Systematycznie powiększa się Sieć Szkół Promujących Zdrowie. Aby ubiegać się o krajowy certyfikat, należy spełnić szereg warunków, m.in. posiadać certyfikat wojewódzki co najmniej od lat trzech. W grudniu ubiegłego roku to zaszczytne wyróżnienie otrzymała z rąk wiceminister edukacji narodowej Teresy Wargockiej przemyska „piętnastka”.
Certyfikat odebrała zaproszona do Warszawy trzyosobowa delegacja w składzie: Artur Mykita – dyrektor SP nr 15, Małgorzata Wajda – koordynator Szkolnego Zespołu Promocji Zdrowia oraz Anna Papiernik – członek zespołu. Wymienieni spotkali się z inicjatorką i popularyzatorką idei, czyli prof. dr hab. Barbarą Woynarowską.
– Otrzymać tak znaczącej rangi wyróżnienie udało się tylko nielicznym placówkom oświatowym w Polsce, gdyż wymogi stawiane przez MEN były i są bardzo wysokie. Dokumentowaliśmy ponad 10-letni okres pracy. Wszystko zaczęło się[paywall] w 2005 r., kiedy to powołaliśmy Szkolny Zespół Promocji Zdrowia. Od razu przystąpiliśmy do wytężonej i dokładnie zaplanowanej pracy, w wyniku której w 2007 roku naszą placówkę przyjęto do Rejonowej Sieci Szkół Promujących Zdrowie, a w 2009 roku odebraliśmy z rąk wojewody podkarpackiego certyfikat wojewódzki – informuje Anna Papiernik.
Nie chodzi tu o slogany, lecz konkrety. – Angażując się w działania prozdrowotne, mieliśmy świadomość tego, co jest najważniejsze w życiu i o czym wyraźnie mówi obowiązująca podstawa programowa. Podkreśla ona, że istotnym „zadaniem szkoły jest edukacja zdrowotna, realizowana przez nauczycieli wielu przedmiotów, której celem jest kształtowanie nawyków dbałości o zdrowie własne i innych ludzi oraz umiejętność tworzenia środowiska sprzyjającemu zdrowiu”. Na przestrzeni lat w edukację tę zaangażowali się liczni nauczyciele, wychowawcy świetlicy, inni pracownicy szkoły, rodzice, uczniowie – podkreśla Małgorzata Wajda.
SP nr 15 posiada Miasteczko Ruchu Drogowego, organizuje turnieje ruchu drogowego, sobotnie rajdy piesze i rowerowe, festyny rodzinne, może się pochwalić zadbanym terenem przyszkolnym z nowoczesnym placem zabaw. W szkole działa Uczniowski Klub Sportowy „15” (wiodącą dyscypliną jest tu siatkówka), nauczyciele wychowania fizycznego popularyzują nowe dyscypliny sportowe, tj. korfball i intercross. Uczniowie rokrocznie biorą udział w wycieczkach o charakterze edukacyjno-rekreacyjnym, w tym zielonych szkołach, a także zimowiskach. Placówka znana jest z działalności Centrum Piosenki Dziecięcej, w profesjonalnym studio nagrań „piętnastki” powstały m.in. pomoce dydaktyczne na zamówienie Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Gratulacje! z pewnością szkoła zasłużyła na to wyróżnienie.Moim zdaniem to najlepsza i najbardziej kreatywna szkoła w Przemyślu. Wspominam Panią Wajdę organizującą najlepsze zielone szkoły, wycieczki szkolne i noce filmowe. Słowa uznania i życzenia wszystkiego najlepszego dla całego grona pedagogicznego
Polecam jako rodzic tę szkołę. Dużo by mówić, dlaczego. Powodów jest wiele...
Gratulacje! z pewnością szkoła zasłużyła na to wyróżnienie.Moim zdaniem to najlepsza i najbardziej kreatywna szkoła w Przemyślu. Wspominam Panią Wajdę organizującą najlepsze zielone szkoły, wycieczki szkolne i noce filmowe. Słowa uznania i życzenia wszystkiego najlepszego dla całego grona pedagogicznego
Polecam jako rodzic tę szkołę. Dużo by mówić, dlaczego. Powodów jest wiele...