Ubiegły rok nie należał do łatwych. Przekonali się o tym nie tylko uciekający przed wojną Ukraińcy, ale również przedstawiciele służb. Nie inaczej było z policjantami, których działania były skierowane i na zapewnienie bezpieczeństwa w regionie, i udzielanie pomocy uchodźcom.
Podczas rocznej narady komendant wojewódzki Policji w Rzeszowie nadinsp. Dariusz Matusiak podsumował stan bezpieczeństwa i przedstawił garść statystyk dla województwa podkarpackiego.
Nie zabrakło działań prewencyjnych i programów profilaktycznych, takich jak „Cyberbezpieczni”, „Bezpieczny Senior”, „Kręci mnie bezpieczeństwo”, „Fałszywy telefon – zagrożone oszczędności” czy „Otwarci i odpowiedzialni”.
Dzięki możliwości zgłaszania przez uczestników ruchu drogowego naruszeń bezpieczeństwa, funkcjonariusze sprawdzili ponad 20 tys. nowych miejsc lub zdarzeń ocenionych jako niebezpieczne lub uciążliwe, z czego niemal połowa została potwierdzona i wyeliminowana.
Aplikacja od początku funkcjonowania, czyli od września 2016 r., przyjęła ponad 124 tys. tego rodzaju zgłoszeń.
Podsumowaniu uległy również rozbudowy i reaktywacje posterunków. Do końca 2022 r. reaktywowanych zostało 16 posterunków, z czego jeden w podprzemyskich Orłach. Na ponowne uruchomienie czeka kolejnych 5: w Jodłowej, Padwi Narodowej, Wielopolu Skrzyńskim, Wielkich Oczach i Fredropolu.
Cieszy fakt, że podkarpacka policja odnotowała spadek liczby zdarzeń drogowych na drogach naszego województwa. W minionym roku[paywall] doszło do 1059 wypadków, a więc o 161 mniej niż w poprzednim. W wypadkach zginęło 88 osób (o 7 mniej), a 1262 osoby odniosły obrażenia (o 181 mniej).
W 2022 roku funkcjonariusze dokonali 780 tys. kontroli stanu trzeźwości i ujawnili 2419 nietrzeźwych kierowców. To o 1760 mniej niż w 2021 roku. Liczba wykroczeń również spadła z 226 tys. 143 do 183 tys. 579.
Także mniej kierowców zostało ukaranych w kwestii przekroczenia prędkości. Odnotowano ponad 99 tys. tego typu wykroczeń, podczas gdy rok wcześniej było ich ponad 120 tys.
Kierowcy dużo bardziej uważali, jeśli chodzi o przekraczanie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym, bo liczba takich wykroczeń z 3861 w 2021 roku spadła do 2100 w 2022.
Tutaj na wzmiankę zasłużyli nie tylko funkcjonariusze z garnizonu podkarpackiego, ale też wspierający ich policjanci z innych województw. Łącznie ponad 7,5 tys. funkcjonariuszy koordynowało bezpieczeństwo na drogach, w pobliżu punktów recepcyjnych, przejść granicznych i dworców.
Zabezpieczali też konwoje z pomocą humanitarną czy transport kolejowy i drogowy.
Wskaźnik zagrożenia przestępczością, od lat najniższy w stosunku do ogólnopolskich statystyk, dalej spada. Podkarpacka policja stwierdziła 26 tys. 885 przestępstw, czyli o 2721 mniej niż w poprzednim roku.
Zmniejszyła się liczba nie tylko przestępstw kryminalnych (z 15 tys. 012 na 14 tys. 420), ale też drogowych (z 3350 do 3072) i narkotykowych (w minionym roku zabezpieczono niemal 260 kg narkotyków, czyli o 90 kg więcej niż w 2021).
Jak podała Podkarpacka Policja: „Skuteczne były też działania funkcjonariuszy zwalczających przestępczość gospodarczą oraz cyberprzestępczość. Funkcjonariusze, w ramach prowadzonych postępowań, zabezpieczyli mienie o wartości przekraczającej 30 mln zł oraz odzyskali mienie o wartości ponad 10 mln zł”.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze