Reklama

PiS chce upolitycznić Młodzieżową Radę Miasta?

Zdaniem przemyskiego radnego Platformy Obywatelskiej Tomasza Schabowskiego partia rządząca w mieście, czyli Prawo i Sprawiedliwość chce upolitycznienia Młodzieżowej Rady Miasta. Świadczy o tym powołanie specjalnego zespołu nadzorującego, złożonego w 75 procentach z radnych PiS czy odrzucenie jego propozycji o utracie mandatu radnego MRM, kiedy osoba jest członkiem partii politycznej lub organizacji o celach politycznych.

W swoim założeniu Młodzieżowa Rada Miasta to „ciało konsultacyjno-doradcze”, mające za zadanie upowszechnianie idei samorządności wśród przemyskiej młodzieży. Powołana została uchwałą Rady Miejskiej w 2011 r., która nadała jej statut, szczegółowo określający tryb wyboru jej członków oraz zasady działania. W wyniku wyborów powołano 20-osobowy skład, złożony z uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, powoływany raz na dwa lata. Do tej pory działały więc rady dwóch kadencji[paywall].

– O ile Młodzieżowa Rada Miasta pierwszej kadencji spotkała się kilka razy, jej następczyni udało się doprowadzić jedynie do dwóch posiedzeń, na których wybrano prezydium i powołano zespoły problemowe – na pozostałych spotkaniach brak było kworum, więc młodzież nie mogła skutecznie obradować. Zakończyła ona już po dwóch latach swoją działalność, ale przed ogłoszeniem wyborów na następną kadencję konieczne było wprowadzenie takich zmian w statucie, które poprawią funkcjonowanie nowej rady. Zwrócił na to uwagę jej opiekun, Pełnomocnik do spraw Organizacji Pozarządowych i prezydent miasta Robert Choma – tłumaczy rzecznik przemyskiego magistratu Witold Wołczyk.

Reklama
Taką inicjatywę podjęli radni, powołując zespół mający przygotować konkretne propozycje. W jego skład weszli: przewodnicząca Rady Miasta Przemyśla Lucyna Podhalicz, Adam Łoziński, Maciej Kamiński (wszyscy PiS) oraz Robert Bal (Porozumienie dla Przemyśla). W wyniku ich prac przedstawiono w listopadzie 2016 r. pomysł poszerzenia grona o studentów uczelni wyższych działających w Przemyślu, którzy nie ukończyli 25. roku życia, przez co liczba radnych wzrośnie do 22. Wprowadzone zostało także wydłużenie kadencji z dwóch do czterech lat, a także obniżenie kworum do 1/3 składu. Nastąpiła również zmiana opiekuna MRM, którym jest obecnie pracownik wydziału edukacji. Zmiany zostały przyjęte na sesji rady miejskiej 28 grudnia ub.r.

– Zaproponowałem kilka poprawek. Między innymi zapis, aby mandat członka rady wygasał, jeśli dana osoba jest członkiem partii politycznej lub organizacji o celach politycznych, aby przewodniczący rady przedkładał prezydentowi miasta i komisji edukacji sprawozdanie z działalności do 1 marca każdego roku – tłumaczy T. Schabowski, dodając: – Żadna z moich poprawek nie została przyjęta.

Zapraszamy wszystkich do współpracy!

Jeden z członków wspomnianego zespołu, radny Maciej Kamiński (PiS) uważa, że obawy radnego T. Schabowskiego są niczym nieuzasadnione. – Zespół zespołem, ale każdy mógł wprowadzić zmiany do statutu rady na komisji lub podczas sesji. Nie mogliśmy ograniczać czy zakazywać komuś działalności w jakimś stowarzyszeniu czy organizacji. Byliśmy jako Forum Młodych PiS jednym z inicjatorów powstania tej rady. Swój wkład miało także Forum Młodych PO. Nie jest prawdą, że przez dwie kadencje ta rada funkcjonowała dobrze. Ona praktycznie nie funkcjonowała. Chcieliśmy poszukać rozwiązania tego problemu, chcieliśmy tych młodych radnych jakoś zmobilizować. Po co zmieniliśmy wiek członków rady? Bo wcześniejszy się nie sprawdził. Raz zostaliśmy zaproszeni na sesję tej rady, ale się nie odbyła, bo nie było kworum. Postanowiliśmy więc rozszerzyć ją o studentów, bo być może oni ją rozruszają, coś nowego wprowadzą – tłumaczy radny M. Kamiński. – Szukajmy wspólnie wyjścia, jak dodać członkom tej rady animuszu, a nie szukajmy dziury w całym i jakiś bzdurnych podtekstów. Absolutnie nie jest zamiarem nikogo upolitycznianie tej rady. Jeśli tylko będą nowe pomysły, wysunięte choćby przez radnego Schabowskiego lub kogokolwiek innego, chętnie z nimi się podzielimy na radzie miasta. Musimy być otwarci i im pomóc – podsumował.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Antek - niezalogowany 2017-01-23 21:20:06

    Proponuję, aby radni PO w ogóle niczego nie upolityczniali, i dlatego niech w ogóle zrezygnują z polityki, z mandatów w Sejmie i Radzie Miasta. Wtedy będzie można dopiero pracować.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    E. - niezalogowany 2017-01-23 23:18:58

    Antek. Proacowac z kim ? Regia ? Nie rozsmieszaj mnie ;)

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    POPO - niezalogowany 2017-01-24 06:36:51

    Ja bym sprawdził jak Schabowski znalazł pracę....

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama