Reklama

Pogotowie w Przemyślu powstało przez katastrofę kolejową

21/05/2017 12:30

Dokładnie 105 lat temu, w maju 1912 roku, powołano do życia Pogotowie Ratunkowe w Przemyślu. Wspólnie z Tarnowem była to szósta w Polsce tego typu stacja. Jest to zarazem najstarsza jednostka ratownictwa medycznego w województwie podkarpackim. Do jej powstania przyczyniła się katastrofa kolejowa w Medyce.

– Na jej powstanie, tak jak w przypadku innych miast, wpłynęło szereg tragicznych wydarzeń, takich jak na przykład katastrofa kolejowa w Medyce pod Przemyślem z 4 maja 1911 roku, do której doszło po zderzeniu pociągu nr 70, jadącego z Przemyśla, z pociągiem nr 170 jadącym z Mościsk. W wyniku tego wypadku śmierć poniosły dwie osoby, a kilkanaście innych zostało rannych – mówi Artur Zając, koordynator obchodów.

Dziewięć miesięcy później[paywall], 8 lutego 1912 r., Rada Miasta Przemyśla wydała rezolucję o potrzebie utworzenia stacji ratunkowej. Rozpoczęła ona funkcjonowanie w maju 1912 r.
Przemyscy ratownicy chcą uczcić ten jubileusz. Uroczyste obchody zaplanowano na 16 września br. Powołany został już Komitet Organizacyjny obchodów Jubileuszu 105-lecia Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu, którego siedzibą jest Wojewódzki Szpital im. św. Ojca Pio w Przemyślu. Będzie on współpracował z: Urzędem Miejskim w Przemyślu, Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, Archiwum Państwowym w Przemyślu, Przemyskim Centrum Kultury i Nauki „Zamek”, Przemyskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji oraz służbami mundurowymi z Przemyśla.

– W założeniu obchody będą miały charakter wydarzenia o wymiarze kulturalno-edukacyjnym i społecznym. Pragniemy, aby to święto, dedykowane ludziom i dla ludzi, wniosło istotny wkład w upowszechnianie właściwego zachowania i celebrowania dziedzictwa naszego miasta – mówi A. Zając.

Podczas uroczystości nastąpi także wręczenie sztandaru dla środowiska ratownictwa medycznego. Ratownicy chcą także wydać publikację o roboczym tytule: 105 lat Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu. Historia i współczesność.

– Zwracamy się z gorącym apelem do wszystkich mieszkańców Przemyśla, którzy kiedyś sami lub ich bliscy związani byli z przemyskim pogotowiem ratunkowym, o udostępnienie z prywatnych zasobów archiwalnych zdjęć lub dokumentów, które za zgodą właściciela mogłyby być wykorzystane w opracowywanej publikacji – zachęca Marek Janowski z komitetu organizacyjnego.

Organizatorzy obchodów liczą także na zainteresowanie sponsorów, którzy pomogą w organizacji wydarzenia. Zainteresowani mogą się kontaktować za pośrednictwem e-maila: jubileuszprm@wszp.pl lub o telefonicznie: 504 494 105 lub 784 280 085.

Można również dokonywać wpłat na rachunek bankowy: Podkarpacki Bank Spółdzielczy 17 8642 1155 2015 1500 5283 0015 z dopiskiem: „Jubileusz 105-lecia Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu”.


pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    POjechało - niezalogowany 2017-05-22 19:35:02

    No i gdzie ten POmiot ubecki< hasler>

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama