Reklama

Podziemna Trasa Turystyczna niemal gotowa. Miasto szuka operatora

Przemyska Podziemna Trasa Turystyczna wciąż nie ma operatora, czyli instytucji, która zajmie się kompleksowym zarządzaniem obiektem. Zgodnie z założeniem (i marzeniem) władz miasta pierwsi turyści powinni podziwiać rozbudowane podziemia od 1 lutego br.

2 stycznia br. upłynął termin składania ofert w ogłoszonym przez miasto przetargu. To już drugie postępowanie w tej sprawie, pierwsze zostało przez miasto unieważnione w listopadzie ub.r. z powodu braku chętnych. Wartość kontraktu, który ma zostać podpisany na dwa lata, według szacunków władz miasta, ma wynosić 374 tys. 922 zł[paywall].

Głównym zadaniem operatora będzie kompleksowe zarządzanie obiektem, m.in.: organizacja ruchu turystycznego, zadbanie o wykwalifikowaną kadrę, dbałość o multimedialne wyposażenie, drobne naprawy i cała strona administracyjna. A zarządzać jest czym, bo Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyślu, mająca swój początek w piwnicach budynku Rynek 1, ma powierzchnię całkowitą 700,54 m kwadr., w tym: pomieszczenia podziemi pod budynkiem magistratu – 515,75 m kwadr., kolektor sanitarny – 126,20 m kwadr., odcinek łącznika z Rynek 11 – 13,50 m kwadr. i nowo wybudowany łącznik do Rynek 9 – 45 m kwadratowych.

Reklama

Kiedy otwarte?

Z dokumentacji przetargowej można się dowiedzieć, iż podziemia miałyby zostać udostępnione do zwiedzania od 1 lutego 2023 do 31 grudnia 2024 r. Według zamieszczonego harmonogramu, trasa miałaby być otwarta: od 1 lutego do 30 czerwca – od wtorku do niedzieli w godzinach od 9 do 16; od 1 lipca do 31 sierpnia – od wtorku do niedzieli w godzinach od 9.30 do 17; od 1 września do 31 grudnia – od wtorku do niedzieli w godzinach od 9 do 16. 

Podziemia mają być także dostępne dla turystów w niektóre dni świąteczne, ustawowo wolne od pracy: 1 maja, 3 maja czy 11 listopada. Obiekt będzie nieczynny natomiast w: Nowy Rok, Trzech Króli, Wielką Sobotę, Wielkanoc, Poniedziałek Wielkanocny, Boże Ciało, Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, Wszystkich Świętych, Boże Narodzenie i Szczepana.

Reklama

„Złoty wiek” miasta

Powstanie nowego odcinka trasy podziemnej było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020. Pomieszczenia trasy wyposażone zostały w tzw. instalacje multimedialne z aplikacjami oraz scenografią podziemi. Poświęcone są m.in. wybranym ulicom miasta Przemyśla z XVI i XVII w. Całość ekspozycji prezentuje tzw. „Złoty wiek” Przemyśla. Obiekt jest wyposażony w stanowiska multimedialne, gabloty, sprzęt AV i IT wraz z oprogramowaniem, zabudowę ekspozycyjną, wyposażenie scenografii, meble biurowe, monitoring wizyjny oraz alarmy, instalację sygnałową i sterującą.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama