Mimo że do świąt Bożego Narodzenia pozostało jeszcze kilka tygodni, przemyski oddział Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem rozpoczął już akcję związaną z pomocą dla naszych rodaków za wschodnią granicą. Po raz kolejny koordynuje ją szef oddziału, przemyski radny Andrzej Berestecki.
Pomysłodawcą i inicjatorem akcji pomocowej był zmarły w ub. r. Zygmunt Majgier, wieloletni radny Rady Miejskiej w Przemyślu, kresowiak. Jego dzieło kontynuuje radny A. Berestecki i przemyski oddział TWzK.
– Sytuacja polskich seniorów w Mościskach, Samborze, Łanowicach i okolicznych miejscowościach jest bardzo trudna. Starsi ludzie są często chorzy i niepełnosprawni. Ich renty są skandalicznie niskie, sytuację znacznie pogorszyła trwającą obecnie wojna w Ukrainie.
Nasza organizacja od kilkunastu lat wspiera Polaków na wschodzie i ma w tym względzie duże doświadczenie. Do tej pory do przygotowania pomocy wystarczało nam prywatne wsparcie parlamentarzystów i radnych z Podkarpacia, władz samorządowych i rządowych, lokalnych przedsiębiorców oraz osób o wielkiej wrażliwości społecznej. Wspólnie organizowaliśmy pomoc świąteczną dla naszych rodaków. Jednak w tym roku mamy kłopoty z zabezpieczeniem środków finansowych na to przedsięwzięcie, dlatego zwracamy się o pomoc
Reklama
– wyjaśnił A. Berestecki.
Towarzystwo dysponuje już imiennym wykazem osób, które najbardziej potrzebują pomocy. Listy przygotowane zostały przez zarząd Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oddziały w Mościskach, Samborze i Łanowicach, wspólnie z proboszczem tamtejszej parafii rzymskokatolickiej.
Wszyscy, którzy chcieliby wspomóc tę jakże cenną i potrzebną akcję, mogą wpłacić dowolną kwotę datku na konto Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem oddział w Przemyślu.
Numer konta: 48 1020 4274 0000 1902 0060 3738.
A. Berestecki poinformował, że za wszystkie zebrane pieniądze planują przygotować minimum 150 paczek i zawieźć je do Mościsk, Sambora i Łanowic.
– Planujemy, że w każdej paczce znajdą się produkty w wartości do 150 złotych. Tak, aby nasi rodacy mogli przygotować rodzinną wieczerzę wigilijną. Po powrocie przekażę rozliczenie wsparcia finansowego na zasadach określonych przez ofiarodawców
– zapewnił A. Berestecki.
Wyjazd do Mościsk planowany jest w piątek, 15 grudnia br.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze