Reklama

Piją dla złagodzenia stresu. W Jarosławiu zbadano, kiedy mieszkańcy sięgają po alkohol

10/04/2022 13:48

Na ostatniej, bardzo burzliwej zresztą sesji rady miasta jednym z pierwszych punktów dyskusji był ten dotyczący Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Jarosławia. Radni analizowali, czy takie problemy realnie istnieją i jak gmina może im przeciwdziałać.

Zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii zadania z obszaru przeciwdziałania narkomanii realizują organy administracji rządowej i jednostki samorządu terytorialnego w zakresie określonym w jej treści.

W Jarosławiu problem postanowiono zbadać na podstawie przeprowadzonych ankiet. Badani byli przedstawicielami różnych grup wiekowych. Dorosłych respondentów, którzy deklarują, że nie sięgają po alkohol w ogóle, było[paywall]  tylko 15,5 proc.

Powodami picia są między innymi: aktywność towarzyska, preferencje smakowe, wpływ znajomych (prawie 68 proc. badanych) i najbardziej niepokojący – czyli próba złagodzenia stresu (tę odpowiedź wskazało ponad 10 proc. badanych).


Kolejne dane są nie mniej alarmujące: wielu z respondentów deklaruje, że zdarzyło im się prowadzić samochód pod wpływem alkoholu. Byli też i tacy, którzy uznali, że alkohol zawarty w piwie jest mniej szkodliwy od tego w wódce.

Reklama

 Co z młodzieżą?

Podobne pytania zadano grupie dzieci i młodzież, która liczyła ponad 1500 osób, z czego ponad 45 proc. była w wieku 17 lat i więcej. Odpowiedzi były co najmniej niepokojące, ponieważ aż 88,62 proc. deklaruje, że już próbowało alkoholu – głównie na imprezach towarzyskich, ale aż 4,9 proc. zrobiło to podczas wycieczek szkolnych, czyli wtedy, kiedy powinni byli być pod opieką nauczycieli.

Na radzie miasta jako jeden z największych problemów wskazano ten, że prawie 36 proc. młodych ankietowanych kupuje alkohol samodzielnie, co w przeliczeniu daje grono ponad 500 młodych ludzi.

Czy można dojść do tego, gdzie młodzież kupuje procentowe trunki?

Na podstawie badań wnioskuje się, że w mieście można wskazać jeden na ponad trzydzieści punktów, w których taki nielegalny zakup mógł mieć miejsce, jednak władze miasta tłumaczą się, że nie posiadają kompetencji śledczych, by odkryć, które sklepy z alkoholem mogą sprzedawać go nieletnim.

Reklama

Nie tylko to zaniepokoiło radnych. Wanda Czerwiec (Prawo i Sprawiedliwość) zadała pytanie, dlaczego młodzież jako źródła wiedzy o problemach wynikających z nadużywania środków psychoaktywnych nie podała działań gminy, która najwyraźniej nie jest skuteczna w docieraniu do niej.

W odpowiedzi wiceburmistrz Dariusz Tracz zaznaczył, że brak takich odpowiedzi w ankiecie może wynikać z techniki jej przygotowania, a ściślej tego, że był w niej do wyboru wachlarz konkretnych odpowiedzi i akurat wśród nich zabrakło tej jednej. Cała dyskusja radnych może sugerować, że program, nakierowany głównie na profilaktykę, nie jest właściwie realizowany, czyli być może jest to „program martwy” – jak określił to radny Janusz Szkodny (Prawo i Sprawiedliwość).

 Jak poradzić sobie z narkotykami?

Problem narkotyków, chociaż niemal nietknięty podczas obrad rady miasta, istnieje i niepokoi. Okazuje się, że zdobycie nielegalnych środków psychoaktywnych nie jest dla młodych specjalnym kłopotem, a do sięgania po nie popycha ich przede wszystkim ciekawość.

Program gminy zakłada w tej kwestii ruchy informacyjne, rozbudowane kampanie dla dzieci i ich rodziców. Czy skuteczne?

Asp. szt. Anna Długosz, rzecznik jarosławskiej policji, informuje, że podobnie jak w 2020 roku, w 2021 na terenie powiatu jarosławskiego odnotowano 46 przestępstw narkotykowych. Wniosek nasuwa się sam: skoro trudno mówić o tendencji spadkowej statystyk, trudno potwierdzić skuteczność omawianego programu. Może zatem informacje o konsekwencjach posiadania nielegalnych substancji psychoaktywnych wywrą jakiś wpływ?

Reklama

Asp. szt. Anna Długosz:

– W Polsce posiadanie każdej ilości narkotyków uznawane jest za przestępstwo. Posiadanie narkotyków zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 3. Posiadanie znacznej ilości narkotyków zagrożone jest karą pozbawienia wolności od roku do 10 lat. Kodeks karny nie określa dokładnie, kiedy ilość narkotyków zostaje uznana za znaczną. Sądy uznają, że znaczna ilość narkotyków to taka, która wystarcza do jednorazowego odurzenia się kilkudziesięciu osób. Ktoś, kto miał przy sobie niewielką ilość narkotyków, może liczyć na łagodniejszy wymiar kary. Wówczas może wymierzyć sprawcy karę pozbawienia wolności do roku. W przypadku nieznacznej ilości narkotyków istnieje możliwość umorzenia postępowania.

Jarosławscy policjanci, we współpracy między innymi z urzędami gmin, w 2021 roku odwiedzili 15 szkół, gdzie prowadzili z uczniami pogadanki na temat konsekwencji prawnych wynikających z nieprzestrzegania Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Współpracują z nauczycielami oraz pedagogami. Niosą przekaz, mający ostudzić wcześniej wspomnianą ciekawość młodzieży, która w kontekście tego problemu może prowadzić, jak mówi znane powiedzenie, do piekła.

 
MP
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama