Reklama

Polscy lekarze wrócili z misji medycznej w Naddniestrzu

24/06/2015 18:10

Dwoje polskich dzieci w wieku 3 lat trafi na leczenie do Polski. To efekt akcji medyczno-humanitarnej z udziałem polskich lekarzy do Mołdawskiej Republiki Naddniestrzańskiej.

Kilkuosobowa grupa lekarzy różnych specjalizacji przez kilka dni przebywała w Naddniestrzu, gdzie przebadała w sumie 200 naszych rodaków. Internista, lekarz rodzinny, ortopeda, rehabilitant, kardiolog i stomatolog odwiedzili wioski: Słobodę Raszków i Raszków, gdzie mieszka najwięcej naszych rodaków, a gdzie dostęp do lekarza jest ograniczony z powodu chociażby trudności komunikacyjnych.[paywall]
Lekarze wraz z obsługą techniczną wykonali badania EKG, pomiar cukru we krwi i ciśnienia. – Podczas badań pacjentom zostały założone kartoteki, w których lekarze opisali rodzaj badania i postawili diagnozę. Dzięki temu w przyszłości łatwiej będzie prowadzić ich ewentualne leczenie – mówi przemyślanin Marek Pantuła, koordynator akcji.
M. Pantuła odwiedzał Naddniestrze już wielokrotnie. Jest nawet honorowym członkiem tamtejszego Towarzystwa Polskiej Kultury „Jasna Góra”. Akcję organizował wspólnie z prezeską towarzystwa Natalią Siniawską-Krzyżanowską.
Joanna Pawlik z Iwanowic k. Krakowa Polaków z Republiki Naddniestrzańskiej odwiedziła po raz trzeci. – Przy okazji moich pobytów zdarzało się, że na wieść o tym, że jestem lekarzem rodzinnym proszono mnie o poradę. Wiem, że jest tam problem z dostępem do służby zdrowia i z wykonywaniem badań. Trudność stanowi komunikacja, bo autobusy rzadko kursują z wiosek do większych miast – opowiada o motywach swojego wyjazdu.
Grzegorz Kulig jest internistą. Pracuje w Krzeczowicach. Zaoferował swój udział w akcji i zaprosił stomatologa Andrzeja Ryszkiewicza z tej samej miejscowości. – Postanowiłem, że jeden lekarz więcej nie zaszkodzi. Jeśli w przyszłości będą potrzebne kolejne wizyty i jeśli będziemy mogli pomóc, postaramy się to zrobić może już z bardziej profesjonalnym sprzętem – mówi.
Lekarze wzięli ze sobą sprzęt potrzebny do przeprowadzenia badań. Część wyposażenia, jak ciśnieniomierze, glukometry czy inhalatory zostały przekazane mieszkańcom Naddniestrza.
Polacy otrzymali także żywność, środki czystości oraz przybory szkolne.
Akcja medyczna okazała się owocna i potrzebna. Dwoje 3-letnich dzieci trafi do Polski, gdzie przejdą potrzebne zabiegi. – Jest to wielka radość przede wszystkim dla rodziców tych dzieci, ale i dla nas – mówi M. Pantuła.
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości