Po raz 5. w regionie zorganizowana została akcja „Dary dla dzieci z hospicjum”, której założeniem jest wsparcie Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci z siedzibą w Rzeszowie. Trzeci rok z rzędu tę piękną inicjatywę wsparła społeczność gminy Bircza. Wielu mieszkańców ponownie zdecydowała się podzielić tym, co ma, z małymi podopiecznymi tej wyjątkowej instytucji.
„Miarą Twojego człowieczeństwa jest wielkość Twojej troski o drugiego człowieka” – to motto, które codziennie przyświeca zespołowi Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci.
Pod skrzydłami tej organizacji działa zarówno Hospicjum Stacjonarne dla Dzieci, jak i tzw. hospicjum domowe. Od momentu powstania w kompleksowy sposób wspiera ono zarówno ciężko chore dzieci, jak i ich rodziny.
Potrzeby takich placówek jak ta są ogromne. Kontrakty z NFZ zazwyczaj nie wystarczają im nawet na płace, a pieniędzy brakuje na podstawową działalność. Bez wsparcia ludzi dobrej woli w zasadzie nie mogłyby funkcjonować. O takie wsparcie dla podkarpackiego hospicjum co roku walczy organizatorka akcji „Dary dla dzieci z hospicjum” Anna Ramocka – która jest motorem napędowym przedsięwzięcia i jego inicjatorką.
Wespół z osobami koordynującymi je w różnych miejscowościach Podkarpacia organizuje ona pomoc dla podopiecznych rzeszowskiej organizacji. Na terenie Birczy dobrym duchem akcji kolejny rok jest Anna Ruda, która inicjuje i koordynuje zbiórkę na miejscu. Sama nic by jednak nie zdziałała, gdyby nie otwarte serca mieszkańców gminy.
Również w tym roku, gdy tylko[paywall] przypomniała im o szczytnej inicjatywie, bez wahania ruszyli z pomocą.
Dary do birczańskiego Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki spływały od 15 do 25 listopada. Ich liczba rosła z dnia na dzień. Bus, który przyjechał do Birczy po odbiór podarunków, był szczelnie wypełniony. A ich lista ściśle określona.
Dominowały na niej: produkty żywnościowe, pieluchy, podkłady, pościele, koce, artykuły higieniczne i ubrania. Ale oczywiście były też interaktywne zabawki, który pozwolą wypełnić chorym dzieciom czas. W zbiórkę prowadzoną w GOKSiT włączyli się: pracownicy placówki, mieszkańcy Birczy, instytucje, szkoły z terenu gminy, Nadleśnictwo Bircza, urząd gminy, przedszkole samorządowe oraz Kalwaryjski Ośrodek Pomocy Ojca Wenantego Katarzyńca.
– Na początku trochę obawiałam się, że w obecnych trudnych czasach może nie udać się namówić ludzi do tej inicjatywy, ale nie odczuliśmy, aby pomoc w tym roku była mniejsza. Ludzie dali od siebie tyle, ile mogli, za co serdecznie dziękuję – podsumowała A. Ruda.
Z różnych miejscowości z terenu Podkarpacia udało się w tym roku zebrać dla rzeszowskiego hospicjum dary o łącznej wartości 30 tys. zł. Zbierano nie tylko w wyznaczonych punktach w terenie, ale też w szkołach i sklepie w Rudniku nad Sanem, skąd pochodzi pomysłodawczyni akcji A. Ramocka i poprzez portal zrzutka.pl.
6 grudnia artykuły, posegregowane w paczki, przekazane zostały podopiecznym hospicjum. Radość obdarowanych była ogromna, a obdarowującym chwile te dostarczyły wiele wzruszeń.
Warto dodać, że na terenie Birczy we wrześniu tego roku organizowana była też inna akcja na rzecz Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci pod hasłem „Zamiast ciasteczek poproszę o paczkę chusteczek”. Udało się zebrać 277 paczek nawilżanych chusteczek i dostarczyć je do siedziby organizacji.
A. Ramocka – główna sprawczyni przedsięwzięcia „Dary dla dzieci z hospicjum” – serdecznie dziękuje wszystkim, którzy się w nią włączyli.
– Pokazaliście, że macie dobre i wrażliwe serca. Bez Was nie byłoby tyle dobra. Jesteście naprawdę wspaniali – podsumowała.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze