Dokładnie 105 lat temu, w maju 1912 roku, powołano do życia Pogotowie Ratunkowe w Przemyślu. Wspólnie z Tarnowem była to szósta w Polsce tego typu stacja. Jest to zarazem najstarsza jednostka ratownictwa medycznego w województwie podkarpackim. Do jej powstania przyczyniła się katastrofa kolejowa w Medyce.
– Na jej powstanie, tak jak w przypadku innych miast, wpłynęło szereg tragicznych wydarzeń, takich jak na przykład katastrofa kolejowa w Medyce pod Przemyślem z 4 maja 1911 roku, do której doszło po zderzeniu pociągu nr 70, jadącego z Przemyśla, z pociągiem nr 170 jadącym z Mościsk. W wyniku tego wypadku śmierć poniosły dwie osoby, a kilkanaście innych zostało rannych – mówi Artur Zając, koordynator obchodów.
Dziewięć miesięcy później[paywall], 8 lutego 1912 r., Rada Miasta Przemyśla wydała rezolucję o potrzebie utworzenia stacji ratunkowej. Rozpoczęła ona funkcjonowanie w maju 1912 r.Podczas uroczystości nastąpi także wręczenie sztandaru dla środowiska ratownictwa medycznego. Ratownicy chcą także wydać publikację o roboczym tytule: 105 lat Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu. Historia i współczesność.
– Zwracamy się z gorącym apelem do wszystkich mieszkańców Przemyśla, którzy kiedyś sami lub ich bliscy związani byli z przemyskim pogotowiem ratunkowym, o udostępnienie z prywatnych zasobów archiwalnych zdjęć lub dokumentów, które za zgodą właściciela mogłyby być wykorzystane w opracowywanej publikacji – zachęca Marek Janowski z komitetu organizacyjnego.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.No i gdzie ten POmiot ubecki< hasler>
No i gdzie ten POmiot ubecki< hasler>