13 października odbędą się wybory do Sejmu i Senatu. Wcześniej niektórzy wyborcy muszą dopełnić pewnych formalności. Dotyczy to m.in. tych, którzy chcą głosować przez pełnomocnika lub poza miejscem stałego zameldowania.
Osoby niepełnosprawne mogły do 30 września złożyć wniosek o głosowanie korespondencyjne. Jeśli tego nie zrobiły, pozostaje im jeszcze jedno rozwiązanie – głosowanie przez pełnomocnika. Mają do tego prawo także seniorzy powyżej 75. roku życia. W tym celu należy do 4 października złożyć wniosek w urzędzie gminy, w której obywatel jest wpisany do rejestru wyborców. Pełnomocnikiem może być wyłącznie osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie[paywall], w której wyborca lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania. Pełnomocnictwo można wycofać najpóźniej dwa dni przed wyborami.
Również 4 października mija termin dopisania się do rejestru wyborców. Taką możliwość mają osoby mieszkające w danej miejscowości na co dzień, które nie mają w niej meldunku na pobyt stały. Odpowiedni wniosek składa się w urzędzie gminy właściwym dla miejsca zamieszkania. Oprócz tego należy przygotować dokument tożsamości oraz jego kopię.
Urzędnik ma prawo poprosić o pokazanie dodatkowego dokumentu potwierdzającego zamieszkanie. Może to być np. umowa najmu mieszkania, rachunek za prąd z danymi wyborcy, oświadczenie właściciela mieszkania albo zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt czasowy. Decyzję o wpisaniu lub odmowie wpisania do rejestru wyborców urząd podejmie w ciągu 5 dni. Innym rozwiązaniem, aby znaleźć się w rejestrze wyborców jest zameldowanie się na pobyt stały.
8 października
Oprócz rejestru istnieje również spis wyborców. Dotyczy on osób, które chcą zagłosować poza miejscem stałego pobytu. Wypełniony wniosek należy złożyć w urzędzie gminy, w którym wyborca chce głosować. Termin na to mija 8 października. Spisu wyborców różni się od rejestru przede wszystkim tym, że obowiązuje tylko na najbliższe wybory. Jeśli obywatel chce zmienić miejsce głosowania na stałe, powinien dopisać się do rejestru wyborców.
Wniosek, zarówno o dopisanie do rejestru, jak i spisu wyborców możemy złożyć osobiście oraz elektronicznie, korzystając z profilu zaufanego.
11 października
Jeżeli ktoś będzie chciał zagłosować w dowolnym lokalu wyborczym w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim, będzie potrzebował zaświadczenia o prawie do głosowania. Może je pobrać z urzędu gminy, w którym ma meldunek na pobyt stały lub w którym jest dopisany do rejestru wyborców na swój wniosek. Zaświadczenie można odebrać do 11 października.
Chcąc głosować za granicą, warto wcześniej odwiedzić stronę internetową konsulatu RP w danym kraju.
Jak głosować
W samym dniu wyborów, aby oddać ważny głos należy postawić znak „X” (co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki) przy nazwisku jednego kandydata. To ważne, bo postawienie innego znaku spowoduje, że głos będzie nieważny. Podobnie się stanie, jeśli zaznaczymy kandydatów z kilku różnych list lub nie zaznaczymy nikogo.
Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7.00 do 21.00. Głosować może obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania ukończy 18 lat.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Swój głosuje na swego"Takie powinno byc hasło wyborów.Listy kandydatow sa tak barwne,ze każdy znajdzie wśród nich swojego sobowtóra a w najgorszym przypadku bratnia duszę.Gorzej będa mieli tylko ludzie godni którzy maja wybór wsród kilku kandydatów.Pozostali już wiedza jak maja głosować.Lenie powinni głosować na leni;Kłamcy powinni głosować na kłamców;Pozbawieni zasad moralnych na pozbawionych zasad moralnych;Pozbawieni godności i honoru na takich samych kandydatów;Złodzieje i krętacze na okradajacych nas z wspólnego dobra i nie tylko;Nieuczciwi tylko na nieuczciwych;Pozbawieni twarzy na takich samych kandydatów czujących się dobrze w każdym systemie a nie tylko w komuniźmie;To głosowanie odzwierciedli też stan moralny naszego regionu.Pokaże nie tylko obcje polityczną ale pokaże także które srodowisko jest w naszym regionie jest wiodące.Pokaże naszą twarz na zewnątrz a także uświadomi nam czy przez następne lata będziemy nadal na czołówkach gazet pokazujących nie tylko dno moralne naszych niektórych wybrańców.Mamy wybór.Być dziadami z których wszyscy się smieją,czy być Panami noszących głowę do góry a nie uciekajacy ze wstydu ze wzrokiem którym wszyscy zazdroszcząTo zależy od nas i tylko od nas
Wybór mamy taki jak zajac w zoo. Trzy klatki wjednej lew w drugiej niedzwiec w trzeciej wilk. I do której tu iść ?
PiS zmiecie pozostałe towarzystwo z powierzchni ziemi.
YOUTUBE.COM - WŁOCHATY - LEPSZY MARTWY NIŻ WYBRANY
Tylko po PiS-e już nic nie będzie do zamiatania.To już przerabialiśmy.Nastały długie lata niewoli i będziemy śpiewac o wolnym kraju
Mamy wybór !!! Zostać w chacie !!! I osrać to rzadkom sraczkom !!YOUTUBE.COM - NAUKA O GÓWNIE - WYBORY
Warto zabrać z domu swój długopis bo w sztabie mogą być te z gumką z drugiej strony.
Możemy dokonać wyboru z tych co dokonywali wyborów. dla siebie.My dostąpiliśmy zaszczytu mamy to szczęście,że pozwolono nam ich wybrać na swoich wybrańców.https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/afera-podkarpacka-jak-polskie-panstwo-ulozylo-sie-z-sutenerami/ll2pw28
Swój głosuje na swego"Takie powinno byc hasło wyborów.Listy kandydatow sa tak barwne,ze każdy znajdzie wśród nich swojego sobowtóra a w najgorszym przypadku bratnia duszę.Gorzej będa mieli tylko ludzie godni którzy maja wybór wsród kilku kandydatów.Pozostali już wiedza jak maja głosować.Lenie powinni głosować na leni;Kłamcy powinni głosować na kłamców;Pozbawieni zasad moralnych na pozbawionych zasad moralnych;Pozbawieni godności i honoru na takich samych kandydatów;Złodzieje i krętacze na okradajacych nas z wspólnego dobra i nie tylko;Nieuczciwi tylko na nieuczciwych;Pozbawieni twarzy na takich samych kandydatów czujących się dobrze w każdym systemie a nie tylko w komuniźmie;To głosowanie odzwierciedli też stan moralny naszego regionu.Pokaże nie tylko obcje polityczną ale pokaże także które srodowisko jest w naszym regionie jest wiodące.Pokaże naszą twarz na zewnątrz a także uświadomi nam czy przez następne lata będziemy nadal na czołówkach gazet pokazujących nie tylko dno moralne naszych niektórych wybrańców.Mamy wybór.Być dziadami z których wszyscy się smieją,czy być Panami noszących głowę do góry a nie uciekajacy ze wstydu ze wzrokiem którym wszyscy zazdroszcząTo zależy od nas i tylko od nas
Wybór mamy taki jak zajac w zoo. Trzy klatki wjednej lew w drugiej niedzwiec w trzeciej wilk. I do której tu iść ?
PiS zmiecie pozostałe towarzystwo z powierzchni ziemi.