W dniach 24 – 26 kwietnia br. w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa pod tytułem Podkarpacie literackie na przestrzeni wieków. W wydarzeniu wzięli udział naukowcy z całej Polski, którzy wygłosili referaty poświęcone twórczości znaczących pisarzy, związanych z ziemią rzeszowską i przemyską.
Organizatorami konferencji byli: Zakład Literatury Staropolskiej i Polskiego Oświecenia Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Zakład Filologii Polskiej Instytutu Humanistycznego PWSW w Przemyślu. Wydarzenie rozpoczęło się na[paywall] Uniwersytecie Rzeszowskim, a następnie przeniosło do PWSW w Przemyślu. Obrady ostatniego dnia zjazdu otworzył swoim wystąpieniem rektor PWSW dr Paweł Trefler.
Po nim głos zabrali prelegenci wygłaszający referaty poświęcone znanym pisarzom związanym z Podkarpaciem, m.in.:. Stanisławowi Orzechowskiemu, Mikołajowi Sęp Sarzyńskiemu, Ignacemu Krasickiemu, Tymonowi Terleckiemu, Aleksandrowi Fredrze i Józefowi Ignacemu Kraszewskiemu.
Dotyczyły one zagadnień historyczno-literackich oraz biograficznych. Gościem specjalnym konferencji była wdowa po Tymonie Terleckim, dr Nina Taylor-Terlecka z uniwersytetu w Oxfordzie.Wygłosiła referat zatytułowany Ludzie Medyki w pisarstwie Tymona Terleckiego.
Po południu obrady zaczęły się w siedmiu sekcjach. Okazało się, że region podkarpacki zaistniał w literaturze. Pisarze i poeci opisywali urocze zakątki Podkarpacia, gdzie zostali wychowywani lub gdzie toczyło się ich życie. Wiele takich wątków zaistniało i wybrzmiało na większą skalę.
Konferencję podsumowała prof. Maria Wichowa z UŁ, zwracając uwagę na szerokie spektrum tematów – od średniowiecza po współczesność – oraz bogatą problematykę.
W planach jest wydanie publikacji będącej pokłosiem konferencji, w której zebrane zostaną najciekawsze referaty.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Tylko kto o tym wiedział??? Beznadziejna reklama! Żadnej informacji... a teraz czytam, że już sie odbyło. Głupi ci organizatorzy! A niby mądrych udają... gdyby była odpowiednia reklama, to przyszłabym posłuchać, zabrać głos... A tak=było, minęło. Oj, nie umiecie niczego zorganizować...
ale frekwencja dopisala ,trzeba bylo dostawiac krzesla haha
Tylko kto o tym wiedział??? Beznadziejna reklama! Żadnej informacji... a teraz czytam, że już sie odbyło. Głupi ci organizatorzy! A niby mądrych udają... gdyby była odpowiednia reklama, to przyszłabym posłuchać, zabrać głos... A tak=było, minęło. Oj, nie umiecie niczego zorganizować...
ale frekwencja dopisala ,trzeba bylo dostawiac krzesla haha