Reklama

Podziel się dobrem. Jarosław wychodzi naprzeciw potrzebującym

08/01/2023 16:23

Kilka miesięcy temu przy placu Mickiewicza w Jarosławiu pojawiła się tak zwana Lodówka Pełna Dobra. Mieszkańcy mogą przynosić do niej jedzenie, które następnie odbierają potrzebujący. 23 grudnia w Rynku, przy kamienicy Orsettich, pojawiła się otwarta szafa – miejsce, gdzie można się podzielić ciepłymi ubraniami. Już pierwszego dnia inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem.

Akcje zbierania ubrań na zimę dla potrzebujących są szczególnie ważne w krajach, gdzie panują zmienne warunki pogodowe. W naszym regionie zima zaskakuje co roku, dlatego inicjatywa „Ciepłej Szafy” jest jak najbardziej trafiona[paywall] Prowizoryczne, ale solidne wieszaki zostały umiejscowione w podcieniach kamienicy Orsettich, które powinny uchronić ubrania przed zniszczeniem.

Poza oczywistą pomocą potrzebującym koncepcja sprowadza się także do idei less waste, czyli niemarnowania. Takie akcje pomagają również w zmniejszeniu ilości odpadów, ponieważ ubrania, które są dalej w dobrym stanie, są wykorzystane przez inne osoby, zamiast trafiać na wysypisko, a to właśnie przemysł tekstylny jest jednym z tych, który generuje najwięcej odpadów.

Reklama

23 grudnia dwie szafy okazały się za małe, by pomieścić dary. Dwa dni później wisiały w nich już pojedyncze okrycia wierzchnie. Jak komentują mieszkańcy miasta, najważniejsze w właściwym funkcjonowaniu takiego miejsca jest to, aby społeczeństwo nie traktowało „Ciepłej Szafy” jako miejsca służącego do pozbycia się ubrań. Chodzi raczej o przemyślane dzielenie się nimi.


fot.Facebook
Lodówka Pełna Dobra przy placu Mickiewicza. Pojawiły się sugestie stworzenia kolejnych takich punktów w mieście, aby ułatwić dzielenie się jedzeniem.

Reklama

Lodówka Pełna Dobra – idea dobra, ale…

Wokół Lodówki Pełnej Dobra podczas ostatniej sesji rady miasta rozgorzała dyskusja, na temat tego, kto faktycznie był jej fundatorem, a kto podpisuje się pod inicjatywą. Jednak niezależnie od tego, trzeba przyznać, że jest to pomysł trafiony. Z założenia w lodówce mają się znajdować nadwyżki jedzenia jarosławian, z których skorzystają osoby w potrzebie.

Trudno określić, jak wygląda to w praktyce, ponieważ najczęściej lodówka w centrum miasta jest pusta, jednak z sugestii części radnych z klubu Wspólnie Zmieniajmy Jarosław wynika, że przyniesione produkty są zabierane praktycznie natychmiast przez osoby potrzebujące wsparcia.

Reklama

Podczas obrad padł pomysł, by zlokalizować w mieście więcej takich punktów. Kolejnym postulatem było ustawienie takiego punktu nie na tak zwanym widoku, a w miejscu, gdzie nikt nie będzie czuł się skrępowany.

Na razie pozostaje liczyć na to, że jarosławianie, podobnie jak mieszkańcy kilkudziesięciu miast w Polsce i użytkownicy ponad stu punktów do dzielenia się jedzeniem, bez poczucia skrępowania, w atmosferze serdeczności i miłosierdzia, nie tylko w okresie świątecznym będą kultywować zwyczaj niemarnowania.


MP
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama