.Rząsa od 2007 roku jest pan posłem do chwili obecnej ,w czym pan wspomógł swoje miasto za tyle lat piastowania tej funkcji? .Proszę o konkrety.
A czym zasłużył sie przydupas Prezesa i Marszałek jednocześnie?
Marek Rzęsa poseł PO ( czytaj Postkomunistyczne Osły) przeczuwa klęskę PO w nadchodzących wyborach samorządowych i parlamentarnych i zaczyna sobie szykować posadkę prezydenta Przemyśla . Cymbał myśli ze ludzie są tacy naiwni i głupi ze nie pamiętają wyczynów PO w Sejmie.Towarzyszu Rząsa oszczędź Pan wstydu nam przemyślanom,
nic nie zrobił - to skąd konkrety? karierowicz, ostatnio nawet medialna laleczka PO
oni wstydu nie mają, zapewniam Pana, a z posadką, całkiem możliwe, tyle że to będzie kompromitacja, choć fakt, ma sporo przydupasów w P-lu
SZCZEGÓŁOWA LISTA WSTYDU - KTO GŁOSOWAŁ ZA UBOJEM RYTUALNYM - WEGANIZM.BLOX.PL YOUTUBE.COM - UBÓJ RYTUALNY FILM + 18
Jak to nie "wspomógł"? Przecież każdy wie, że ciężko pracuje dla dobra nadsańskiego grodu i jego mieszkańców :)
Panie Pośle bez obrazy ale tak nisko jak wasz Klub w Radzie Miasta bardzo nisko upadł:Pani Cikuj- radna bodajże 4 kadencje, czy ona kiedyś się coś odezwała za te 14 lat bycia Radną?Pan Schabowski - no cóż szkoda gadać jeśli to jest nowy szef PO w mieście to najlepiej obrazuje stan a raczej rozkład waszej partiiPan Błachowicz- no cóż sam przyznaje wszem i wobec że mieszka w Warszawie i nie ma czasu na politykę przemyską, jak by miał honor to by zrezygnował z mandatu.Pani Sawicka - no cóż bezbarwność i tyle w tym temacie.Pan Krużel- hmm wasz radny nie wasz? Pewnie wasz bo i tak musicie się z nim przeprosić bo kto wam zdobędzie te 500 głosów, chociaż nie wiem za co on dostaje te głosy.Pani Stojak - no cóż wiedzę ma ale oprócz walki o swój stołek niczym się nie zasłużyla.
No cóż jedno pytanie , co robiła była już Konserwator Zabytków koleżanka pana posła zwana Grażynką , kiedy zasrano piękny przemyski rynek właśnie tandetą zwaną pomnikami : szwejka , pieska , konika , ułana , huzara. Pytam czy np. Rzeszów i jego gospodarz zeszpeciłby rynek taka szmirą. Ktoś w Przemyślu na to zezwolił , ktoś to dziadostwo sponsorował , a gdzie była wtedy konserwator z PO , potem bezpartyjna , obecnie znowu z PO.
Tadziu nie pitol ! Idź do proboszcza niech Cię przytuli .
PRZECZYTAJ UWAŻNIE, MOŻE ZROZUMIESZ! Osłów poszukaj wśród swoich zstępnych i wstępnych! "Przyzwoity człowiek sam lepiej żyje. Nie dlatego, że ma o sobie lepsze mniemanie, ale dlatego, że nie cierpi duchowo z powodu zła, które wyrządza". T.K.
A co wam ten Szwejk tak przeszkadz, lepiej nauczcie sie wrzucać śmieci do kosza to rynek nie będzie "zasrany"
Masz racje ale może nie na Prezydenta a na reprezentanta przemyskiego wychodka przy ul Wałowej
Szkoda pisać na temat pana posła bo on sam wie że niczym się nie wykazał .Czym się zasłużył dla Przemyśla ?niczym mizernota daje znać od czsu do czasu żeby nie zapomnieć jego fałszywej facjaty.
Jeśli chodzi o tego Szwejka to po pierwsze : postać fikcyjna , bajkowa z powieści Haszka , czeskiego pisarza. Po drugie pomniczek jest tandeta bez żadnej wartości artystyczne , może być eksponowany ale w nie zabytkowej części miasta czyli ścisłego centrum na Rynku , na Starówce. Po trzecie gdzie Marszałek Piłsudski , pytam czy krasnal Józef Szwejk wywalczył i utrwalił nie podległość Polski , czy Józef Piłsudski?. No cóż jedynie w królewskim i patriotycznym ponoć Przemyślu mogą być takcie paradoksy zakrawające na parodię , głowa Marszałka ufundowana kilkanaście lat temu przez członków KPN umiejscowiona w ślepej , zaniedbanej uliczce Wodna , niby pomnik obszczywany przez psy , zaś dziwaczny krasnal Szwejk wyeksponowany jak bohater narodowy w samym sercu miasta obok siedziby bossa vis a vis jego okien. By nie było temu pieskowi smutno dodano równie tandetnego pieska. Nadmieniam że autor tej powieści o przygodach Szwejka , Haszek był dużą część życia bolszewikiem z przekonania , opluwał i ośmieszał Polskę i Polaków , wyśmiewał nasze narodowe przywary , religijność ,, kulturę , zwyczaje. No cóż jeśli to nikomu nie przeszkadza , niech tak będzie mnie osobiście denerwuje i to bardzo . Pytam Rząsy , dlaczego jego koleżanka poprzedni Konserwator Zabytków z PO tedy milczała , teraz pan poseł z PO krytykuje , pieski , koniki , huzary , ułany itd. Przyznaję że papierki należy wyrzucać do koszy nie tylko w centum miasta.
Może, zamiast personalnych obelg, chwila refleksji i próba odpowiedzi na pytanie: czy Rząsa ma rację, czy nie ma? I bez znaczenia pozostaje tu porównanie, którym się posłużył (w mojej opinii dość trafne).
Pies przy Szwejku powstał, bo jest dobrym symbolem tego, na co schodzi to miasto....
Dlaczego przeszkadzać? Pies dobry symbol "pieskiego życia" w tym mieście. To wszystko. A koń? - jeśli ktoś nie ma ambicji, to niech będzie i koń... jak "maść końska " na rany.
POWSTAŁY RZEŹBY POMNIKOWE. A teraz to już nawet pomnik nie powstanie, chyba że święty...
W Rzeszowie powstała figura Nalepy jako symbol jednego z rzeszowskich przechodniów, rzeźba w formie łodzi z przewoźnikiem Nitką, ławeczka artysty , figury Wyklętych przy rondzie, przed urzędem Marszałkowskim rzeźba "skrzydło smoleńskie" wbite w trawnik, pomnik piłki nożnej.... itd. Trochę wiedzy, kolego, trochę wiedzy i oglądania rzeczywistości. Wtedy byś wiedział, że jest to modny kierunek obecnej rzeczywistości, ogólnopolski. A czy wartościowy, to już inna sprawa.
Co Pan Rząsa zrobił dla Przemyśla i jego mieszkańców???????????????
Może, zamiast personalnych obelg, chwila refleksji i próba odpowiedzi na pytanie: czy Rząsa ma rację, czy nie ma? I bez znaczenia pozostaje tu porównanie, którym się posłużył (w mojej opinii dość trafne). Pan Rząsa tak samo jak zdecydowana większość polityków ma w głębokim poważaniu Przemyśl i wyborców. Uważa ich za debili którzy mają go wybrać aby mógł dobrze i wygodnie żyć. I to by było tyle.
Od lat szkolnych zawsze był aktywista pro komuny.Wielki harcerz,potem ZMS,PZPR,SLD no i teraz nagle PO.Uwazam,ze to skonczony człowiek i jest czas zapłaty za prace.Koniec z karierowiczami.
YOUTUBE.COM - 7 PRZYKAZAŃ POLITYCZNYCH
Piszecie bzdury,, był przez kilka lat w HSPS czyli Harcerska Słuzba Polsce Socjalistycznej.Potem dalej na etatach w Harcerstwie. Wtedy w Przemyślu,Fredropolu i Kolegium Nauczycielskim krążyło sławne powiedzenie.NIKT CIę tak nie wyrucha jak Druh MARUCHA.Oj,są ludzie którzy to pamiętają,ba mają nawet konkretne nazwiska i imiona,i czas gdzie to się odbywało.
PO rządziła przez pełne 8 / OSIEM LAT / . Więc było sporo czasu , aby to wszystko wprowadzić w życie
Co do Pana Radnego Krużela, to spieszę poinformować gwoli wyjaśnienia ,że Pan Radny jak nie ma obok siebie osoby ,która by go systematycznie co pietnaście minut budziła trącając /niby/ dyskretnie w bok ,to jest on w stanie przespać każde posiedzenie czy Rady ,czy też innego gremium .Byłem świadkiem jak we "Fredreum" siedząc w pierwszym rzędzie "słodko spał " w trakcie występu ,co nie przeszkodziło mu potem w dyskusji w kuluarach .....tylko chyba nie na temat sztuki ??? Ot " taki nasz "Radny śpioszek "....
TEN FILM POWINIEN BYĆ WYŚWIETLANY 1.WRZEŚNIA CO ROKU JAKO OBOWIĄZKOWA LEKTURA W KAŻDEJ SZKOLE. ORAZ W SEJMIE I SENACIEhttps://www.youtube.com/watch?v=aC2Emnsgdoc Panie Rząsa proszę o zapoznanie się z tym filmem może czegoś pan się nauczy!!
P.Rząsa od 2007 roku jest pan posłem do chwili obecnej ,w czym pan wspomógł swoje miasto za tyle lat piastowania tej funkcji? .Proszę o konkrety.
Tak jest, konkrety proszę
A czym zasłużył sie przydupas Prezesa i Marszałek jednocześnie?