Nie od dzisiaj wiadomo, że piłka nożna to narodowy sport Polaków. Jarosławski Klub Sportowy wychodzi naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi i organizuje treningi. O działalności JKS-u opowiada sekretarz zarządu Michał Łabuś.
W jakim wieku można zapisywać się do klubu?
– Obecnie w klubie działa 10 drużyn młodzieżowych, w których trenuje prawie 200 zawodników. Najstarsi – juniorzy – to młodzież w wieku 18 – 19 lat, zaś najmłodsi, to chłopcy, którzy dopiero skończyli pierwszą klasę szkoły podstawowej, czyli urodzeni w 2007 roku. Poszukujemy zawodników właściwie z każdego rocznika, ponieważ przepływ młodzieży przez każdy klub jest procesem ciągłym, co związane jest chociażby ze zmianą miejsca zamieszkania czy też przechodzeniem chłopców do innych klubów. Wszystkie grupy trenują pod okiem wykwalifikowanych instruktorów oraz trenerów piłki nożnej, a zajęcia odbywają się najczęściej 3 – 4 razy w tygodniu, w zależności od kategorii wiekowej. Warto zwrócić uwagę, że większość grup bierze udział w regularnych rozgrywkach ligowych: juniorzy i trampkarze w lidze wojewódzkiej, zaś młodziki i orliki w lidze okręgowej. Najmłodsze grupy biorą również udział w różnego rodzaju turniejach, podczas których spotykają się z zespołami z innych miast, nie tylko Podkarpacia[paywall].
Jakie trzeba mieć umiejętności, żeby należeć do klubu?
– Podstawą jest oczywiście umiejętność gry w piłkę, ale wiadomo, że nie każdy od razu rodzi się z talentem. Aby zostać piłkarzem, potrzebna jest przede wszystkim ciężka praca, dlatego tak samo ważne, jak umiejętności, są zapał i chęć trenowania.
Jakie korzyści wynikają z przynależności młodych do JKS?
– Przede wszystkim piłka nożna to wspaniała zabawa. Cieszy się ona zainteresowaniem zdecydowanej większości młodych ludzi. Przynależność do klubu sportowego daje możliwość rozwijania swoich umiejętności w tym zakresie i ogólnie poprawienia swojej kondycji fizycznej. Pozwala spędzić wolny czas aktywnie. Poza tym umożliwia nawiązanie przyjaźni z rówieśnikami, uczy przywiązania do tradycji i historii własnego klubu oraz miasta. Sporo młodych ludzi marzy, aby kiedyś w przyszłości stać się uzdolnionymi piłkarzami i grać w ekstraklasie. Myślę, że JKS jest dobrym miejscem do tego, by stawiać tam swoje pierwsze piłkarskie kroki i później móc zostać zauważonym przez trenerów z większych klubów, którzy coraz częściej pytają o naszych najzdolniejszych wychowanków.
Czy w Jarosławiu organizowane są jakieś mecze między klubami? Czy młodsi zawodnicy z JKS-u wyjeżdżają na rozgrywki do innych miast?
– W sezonie 2014/15 mecze w ramach rozgrywek ligowych rozgrywało 7 naszych drużyn: juniorzy starsi (1996-97), juniorzy młodsi (1998-99), juniorzy młodsi „B” (1999-2000), trampkarze młodsi (2001), młodzicy starsi (2002), młodzicy młodsi (2003) oraz orliki starsze (2004). Wszystkie rozgrywały spotkania z zespołami z całego Podkarpacia – w Jarosławiu i na wyjazdach. Meczów było grubo ponad 100. Młodsze grupyTwoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze