Przemyska Podziemna Trasa Turystyczna wciąż nie ma operatora, czyli instytucji, która zajmie się kompleksowym zarządzaniem obiektem. Zgodnie z założeniem (i marzeniem) władz miasta pierwsi turyści powinni podziwiać rozbudowane podziemia od 1 lutego br.
2 stycznia br. upłynął termin składania ofert w ogłoszonym przez miasto przetargu. To już drugie postępowanie w tej sprawie, pierwsze zostało przez miasto unieważnione w listopadzie ub.r. z powodu braku chętnych. Wartość kontraktu, który ma zostać podpisany na dwa lata, według szacunków władz miasta, ma wynosić 374 tys. 922 zł[paywall].
Głównym zadaniem operatora będzie kompleksowe zarządzanie obiektem, m.in.: organizacja ruchu turystycznego, zadbanie o wykwalifikowaną kadrę, dbałość o multimedialne wyposażenie, drobne naprawy i cała strona administracyjna. A zarządzać jest czym, bo Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyślu, mająca swój początek w piwnicach budynku Rynek 1, ma powierzchnię całkowitą 700,54 m kwadr., w tym: pomieszczenia podziemi pod budynkiem magistratu – 515,75 m kwadr., kolektor sanitarny – 126,20 m kwadr., odcinek łącznika z Rynek 11 – 13,50 m kwadr. i nowo wybudowany łącznik do Rynek 9 – 45 m kwadratowych.
Z dokumentacji przetargowej można się dowiedzieć, iż podziemia miałyby zostać udostępnione do zwiedzania od 1 lutego 2023 do 31 grudnia 2024 r. Według zamieszczonego harmonogramu, trasa miałaby być otwarta: od 1 lutego do 30 czerwca – od wtorku do niedzieli w godzinach od 9 do 16; od 1 lipca do 31 sierpnia – od wtorku do niedzieli w godzinach od 9.30 do 17; od 1 września do 31 grudnia – od wtorku do niedzieli w godzinach od 9 do 16.
Podziemia mają być także dostępne dla turystów w niektóre dni świąteczne, ustawowo wolne od pracy: 1 maja, 3 maja czy 11 listopada. Obiekt będzie nieczynny natomiast w: Nowy Rok, Trzech Króli, Wielką Sobotę, Wielkanoc, Poniedziałek Wielkanocny, Boże Ciało, Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, Wszystkich Świętych, Boże Narodzenie i Szczepana.
Powstanie nowego odcinka trasy podziemnej było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020. Pomieszczenia trasy wyposażone zostały w tzw. instalacje multimedialne z aplikacjami oraz scenografią podziemi. Poświęcone są m.in. wybranym ulicom miasta Przemyśla z XVI i XVII w. Całość ekspozycji prezentuje tzw. „Złoty wiek” Przemyśla. Obiekt jest wyposażony w stanowiska multimedialne, gabloty, sprzęt AV i IT wraz z oprogramowaniem, zabudowę ekspozycyjną, wyposażenie scenografii, meble biurowe, monitoring wizyjny oraz alarmy, instalację sygnałową i sterującą.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze