Reklama

Ponad 47 tys. zł na ratowanie zabytkowych nagrobków w Przemyślu

To była już 17. edycja kwesty na ratowanie przemyskich, i nie tylko, nekropolii, której pomysłodawcą, inicjatorem i organizatorem jest sekcja Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu – Komitet Ochrony Starych Cmentarzy i Miejsc Pamięci Narodowych, na czele z prezes Bogusławą Pieczyńską. Kolejna niezwykle udana i owocna!

Akcja zbiórki pieniędzy przed cmentarzami trwała przez dwa dni – 31 października br. i w dzień Wszystkich Świętych, czyli 1 listopada br.

Oprócz przemyskich nekropolii Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu, przy współpracy z urzędami gmin w: Krzywczy, Żurawicy i Birczy oraz sołectwem Wapowce w gminie Przemyśl, było organizatorem zbiórek publicznych przed cmentarzami w wymienionych miejscowościach.

Kwestowali wójtowie, radni i pracownicy gmin, sołtysi, członkowie ochotniczych straży pożarnych, rady parafialnej czy mieszkańcy poszczególnych miejscowości[paywall].

Reklama

Przed Cmentarzem Komunalnym w Krzywczy udało się zebrać 5 tys. 767 zł 57 gr, przed Cmentarzem Komunalnym w Birczy – 4 tys. 646 zł 67 gr, przed Cmentarzem Komunalnym w Żurawicy Dolnej – 3 tys. 655 zł 35 gr, zaś przed Cmentarzem Parafialnym w Wapowcach – 857 zł 50 gr.

Fot. TPPiR

 

236 wolontariuszy

W Przemyślu kwestowano zarówno przed cmentarzem głównym przy ul. Słowackiego, jak i tym na Zasaniu. Dzięki aktywnemu udziałowi aż 236 wolontariuszy zebrano do puszek kwestarskich na ratowanie przemyskich nekropolii kwotę 32 tys. 274 zł 88 gr!

Reklama

Do akcji włączyły się osoby pełniące ważne funkcje, by wspomnieć choćby o: wicemarszałku województwa podkarpackiego Piotrze Pilchu, prezydencie Przemyśla Wojciechu Bakunie, byłym prezydencie miasta Robercie Chomie, wójcie gminy Przemyśl Andrzeju Huku, dyrektorze Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej Janie Jaroszu, dyrektorze Podkarpackiej Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Rafale Kijance, komendancie Straży Miejskiej w Przemyślu Janie Genei, przemyskich radnych.

Niezwykle aktywnie włączyły się w kwestę przemyskie szkoły: I Liceum Ogólnokształcące, II Liceum Ogólnokształcące, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 czy Technikum nr 1 w Zespole Szkół Usługowo-Hotelarskich i Gastronomicznych. Swoje „trzy grosze” dołożyli członkowie stowarzyszeń: Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu, Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.”, Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Stowarzyszenia Rekonstrukcji Strojów Historycznych Damy i Huzary, Klubu „Melonik” czy przemyskiego oddziału PTTK.

Reklama

Łącznie w trakcie zbiórek publicznych w: Przemyślu, Krzywczy, Żurawicy, Birczy i Wapowcach zebrano 47 tys. 201 zł 97 gr.

– Serdecznie dziękujemy, jako zarząd towarzystwa, wszystkim ofiarodawcom i kwestującym wolontariuszom za pomoc w ratowaniu zabytkowych cmentarzy na terenie miasta Przemyśla i powiatu przemyskiego. Zapewniamy, że wszystkie zebrane środki zostaną przeznaczone na konserwację wybranych zabytkowych nagrobków oraz nagrobków zmarłych bezpotomnie mieszkańców danych miejscowości. Dziękujemy także komitetowi organizacyjnemu kwesty oraz komisjom, powołanym do jej rozliczenia, za poświęcony czas i profesjonalizm

Reklama

– podsumowała prezes TPPiR Bogusława Pieczyńska.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama