Reklama

Po tej drodze nie da się jeździć

22/03/2018 17:51

Po opadach deszczu albo roztopach droga staje się nieprzejezdna. Mieszkańcy proszą o jej utwardzenie. – Tak się nie da żyć – mówią.

– Ostatnio, jak był tu lekarz, to nawet pieszo nie chciał iść – mówi Łukasz Pękalski. Problem z dostarczaniem przesyłek ma listonosz. Nie wspominając o [paywall]mieszkańcach, którzy nie mogą dojechać do własnych domów. – Auto zostawiam w połowie drogi, bo dalej nie da się wyjechać – mówi pan Łukasz. – Szkoda je nawet myć, bo wystarczy raz tędy przejechać, żeby było znowu brudne. Czasem trzeba parkować koło świetlicy. Ale jak przejść, skoro od razu buty i spodnie są brudne? – dodaje.

Problem istnieje od ponad 30 lat. Mieszkańcy kilku domów długo jakoś znosili te niedogodności. Ale kiedy weszliśmy w XXI wiek i oni zechcieli mieć normalny dojazd do swoich posesji. Już za poprzedniej władzy próbowali coś wskórać. Nie udawało się. – Przyjechali, powiedzieli, że za duże koszty. Byle się wymigać – opowiada Maria Kud.

Reklama

Kobieta przyznaje, że w zeszłym roku wójt przeznaczył na tę drogę dwie wywrotki żwiru. To jednak zdecydowanie za mało.

Zdaniem mieszkańców najlepszym rozwiązaniem byłoby ułożenie betonowych płyt typu jumbo. Nie musiałyby być na całej szerokości drogi – wystarczą tylko po dwóch stronach, żeby mieścił się samochód. – Mogą nawet kupić używane – podpowiadają mieszkańcy. – Nikt nie chce tu asfaltu, tylko żeby normalny przejazd był – podkreślają.

 

Wójt obiecuje pomoc

Wójt Grzegorz Gągola zapewnia nas, że zna temat i chciałby pomóc mieszkańcom. – Niestety nasza gmina ma tak specyficzne położenie, że jest dużo dróg z takimi problemami, nawet w samej Birczy. Pozyskujemy środki i powoli je utwardzamy, ale jeszcze nam trochę zostało – przyznaje. – Tej drogi na dobrą sprawę nigdy nie było, ona istniała na mapie jako polna. Ja zacząłem podejmować prace, żeby ją zrobić – dodaje.

Wójt zapewnia, że prace na tej drodze będą prowadzone po świętach. Wcześniej jednak projektant musi dobrać odpowiednią technologię. – Jeżeli droga nie będzie odpowiednio odwodniona, płyty nic nie dadzą, bo będą się zwyczajnie topić i łamać. Być może trzeba grunt wysadzinowy zmienić – zastrzega.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    W - niezalogowany 2018-03-22 18:49:10

    Zmieńcie sobie władzę albo dzukać dojścia do Kurii.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    droga moja droga - niezalogowany 2018-03-22 19:44:46

    Pierwsza strategia dla gminy Bircza to zapewnić w miarę dojazdy do domów ,bo drogi w tych czasach są jak powietrze potrzebne do życia.Niema co się dziwić że ludzie przeprowadzają się do innych miejscowości z lepszą infrastrukturą .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    ministrant - niezalogowany 2018-03-22 21:47:34

    Ale pleban z kolędą dotarł.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama