Reklama

Ponad 200 tys. zł zebrano na balu charytatywnym

18/02/2018 11:00

Ponad 50 cennych przedmiotów zlicytowano podczas II Podkarpackiego Balu Charytatywnego na rzecz Chorych na Mukowiscydozę, zorganizowanego przez Fundację Mukohelp. Oddźwięk społeczny przerósł oczekiwania organizatorów.

Pomysłodawczynią i inicjatorką tego niezwykłego przedsięwzięcia, które odbyło się 10 lutego w Jaśminowym Dworze w Rokietnicy k. Jarosławia, była Monika Bartnik, mama Igora zmagającego się z tą ciężką i nieuleczalną chorobą. Celem imprezy było[paywall] zebranie środków, które zostaną przekazane chorującym na mukowiscydozę z naszego województwa. Na Podkarpaciu ze schorzeniem tym zmaga się ponad 110 osób.

Z uwagi na brak odpowiednich warunków na miejscu, chorzy najczęściej leczą się w różnych częściach Polski. W miejscowych szpitalach brakuje izolatek, co zdecydowanie obniża bezpieczeństwo terapii, a kontakt z innymi pacjentami zwiększa ryzyko zakażenia, co dla chorych na mukowiscydozę  stanowi olbrzymie zagrożenie. Właśnie z chęci niesienia im pomocy zorganizowano ubiegłoroczną, pierwszą edycję balu charytatywnego. Na Podkarpaciu powołano też fundację zajmującą się pomocą osobom zmagającym się  z tą nieuleczalną chorobą.

W II Balu Charytatywnym, zorganizowanym w Jaśminowym Dworze k. Jarosławia, uczestniczyło ponad 250 osób. Swoją obecnością imprezę zaszczycili też lekarze i specjaliści interesujący się problematyką mukowiscydozy, w tym: dr n. med. Marta Rachel z Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie, specjalizująca się w chorobach płuc i alergologii.

– Problemem chorych z Podkarpacia jest to, że nie mają się gdzie leczyć, bo nie ma oddziału dla dzieci chorych na muskowiscydozę. Dzięki grzeczności dyrektora szpitala chore dzieci obecnie leczą się w oddziale alergologii – podkreśliła wagę problemu M. Rachel.

Reklama

Gościem honorowym balu był metropolita przemyski, Jego Ekscelencja abp Adam Szal, który pobłogosławił ideę przedsięwzięcia oraz przekazał na licytację lampę naftową. Swoją obecnością wydarzenie uświetnił ponadto piłkarz Tomasz Hajto, który przekazał na aukcję piłkę z autografem. Została sprzedana za 5500 zł.

Broszka byłej premier pod młotek

Na licytację odbywającą się w ramach zbiórki publicznej wystawiono ponad 50 przedmiotów, między innymi obraz z wizerunkiem Jana Pawła II (przekazany przez kardynała Stanisława Dziwisza), który został sprzedany za 17 tys. 500 zł. Zaproszeni goście licytowali również przedmioty przekazane przez znanych sportowców, polityków oraz inne osobistości. Pod młotek poszła m.in. broszka byłej szefowej rządu Beaty Szydło oraz wiele innych cennych przedmiotów. Pełny dochód z licytacji to ponad 200 tys. zł.

Reklama

Bal uświetnił występ chorego na mukowiscydozę 12-letniego Maćka Dańko i jego siostry Oli z Torek w gminie Medyka. Zaproszeni goście bawili się do białego rana.


Ernest Kocan
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości