Reklama

„Piętnastka” otrzymała krajowy certyfikat

22/02/2016 15:35

Systematycznie powiększa się Sieć Szkół Promujących Zdrowie. Aby ubiegać się o krajowy certyfikat, należy spełnić szereg warunków, m.in. posiadać certyfikat wojewódzki co najmniej od lat trzech. W grudniu ubiegłego roku to zaszczytne wyróżnienie otrzymała z rąk wiceminister edukacji narodowej Teresy Wargockiej przemyska „piętnastka”.

Certyfikat odebrała zaproszona do Warszawy trzyosobowa delegacja w składzie: Artur Mykita – dyrektor SP nr 15, Małgorzata Wajda – koordynator Szkolnego Zespołu Promocji Zdrowia oraz Anna Papiernik – członek zespołu. Wymienieni spotkali się z inicjatorką i popularyzatorką idei, czyli prof. dr hab. Barbarą Woynarowską.

– Otrzymać tak znaczącej rangi wyróżnienie udało się tylko nielicznym placówkom oświatowym w Polsce, gdyż wymogi stawiane przez MEN były i są bardzo wysokie. Dokumentowaliśmy ponad 10-letni okres pracy. Wszystko zaczęło się[paywall] w 2005 r., kiedy to powołaliśmy Szkolny Zespół Promocji Zdrowia. Od razu przystąpiliśmy do wytężonej i dokładnie zaplanowanej pracy, w wyniku której w 2007 roku naszą placówkę przyjęto do Rejonowej Sieci Szkół Promujących Zdrowie, a w 2009 roku odebraliśmy z rąk wojewody podkarpackiego certyfikat wojewódzki – informuje Anna Papiernik.

Reklama

Co wyróżnia szkołę promującą zdrowie?

Nie chodzi tu o slogany, lecz konkrety. – Angażując się w działania prozdrowotne, mieliśmy świadomość tego, co jest najważniejsze w życiu i o czym wyraźnie mówi obowiązująca podstawa programowa. Podkreśla ona, że istotnym „zadaniem szkoły jest edukacja zdrowotna, realizowana przez nauczycieli wielu przedmiotów, której celem jest kształtowanie nawyków dbałości o zdrowie własne i innych ludzi oraz umiejętność tworzenia środowiska sprzyjającemu zdrowiu”. Na przestrzeni lat w edukację tę zaangażowali się liczni nauczyciele, wychowawcy świetlicy, inni pracownicy szkoły, rodzice, uczniowie – podkreśla Małgorzata Wajda.

SP nr 15 posiada Miasteczko Ruchu Drogowego, organizuje turnieje ruchu drogowego, sobotnie rajdy piesze i rowerowe, festyny rodzinne, może się pochwalić zadbanym terenem przyszkolnym z nowoczesnym placem zabaw. W szkole działa Uczniowski Klub Sportowy „15” (wiodącą dyscypliną jest tu siatkówka), nauczyciele wychowania fizycznego popularyzują nowe dyscypliny sportowe, tj. korfball i intercross. Uczniowie rokrocznie biorą udział w wycieczkach o charakterze edukacyjno-rekreacyjnym, w tym zielonych szkołach, a także zimowiskach. Placówka znana jest z działalności Centrum Piosenki Dziecięcej, w profesjonalnym studio nagrań „piętnastki” powstały m.in. pomoce dydaktyczne na zamówienie Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych.
AB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    były uczeń - niezalogowany 2016-02-22 18:59:10

    Gratulacje! z pewnością szkoła zasłużyła na to wyróżnienie.Moim zdaniem to najlepsza i najbardziej kreatywna szkoła w Przemyślu. Wspominam Panią  Wajdę organizującą  najlepsze zielone szkoły, wycieczki szkolne i noce filmowe.  Słowa uznania i życzenia wszystkiego najlepszego dla całego grona pedagogicznego

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    rodzic - niezalogowany 2016-02-23 11:30:15

    Polecam jako rodzic tę szkołę. Dużo by mówić, dlaczego. Powodów jest wiele...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama