Reklama

Podkarpackie zagłębie PiS

15/07/2020 07:24

Przez całą wyborczą noc z 12 na 13 lipca ważyły się losy drugiej tury wyborów prezydenckich. Różnica między kandydatami mieściła się w granicach błędu statystycznego. W poniedziałek, 13 lipca, wszystko było już jasne: prezydentem Polski na drugą kadencję został Andrzej Duda.

Wybory AD 2020 pod wieloma względami okazały się bezprecedensowe. Przede wszystkim ze względu na przedziwną kampanię. Pandemia koronawirusa przewróciła wszystko do góry nogami. Majowy termin dzięki opozycji (dla jej zwolenników) lub przez opozycję (według PiS) okazał się niemożliwy. Słynne porozumienie dwóch Jarosławów (Kaczyńskiego z Gowinem) było rozstrzygające. Termin wyborów został przesunięty na lipiec, dając Koalicji Obywatelskiej drugie życie. Kulturalną, życzliwie nastawioną do ludzi, ale bezbarwną Małgorzatę Kidawę-Błońską zastąpił prawdziwy fajter Rafał Trzaskowski. I zabawa zaczęła się na dobre. Natychmiast z arsenałów politycznych wytoczono najcięższe działa. I stało się jasne: w rozgrywce o wyborcze złote runo będą się liczyć tylko Duda i Trzaskowski.

Wynik Władysława Kosiniaka-Kamysza i Roberta Biedronia to klęska. Jak z nią sobie poradzi cała formacja PSL i SLD? Trudno wyrokować. Oficjalnie, jak zwykle, usłyszymy: wybory prezydenckie to nie nasza bajka. Wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazują jednak, że wieś dla PSL jest stracona. Natomiast wyborcy o lewicowym zacięciu znowu zostali osieroceni. Od wycofania się z bieżącej polityki Aleksandra Kwaśniewskiego politycy SLD nie potrafią odnaleźć się na politycznej mapie Polski. Zredukowanie lewicowości do antyklerykalizmu, aborcji i błyskotliwych dowcipów Władysława Czarzastego nie wystarczą. A może po prostu kandydatem w batalii o Belweder powinien być Adrian Zandberg?

Reklama

O osobistym sukcesie może mówić Krzysztof Hołownia. Jako jedyny kandydat bez zaplecza politycznego wypromował ciekawy pomysł na spotkanie Polaka z Polakiem. Na rozmowę bez nienawiści, hejtu. Spróbował i przegrał. Moim zdaniem ruch Hołowni nie wytrzyma próby czasu i podzieli los kilku wcześniejszych tego typu inicjatyw obywatelskich. Patrz: Paweł Kukiz.

Ciekawą kampanię miał kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak. Obok Hołowni jedyny pretendent, który trafiał do ludzi młodych. Trafiał szczerością wypowiedzi. Z Bosakiem można się nie zgadzać, ale warto go słuchać. Dobrze rozumie realia współczesności. Potrafi przekonywać do swoich racji ze spokojem arcymistrza szachowego. Co przy jego bardzo młodym wieku zadziwia i intryguje. PiS może mieć z nim kłopocik, ale dla prezesa Jarosława Kaczyńskiego będzie to tylko kłopocik.

Reklama

W osobach Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego po raz kolejny zwarły się dwie wizje cywilizacyjne Polski: tradycyjnie zamkniętej z tradycyjnie otwartą. Obie mają zalety, obie obciążone są wadami. Która bardziej? Każdy z nas wie swoje. Najważniejsze, abyśmy nigdy nie zatracili poczucia wspólnoty.

Gratulacje dla prezydenta Andrzeja Dudy. W odróżnieniu od poprzednika Bronisława Komorowskiego (może z racji wieku i różnicy doświadczeń) batalię o reelekcję poprowadził równie intensywnie jak pierwszą. Był wszędzie tam, gdzie być powinien. Swoją kampanię prezydent Duda zakończył na Podkarpaciu. I Podkarpacie po raz kolejny z nawiązką mu się odwdzięczyło.    

Reklama

 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2020-07-15 07:43:26

    Nie jesteśmy żadnym zagłębiem PiS.Jesteśmy regionem o stosunkowo niskim poziomie życia w porównaniu do pozostałych regionów.Takimi samymi zagłębiami jest Podlasie,Lubelszczyzna gdzie poziom biedy jest bardzo wysoki nie tylko materialnej ale w głównej mierze intelektualnej.Nauczono nas stać z żebraczom   ręką o datki.A jeżeli takie dostaniemy to dla darczyńcy jesteśmy mili i usłużni.Poziom wiedzy i strach przed zmianami jest też porażający.Niestety ale nie mamy miejscowych elit intelektualnych zdolnych nadać kierunek rozwoju regionu na wszystkich płaszczyznach.Podatnośc nasza na populizm też jest bardzo wysoka ale to jest cecha wszystkich ludzi biednych ,którzy nie pracą a jałmużnami chcą wejść na wyższy poziom życia.Oczywiście nie możemy mówic o wszystkich.Są miejscowosci gdzie jeszcze tli sie duch swobody,wolności,szacunku do człowieka.Przemyśl jest w tym zasięgu chociaż atak Szmaciaków na miasto jest co raz większy.Ale to tez przeżyjemy.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    niewykształcona zwolenniczka S - niezalogowany 2020-07-15 08:01:59

    Tadeuszu! Żal mi Ciebie. Ty jesteś biedny, biedny intelektualnie. A trzeba byc ubogim- ubogim w duchu. Jeżeli chodzi o wolność i swobodę, to ta wolność żyje jeszcze tutaj na Podkarpaciu, lubelszczyźnie, Podlasiu. Niestety takich jak Ty zniewolono głupotą tzw. elit. Nie czytacie a jeżeli już to miernoty  z wspólczesnymi  nagrodami nike, nobla itd. Miernoty literackie, moralne. I dla wagi rzeczy nie tylko poheglowskie ksiązki czytałam ale również filozofów starożytności i i średniowiecza. ( średniowiecza wielkiego intelektualnie, ale wam trudno zrozumieć Augustyna, Akwinate, Bonawenturę czy Pascala, za trudne). Nawet Woltera czytałam (mierny jak i Nietsche, Marks i Lenin. Spinoza cienki  i bezsensowny.  Ech szkoda gadać, chociaż w tobie  Tadeuszu poleciłbym przmyślan do poczytania. Np świętego biskupa Pelczara labo chociaż ksiedza Orzechowskiego. Bywającyw w grodzie nad Sanem Piotr Skarga opisałby Cię lepiej niż ja ( a opisał) - poczytaj pogadamy.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    arizona pochdzacy zpod przemys - niezalogowany 2020-07-15 08:22:52

    u nas byl niedawno taki ja ty tadeusz prznadrzaly z new yorka. Biden i biden i madrosci glosil. Ale jak zobaczyl niebo i gwiazdy w nocy to chyba zrozumial ze poza miasto jest piekny swiat. I madry. A nieksztalconej powiem ze niedawno czytalam Mackiewicza (Mickiewicza kiedys tez) Piekna literatura, a te gretkowskie nie idzie czytac. one nie rozumieja swiata. pozdrawiam z arizona

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama