Reklama

Poprawiny Folkowiska. Jedź na weekend do Gorajca!

Energetyczne koncerty, intrygujące spotkania, warsztaty tańca huculskiego, garncarskie i wiele innych etnociekawostek już w ten weekend. Folkowisko 2017 było imprezą tak udaną, że pozostawiło po sobie niedosyt zarówno u organizatorów, jak i widzów. Będą poprawiny!

Impreza potrwa dwa dni. W piątek, 4 sierpnia, będzie dzień otwarty cerkwi w Gorajcu. Po raz pierwszy gorajecka dzwonnica zamieni się w Wiejską Galerię Sztuki. Swoje prace wystawią Konstanty Fursow, Ryszard Bednarz oraz Dorota Kazimierczuk i Wojciech Kowalski.

Wieczorem w cerkwi kameralny koncert Ireny Kosowskiej. W Spichlerzu odbywać się będą warsztaty, a w stodole pokaz bajek łemkowskich autorstwa Anny Chabros-Piłat.

Wieczorem potrójne etnouderzenie. Najpierw koncerty Koromysło ze  Szczebrzeszyna, przerwa na pokaz grupy artystycznej Leśne Licho i już długo po zmierzchu muzyczna petarda – uwielbiany przez widownią Folkowiska zespół Joryj Kłoc.

W sobotę będzie aktywnie – to czas na poznanie atrakcji ziemi lubaczowskiej, rowerowe rajdy i spacery po ekoszlaku. Wieczorem opowieści przy ognisku. Poprawiny wpisują się w Festiwal Dziedzictwa Kresów, który trwa do 6 sierpnia.


AN
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    UPAdlina - niezalogowany 2017-08-02 16:09:17

    Gościnni mieszkańcy GorajcaWieś, której już nie ma…Miejscowość Rudka słynęła przed II wojną światową z wyjątkowego patriotyzmu mieszkańców, wśród których tylko jedna rodzina była pochodzenia ukraińskiego. W wyniku klęski państwa polskiego we wrześniu 1939 r. Rudka doświadczyła dwóch okupacji: sowieckiej (1939-1941) i niemieckiej (1941-1944). Jednak największy dramat mieszkańcy przeżyli w wyniku działań ukraińskich nacjonalistów, którzy chcieli oczyścić teren z ludności akcentującej swą polskość. Do pierwszych mordów doszło pod koniec 1943 r., prawdziwy dramat dokonał się jednak 19 kwietnia 1944 r., kiedy pod osłoną nocy wieś okrążyła sotnia UPA pod dowództwem Iwana Szpontaka ps. „Zalizniak″. Napad na Rudkę był pierwszą akcją sotni sformowanej na przełomie marca i kwietnia 1944 r. w GORAJCU!!!. Upowcy przebrani w niemieckie mundury niemal doszczętnie spalili wieś. Zamordowali 65 osób, w tym siedmioro dzieci. Większość tych, którzy ukryli się w piwnicach swoich domów, spłonęła żywcem lub udusiła się dymem. Niewielkiej grupce Polaków udało się schronić w kościele w Bruśnie Nowym, który znajdował się niedaleko ich zabudowań. Dzięki temu ocaleli, bo upowcy podpalili jedynie plebanię. W Rudce spalono wszystkie domostwa, a wieś przestała istnieć. Pozostali przy życiu mieszkańcy pochowali swych bliskich, następnie zostali zmuszeni do opuszczenia zamieszkiwanych terenów. Dziś po wsi zostały tylko zarośnięte pola, dwa krzyże, kapliczka oraz pomnik w formie głazu i krzyż przy drodze z Chotylubia do Nowego Brusna poświęcone w 60. rocznicę mordu. Na głazie widnieje tablica z nazwiskami ofiar. Każdego roku w drugą niedzielę maja odbywają się tu uroczystości patriotyczne, podczas których spotykają się – rozproszeni po całej Polsce – dawni mieszkańcy Rudki i ich rodziny.Mord w Rudce był początkiem zorganizowanej akcji nacjonalistów OUN-UPA, która miała na celu zmuszenie Polaków zamieszkujących ziemię lubaczowską do wyjazdu za rzekę San. Od tego też czasu napaści i mordy UPA w powiecie lubaczowskim były na porządku dziennym. Wśród miejscowości, które doświadczyły nienawiści UPA, były m.in. Chotylub, Kowalówka, Wólka Krowicka, Dziewięcierz, Radruż, Łówcza, Jędrzejówka, Lipsko, Nowiny Horynieckie czy Wielkie Oczy.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    vv - niezalogowany 2017-08-02 19:08:06

    Czyli nazwa Gorajec ma byś przekleta? Bo miejscowi zasilili ponad 70 lat temu szeregI UPA....

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    UPAdlina - niezalogowany 2017-08-03 05:31:36

    Tak, bo na UPAdlinie z takich właśnie bandytów robią bohaterów, stawiają im pomniki, nazywają place i ulice. Mało tego, kto neguje heroizm UPA i S Sgalizien idzie siedzieć

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama