Reklama

Podążając śladami Trzech Króli [WIDEO, GALERIA]

16/12/2016 14:00

Czego patronami są Trzej Królowie? Gdzie znajdują się pierwsze zapisy o nich? Jak pojawił się w Polsce pierwszy Orszak? Kim był czwarty Mędrzec Artaban? Na te i wiele i innych pytań znajdziemy odpowiedzi zwiedzając świąteczną wystawę w galerii „Magnez”.

Wystawa „Dziś do Betleja jadą Królowie… Trzej Królowie w tradycji polskiej i regionalnej” została przygotowana przez Katarzynę Ignas, etnograf z Muzeum w Przeworsku. W dniu otwarcia, 11 grudnia, przybliżyła ona uczestnikom zagadnienia związane z symboliką trzech mędrców. Zwiedzanie można rozpocząć od ksiąg, w których znajdują się zapisy na temat Trzech Króli. Katarzyna Ignas wyjaśniła, że pisał o nich tylko[paywall] jeden ewangelista – św. Mateusz.

Jest to pierwsze i jedyne źródło w tamtych czasach. Późniejsze księgi były obarczone już tradycją czy naleciałościami. To, czego zabrakło w pierwszym przekazie, zostało uzupełnione przez pobożność i wyobraźnię chrześcijańską. W drugiej połowie XIV w. niemiecki karmelita Jan z Hildesheim w Historii Trzech Króli opisał dalszą wędrówkę.  Według legendy wszyscy Trzej Królowie zmarli w wieku ponad 100 lat, pochowani zostali razem w jednym grobie w południowej Arabii. Stamtąd ich ciała przeniesiono do Konstantynopola, następnie do Mediolanu, a w końcu do Kolonii, gdzie relikwie złożono w jednym złotym relikwiarzu w katedrze Najświętszej Maryi Panny.

Dary

Mirrę, czyli żywicę świerkową i kadzidło spalano, a dymem okadzano wnętrze domu i obory. Poświęconą wodą kropiono, aby zapewnić zdrowie domownikom i zwierzętom oraz ochronić przed nieszczęściem. Poświęconą biżuterię ze złota czy innych kruszców ofiarowano dzieciom odchodzącym z domu, np. wyjeżdżającym do pracy czy szkoły, co miało zapewnić im ochronę i powodzenie w przyszłym, dorosłym życiu. Takim złotem pocierano także bolące miejsca na skórze. Kredy używa się do dzisiaj w celu utworzenia magicznej granicy przez opisanie drzwi wejściowych. Pisze się: K+M+B RP 2016 lub C+M+B AD 2016. Skrót tłumaczony jest różnorako: „Kacper Melchior Baltazar Roku Pańskiego 2016 chronią ten dom od złego” lub też: „Chrystus Mansionem Benedicat” – „Chrystus błogosławi ten dom”.

Reklama

Trzej Królowie uważani byli za patronów podróży, a także za uzdrowicieli z padaczki, ponieważ twierdzono, że pokłon, upadnięcie przed Dzieciątkiem ma się kojarzyć z nagłym upadkiem osoby chorej na padaczkę, po którym następuje atak.

Podobno mędrców prowadziła gwiazda, ich podróż trwała bardzo krótko. Udało im się ją odbyć w 12 dni, ponieważ w ogóle nie byli zmęczeni, a zwierzęta nie potrzebowały postoju. Jednoznacznie nie stwierdzono, czym była Gwiazda Betlejemska. Mówi się, że mogła nią być Kometa Halleya lub połączenie dwóch planet: Saturna i Jowisza, które ustawiły się w jednej linii i ich blask był postrzegany jako gwiazda. Inne przekazy mówią, że był to wybuch nowej gwiazdy, mówiono również o Syriuszu, najjaśniejszej gwieździe na niebie, widocznej z każdego miejsca kuli ziemskiej. Podczas otwarcia wystawy kolędowanie z Gwiazdą Betlejemską w pełnej krasie przedstawili członkowie OSP z Woli Zarczyckiej (pow. leżajski). W tej miejscowości zwyczaj „chodzenia z gwiazdą” po domach odbywa się 5 stycznia o zmroku.

Reklama

Orszak w Polsce

Można powiedzieć, że w Polsce wprowadzanie orszaku podczas święta Trzech Króli jest dziełem przypadku. W 2008 r. jedna  z warszawskich szkół zorganizowała jasełka z udziałem wszystkich uczniów. Ponieważ nie zmieścili się w budynku, wyszli z przedstawieniem na zewnątrz. To się tak spodobało, że po roku przedsięwzięcie powtórzono, do wspólnego kolędowania przyłączyli się mieszkańcy i ruszył pierwszy orszak. Obecnie w Polsce orszaki organizuje je ponad 400 miejscowości.

Przysłowia

Niegdyś rolnicy zapisywali (niektórzy robią to do dzisiaj) pogodę przez 12 dni odpowiadających 12 miesiącom. Najpierw od 13 do 24 grudnia, a następnie od 25 grudnia do 5 stycznia. Znane były liczne przysłowia prognozujące pogodę.Więcej szczegółów o tradycji Trzech Króli można poznać, odwiedzając wystawę w galerii „Magnez”, która dostępna będzie do 2 lutego 2017 r. Można tutaj obejrzeć m.in. rzeźby, zdjęcia, modlitewniki, tradycyjnie ubraną choinkę, a także opłatki oraz przyrządy służące do ich wypiekania. 


bc
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama