Reklama

Pochylmy się nad autyzmem. II Piknik Integracyjny pod znakiem niebieskich balonów [ZDJĘCIA]

Uczestnicy i organizatorzy II Pikniku Integracyjnego pod hasłem „Sięgamy po sukces w terapii dzieci z autyzmem” tłumnie zebrali się w sobotnie przedpołudnie, 11 czerwca, na boisku przy Sobótki 23 w Pikulicach, by razem świętować, a jednocześnie uświadamiać sobie, że autyzm trzeba zauważać i jednocześnie wiedzieć, jak z nim żyć.

Zaproszonych gości i uczestników pikniku powitał prezes Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem Andrzej Berestecki, wyrażając nadzieję, że będą się dobrze bawić oraz dziękując wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się zarówno do organizacji imprezy, jak i samego propagowania wiedzy o autyzmie.

Następnie głos zabrał[paywall] przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Maciej Kamiński, który z kolei wyraził nadzieję, że pogoda nie przeszkodzi we wspólnym świętowaniu i zarówno dla uczestników, jak i dla dzieci ze spektrum zaświeci upragnione słońce.

Reklama

Ojcowie chrzestni pikniku – Ewelina i Krzysztof Kuncelmanowie – którzy na co dzień zajmują się głównie aktywizacją zawodową osób z niepełnosprawnościami, pokreślili, że ich pomoc nie kończy się w tym momencie. Już myślą o ulepszeniu terenu wokół placu zabaw, poprzez wybudowanie kolejnych urządzeń pozwalających bawić się i rozwijać podopiecznym warsztatów. K. Kuncelman podkreślił, że autyzm to szczególna forma niepełnosprawności, która wymaga bardzo dużej pomocy, uśmiechu i radości.


fot.Monika Rusinek
Na pikniku królował kolor niebieski. Jako barwa najczystsza i najzimniejsza – najbardziej odrealniona ze wszystkich możliwych– symbolizuje spektrum zaburzeń autystycznych.

Reklama

Zabawy, rozmowy i smaczny posiłek

Licznie zgromadzone dzieci mogły skorzystać z takich atrakcji, jak: malowanie buziek, wspólna zabawa z chustami, użycie sikawki strażackiej, loteria fantowa, rozmowa z przedstawicielami służb mundurowych (funkcjonariuszami Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, regionalnej Straży Ochrony Kolei, Straży Miejskiej i OSP w Pikulicach) czy zwiedzanie wnętrz ich pojazdów.

Chętnie udawały się też po kolorowe baloniki wiązane w przeróżne kształty oraz do stoiska Edukido, gdzie mogły poznawać świat poprzez klocki Lego. Gdy zgłodniały – do swojego namiotu zapraszali ich przedstawiciele World Central Kitchen.

Reklama

Na wydarzeniu zabrakło wojewody podkarpackiego Ewy Leniart i wicemarszałka Piotra Pilcha, którzy jednak wystosowali listy okolicznościowe. Podkreślili w nich, jak ważne jest organizowanie takich imprez.

„To świetna okazja do przełamywania stereotypów i pretekst do dyskusji na temat problemów, z którymi borykają się dzieci ze spektrum autyzmu oraz sposobność do aktywnych działań na rzecz dzieci autystycznych”, ale i „propagowanie, w szczególności wśród rodziców i osób sprawujących opiekę, informacji pozwalających na rozpoznawanie wczesnych symptomów zaburzeń rozwojowych” – napisali.

Reklama


fot.Monika Rusinek
Zespół tańca ludowego „Arkan” zachwycał nie tylko strojem, ale i umiejętnościami tanecznymi.


MR
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama