Reklama

Pomagają bezrobotnym znaleźć pracę

18/07/2015 07:33

Czas na aktywność w gminie Rokietnica – to hasło realizowanego w gminie od 2011 roku programu, który miał aktywizować do znalezienia pracy. O tym, jakie przyniósł efekty, opowiada Helena Strzelec, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rokietnicy.

Jakie inicjatywy podejmowane były w ramach programu skierowanego do osób bezrobotnych?

– Program prowadzony był od 2011 roku do końca czerwca 2015 roku. W jego ramach organizowane były kursy w zawodach: kucharz, kelner, spawacz, opiekunka domowa, wizażu, prawa jazdy z opłaconymi dwoma podejściami do egzaminu. Dużym zainteresowaniem cieszył się też kurs aranżacji ogrodów i terenów zielonych. Po jego zakończeniu uczestnicy zaaranżowali nawet część skarby obok kościoła. W tej kwestii współpracowaliśmy z Powiatowym Urzędem Pracy w Jarosławiu. Każdy uczestnik kursu po jego zakończeniu otrzymywał certyfikat, który podnosił jego kwalifikacje na rynku pracy. Poza tym ludzie mieli do dyspozycji tak zwane szkolenia miękkie, czyli rozmowy z doradcą zawodowym, kursy psychologiczne.

Reklama

Czy uczestnicy programu rzeczywiście łatwiej później znajdywali pracę?

– Ludzie dostawali staże, jakieś prace dorywcze. Może 3, 4 osoby znalazło zatrudnienie. Wiadomo, że w dzisiejszych czasach bardzo trudno o pracę. My jako ośrodek pomagamy im, jak możemy, ułatwiamy zdobycie kwalifikacji, podpowiadamy, gdzie mogą znaleźć pomoc, ale ostateczny krok należy już do bezrobotnego. 

Wciąż zdarzają się i tacy, którzy szukają zatrudnienia dość opornie?

– Na to, że ludzie nie mają pracy, składa się wiele czynników. Niektórzy w ogóle jej nie szukają i nieraz spotkałam się z postawą, że ktoś nie pójdzie do pracy za minimalną krajową. Jeżeli się ktoś przyzwyczaił, że zawsze może przyjść do ośrodka pomocy społecznej z roszczeniową postawą „bo mi się należy,” pracy nie znajdzie nigdy. Myślę, że również polityka państwa we wcześniejszych latach sprzyjała takiej postawie. Jeśli ktoś usilnie chce pracować, naprawdę znajdzie zatrudnienie.

Reklama

Czy program spotkał się z pozytywnym odbiorem uczestników?[paywall]

– Ludzie chętnie brali udział w programie, może na początku trochę nieufnie do niego podchodzili, ale z czasem zaczęli się przyzwyczajać. Oczywiście musieli spełnić określone kryteria: być osobami długotrwale bezrobotnymi, korzystać ze świadczeń pomocy społecznej. Oczywiście są osoby, które twierdzą, że się nie opłaca i zawsze mają milion wymówek, żeby zostać w domu. Jednak niektóre uczestniczki projektu przyznały, że dla nich nawet sam fakt, że przychodziły na kurs, musiały wstać, umalować się, był sukcesem. Ważne było to, że spotkały się z innymi ludźmi, wyszły z domu. A były to osoby młode, dlatego uważam, że takie programy są potrzebne i są realizowane przede wszystkim po to, żeby pomóc ludziom.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama