Reklama

Ponad 100 naukowców w murach przemyskiej uczelni [ZDJĘCIA]

14/05/2018 15:30

W dniach 24 – 26 kwietnia br. w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa pod tytułem Podkarpacie literackie na przestrzeni wieków. W wydarzeniu wzięli udział naukowcy z całej Polski, którzy wygłosili referaty poświęcone twórczości znaczących pisarzy, związanych z ziemią rzeszowską i przemyską.

Organizatorami konferencji byli: Zakład Literatury Staropolskiej i Polskiego Oświecenia Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Zakład Filologii Polskiej Instytutu Humanistycznego PWSW w Przemyślu. Wydarzenie rozpoczęło się na[paywall] Uniwersytecie Rzeszowskim, a następnie przeniosło do PWSW w Przemyślu. Obrady ostatniego dnia zjazdu otworzył swoim wystąpieniem rektor PWSW dr Paweł Trefler.

Po nim głos zabrali prelegenci wygłaszający referaty poświęcone znanym pisarzom związanym z Podkarpaciem, m.in.:. Stanisławowi Orzechowskiemu, Mikołajowi Sęp Sarzyńskiemu, Ignacemu Krasickiemu, Tymonowi Terleckiemu, Aleksandrowi Fredrze i Józefowi Ignacemu Kraszewskiemu.

Dotyczyły one zagadnień historyczno-literackich oraz biograficznych. Gościem specjalnym konferencji była wdowa po Tymonie Terleckim, dr Nina Taylor-Terlecka z uniwersytetu w Oxfordzie.Wygłosiła referat zatytułowany  Ludzie Medyki w pisarstwie Tymona Terleckiego.

 Po południu obrady zaczęły się w siedmiu sekcjach. Okazało się, że region podkarpacki zaistniał w literaturze. Pisarze i poeci opisywali urocze zakątki Podkarpacia, gdzie zostali wychowywani lub gdzie toczyło się ich życie. Wiele takich wątków zaistniało i wybrzmiało na większą skalę.

Konferencję podsumowała prof. Maria Wichowa z UŁ, zwracając uwagę na szerokie spektrum tematów – od średniowiecza po współczesność – oraz bogatą problematykę.

Reklama

W planach jest wydanie publikacji będącej pokłosiem konferencji, w której zebrane zostaną najciekawsze referaty.


NO
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    NICKT - niezalogowany 2018-05-14 20:20:52

    Tylko kto o tym wiedział??? Beznadziejna reklama! Żadnej informacji... a teraz czytam, że już sie odbyło. Głupi ci organizatorzy! A niby mądrych udają... gdyby była odpowiednia reklama, to przyszłabym posłuchać, zabrać głos... A tak=było, minęło. Oj, nie umiecie niczego zorganizować...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    iro - niezalogowany 2018-05-14 21:38:19

    ale frekwencja dopisala ,trzeba bylo dostawiac krzesla haha

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama