Reklama

Pokazali, że potrafią ratować! [ZDJĘCIA]

Już po raz czwarty odbyły się Mistrzostwa Młodych Ratowników o Puchar Dyrektora Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu SP ZOZ. Do rywalizacji przystąpiło 52 osób, uczniów 13 szkół podstawowych i średnich z naszego regionu. Nasza redakcja była jednym z patronów medialnych tego przedsięwzięcia.

Zawody pod hasłem „Pokażcie jak potraficie ratować!” odbyły się pod honorowym patronatem: wojewody podkarpackiego Teresy Kubas-Hul, marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, starosty przemyskiego Bożeny Ryczan oraz prezydenta Przemyśla Wojciecha Bakuna, który osobiście dekorował zwycięzców.

Do rywalizacji przystąpiło 13 drużyn ze szkół z: Przemyśla, powiatów przemyskiego, jarosławskiego i przeworskiego, łącznie 52 młodych ratowników. Swoje reprezentacje wystawiły: SP 6 w Przemyślu im. Ojca Świętego Jana Pawła II, SP 11 im. H. Jordana w Przemyślu, SP 17 w Przemyślu, SP 1 w Zespole Szkół w Nienadowej, SP im. J. Słowackiego w Babicach, SP w Przedmieściu Dubieckim, SP im. św. Antoniego z Padwy w Urzejowicach, SP im. Jana Pawła II w Rokietnicy, Zespół Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących w Przemyślu, Zespół Szkół Zawodowych w Przeworsku, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Przemyślu, Liceum Ogólnokształcące nr 3 w Przemyślu oraz Liceum Ogólnokształcące w Dubiecku[paywall].

Reklama

Gospodarzami imprezy byli: dyrektor WSPR w Przemyślu Rafał Kijanka oraz dyrektor Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Przemyślu Jolanta Ciuba. Właśnie w tej placówce – po raz kolejny – mistrzostwa się odbyły.

Pierwszą konkurencją był 15-minutowy test pisemny z wiedzy ogólnej o udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej. Test pisali kapitanowie drużyn, którzy w wyznaczonym czasie mieli odpowiedzieć na 15 pytań. Następnie drużyny przystąpiły do: próby sprawnościowej, wykonania zadania resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz zadań z udzielania pomocy osobie po omdleniu z urazem głowy i osobie z oparzeniem.

Reklama

– Wszystkie zadania były dokładnie punktowane, zaś sama rywalizacja była bardzo zacięta, bo o końcowym wyniku zdecydowały różnice dosłownie kilku punktów

– zdradził rzecznik prasowy WSPR w Przemyślu Marek Janowski.

Urzejowice najlepsze

Pierwsze miejsce, puchar dyrektora WSPR w Przemyślu SP ZOZ, pamiątkowy dyplom, a także defibrylator treningowy AED, otrzymała drużyna ze Szkoły Podstawowej im. św. Antoniego z Padwy w Urzejowicach. Drugie miejsce (puchar, dyplom i fantom osoby dorosłej do nauki BLS) zajęła reprezentacja ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Zespole Szkół w Nienadowej. Trzecie miejsce (puchar, dyplom i fantom osoby dorosłej do nauki BLS) wywalczyła drużyna z Zespołu Szkół Zawodowych w Przeworsku.

Reklama

Specjalne wyróżnienia, przyznane przez dyrektora WSPR SP ZOZ w Przemyślu R. Kijankę, otrzymali: za wzorowe przeprowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej – Laura Niedźwiedź (SP w Przedmieściu Dubieckim), za wzorowy wywiad oraz wsparcie psychiczne osoby poszkodowanej – Antoni Czycz (Zespół Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących w Przemyślu), za wzorową koordynację pracy zespołu podczas konkurencji sprawnościowej – Zofia Szymańska (SP 1 w Zespole Szkół w Nienadowej).

Organizatorzy, uznając, że każdy uczestnik tych mistrzostw jest zwycięzcą, przygotowali dla wszystkich biorących udział w zawodach pamiątkowe medale oraz torby z licznymi upominkami.

Reklama

– Serdecznie dziękujemy za nieocenioną pomoc współorganizatorowi zawodów, a także gospodarzowi miejsca, czyli Medyczno-Społecznemu Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Przemyślu. Wszystko mogło się tak wspaniale udać dzięki perfekcyjnej i tytanicznej pracy grona pedagogicznego szkoły oraz pomocy słuchaczy. Równie gorąco dziękujemy studentom wydziału ratownictwa medycznego Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Jarosławiu za sędziowanie podczas zawodów oraz za udział w pokazie ratownictwa medycznego

– podsumował M. Janowski.

Reklama

 

Sponsorzy mistrzostw:

 

senator RP Mieczysław Golba, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, firma Schiller, firma Paramedica Polska.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 02/04/2025 13:00
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama