fot.PUW Rzeszów" class="news__photo" >
Ponad 1,7 mld zł otrzymały samorządy lokalne województwa podkarpackiego w ramach programu „Polski Ład” – bezzwrotnej dotacji rządowej. Ponad 335 mln zł trafiło do samorządów lokalnych w naszym regionie. Najwięcej, bo 35 mln zł otrzymał Przemyśl.
Z czterech powiatów w naszym regionie największa kwota trafiła do gmin powiatu jarosławskiego. To 100 mln 905 tys. 718 zł.
Drugim w kolejności jest powiat przemyski, którego gminy na realizację inwestycji dostały 79 mln 172 tys. 17 zł. Niewiele mniej, bo 78 mln 60 tys. zł, trafiło do[paywall] gmin w powiecie lubaczowskim. Wreszcie gminy w powiecie przeworskim otrzymały 72 mln 59 tys. 505 zł.
Rządowy Fundusz „Polski Ład” to Program Inwestycji Strategicznych. Ma na celu zwiększenie skali inwestycji publicznych przez bezzwrotne dofinansowanie. Inwestycji realizowanych przez samorządy lokalne. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarki Krajowej. Pierwsza edycja naboru wniosków rozpoczęła się 2 lipca i trwała do 15 sierpnia br. Każdy samorząd mógł zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie.
Dzisiaj, 25 października br. premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki 1. Edycji pilotażowego programu. Kilka chwil później w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim to samo – dla Podkarpacia – obwieściła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
Jak już wspomnieliśmy do wszystkich gmin w naszym regionie w czterech powiatach trafiło ponad 335 mln zł. Najwięcej, bo 35 mln zł otrzymało miasto Przemyśl. Władze złożyły trzy projekty, dwa otrzymały dofinansowanie (trzecim była budowa kompleksu basenów).
Pierwszy z dwóch pod nazwą „Ekologicznie i komfortowo – zmieniamy transport miejski w Przemyślu” otrzymał 30 mln zł. W jego ramach dojdzie do wymiany istniejących starych autobusów na nowoczesne elektrobusy i autobusy zasilane sprężonym gazem ziemnym. Miasto zakupi m.in. 8 elektrobusów 12 m, 4 autobusy zasilane gazem ziemnym 12 m oraz zorganizuje odpowiednie warunki do ładowania tychże pojazdów na zajezdni.
Na drugi projekt pod nazwą „Wymiana oświetlenia ulicznego w Przemyślu na energooszczędne i ekologiczne oświetlenie w technologii LED” miasto dostało 5 mln zł. W ramach projektu planuje się modernizację oświetlenia miejskiego, w tym: wymiany istniejących opraw parkowych stylowych (463 sztuki), starych słupów stylowych (29 sztuk), istniejących opraw oświetlenia (2 tys. 111 sztuk). Dojdzie także do wymiany wyeksploatowanych słupów stalowych (54 sztuki) oraz doświetlenia 54 przejść dla pieszych. W tzw. szafach oświetleniowych zostanie zainstalowanych 25 sztuk sterowników z analizatorami sieci oraz grupowe czujniki zmierzchu pozwalające na zdalne sterowanie oświetleniem i bieżący dozór zużycia energii elektrycznej.
Pozostałe dofinansowane projekty wszystkich gmin z naszego regionu prezentujemy w poniższych tabelach.




Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze