Młodzież licealna z przemyskich szkół uczestniczyła w spotkaniu autorskim z dwiema pisarkami, które nie tylko mieszkają na Podkarpaciu, ale również przybliżają historię tego regionu w swoich powieściach.
Bezpośrednim powodem wydarzenia była premiera trzeciego tomu cyklu powieściowego Magdy Skubisz o rodzinie Tyszkowskich – „Jemioła, klątwa i cholera”. Natomiast w czerwcu tego roku ukazał się trzeci tom trylogii o Wiedmie Moniki Maciewicz – „Żmijątko”.
Obydwie pisarki przybliżają wątki historyczne związane z ziemią przemyską. Magda Skubisz fabularyzuje XIX-wieczną historię, a Monika Maciewicz sięga do czasów wczesnego średniowiecza.
Spotkanie odbyło się 7 listopada, w ramach projektu „Podkarpackie historie w Arboretum Bolestraszyce”, a poprowadziła je redaktor Anna Cichy z Radia Eska. Młodzież miała okazję porozmawiać z pisarkami, dowiedzieć się, jak wygląda proces twórczy, gromadzenie materiałów, research, praca nad stylem wypowiedzi.
Była to też okazja, żeby dowiedzieć się więcej na temat historii Podkarpacia. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze