24 kwietnia br. swoje podwoje otworzyło II Liceum Ogólnokształcące im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu. Na Dzień Otwarty szkoły przyszło 504 gimnazjalistów, choć organizatorzy szacują, że kolejna setka zwiedzała placówkę „na własną rękę”.
Zapoznać się z ofertą „Morawy” na rok szkolny 2017 – 2018 przybyli gimnazjaliści ze wszystkich publicznych gimnazjów (nr 1, 3, 4 i 5), a także Gimnazjum Stowarzyszenia Absolwentów I LO oraz Gimnazjum Salezjańskiego. Na listę obecności wpisała się również gimnazjalna młodzież z: Dubiecka, Krasiczyna, Żurawicy, Nehrybki, Grochowiec, Stubna, Orłów, Krzywczy, Birczy, Drohojowa, Maćkowic, Ujkowic, Orzechowiec, Krównik, Hermanowic, Kalnikowa, Medyki, Fredropola, Skołoszowa i Radymna! W większości przybyli z opiekunami[paywall].
Organizatorzy, na czele z nauczycielem matematyki Barbarą Morycz, przygotowali wiele atrakcji i ciekawych prezentacji. Pomocą służyli licealiści, którzy, po zarejestrowaniu się poszczególnych grup, oprowadzali młodszych kolegów po szkole. Na parterze można było się zaznajomić z pracą internatu, samorządu szkolnego i wolontariatu. W bibliotece trwały prezentacje wydarzeń okolicznościowych z życia szkoły (konkursy, projekty, quizy). W sali języka angielskiego odbył się quiz z nagrodami, można było również obejrzeć film promujący szkołę. Nieco dalej każdy mógł sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą krajów niemieckojęzycznych, obejrzeć spektakl teatrzyku Kamishibai i konkursowy filmik DSD. W sali gimnastycznej rozgrywany był siatkarski turniej gimnazjalistek oraz licealny finał międzyklasowych rozgrywek w piłce nożnej. Chętni mogli zajrzeć do szkolnej siłowni i sali fitness. Sporym zainteresowaniem cieszyły się doświadczenia z fizyki i chemii, a także pokaz programowania robotów. – Uczniowie zaznajamiali się ze specyfiką nauki w klasach o poszczególnych profilach. Można było obejrzeć prezentacje o tematyce historycznej i zdobyć informacje o wymianie międzyszkolnej. Przygotowane zostały prezentacje związane z przedsiębiorczością i pierwszą pomocą, a w holu pojawiło się stoisko z grami planszowymi – wyliczyła B. Morycz.
Dla dyrektora II LO Mariusza Zamirskiego to pierwsza taka impreza od czasu objęcia kierowniczej funkcji w placówce. – Odwiedziło nas sporo młodzieży. Nasza szkoła cieszy się dobrą renomą, ale nie można zasypiać gruszek w popiele. Chcieliśmy się pokazać z jak najlepszej strony. Zwrócić uwagę młodzieży na to, że mamy bardzo dobrą bazę, kadrę, atmosferę i że mogą kontynuować swoją edukację właśnie u nas – wyjaśnił. – Wiemy już, że od przyszłego roku szkolnego będziemy mieć sześć klas pierwszych, choć wnioskowaliśmy o siedem. Każda z nich liczyć będzie minimum 32 uczniów. Będą to klasy o profilach, które będą odpowiadać na zapotrzebowanie rynku pracy. Łącznie będziemy mieć 31 oddziałów, a były planowane 33. Jest to jakiś problem, bo będziemy musieli zmniejszyć liczbę etatów o dwa. W nadchodzącym roku szkolnym nie będziemy mieli klasy mistrzostwa sportowego ani matematyczno-geograficznej. Utworzymy natomiast klasę mundurową. Nie wojskową, a właśnie mundurową. Pierwszy rok to będzie szkolenie z przysposobienia wojskowego, drugi poświęcimy na szkolenie dla funkcjonariuszy policji i straży granicznej, natomiast trzeci na szkolenie dla przyszłych funkcjonariuszy straży pożarnej. W swojej ofercie wracamy także do klasy politechnicznej, która jest zbliżona do profilu matematyczno-informatycznego – wyliczył M. Zamirski.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Gdzie zdjęcia z dnia otwartego w Slowaku?
Gdzie zdjęcia z dnia otwartego w Slowaku?