Tadeusz Wojnarski to sowiecki więzień, zesłaniec syberyjski, żołnierz 2 Korpusu Polskiego, który wraz z generałem Andersem przeszedł szlak tułaczy i bojowy z ZSRR, przez Bliski Wschód, na Półwysep Apeniński, a jednocześnie ceniony malarz, lokalnie znany jako twórca drogi krzyżowej w Świętoniowej. Wystawę jego prac można właśnie oglądać w Galerii „Magnez” w Przeworsku.
Wystawa nosi tytuł Z nieludzkiej ziemi do Włoch. Żołnierz i artysta: malarstwo Tadeusza Wojnarskiego i obejmuje 98 prac artysty, przede wszystkim[paywall] akwareli i gwaszy oraz rysunków, a jej uzupełnienie stanowią rzeczy osobiste po malarzu: dokumenty i pamiątki z czasu wojny.
Wystawa ułożona jest w sposób chronologiczny i odnosi się do okresu twórczości Wojnarskiego bodaj najbardziej cenionego przez krytyków, a więc jego młodości i prac, które powstawały, kiedy malarz był żołnierzem 2 Korpusu Polskiego i w portretach swych towarzyszy broni oraz autoportretach oddawał prawdę trudnego czasu II wojny światowej. Wystawa przygotowana przez syna malarza, także Tadeusza, i Muzeum Polskie w Rapperswilu w Szwajcarii, gdzie Wojnarski spędził lata powojenne, wzbogacona jest też o akcent lokalny – zwiedzający mogą obejrzeć 14 stacji drogi krzyżowej autorstwa artysty, które na co dzień zdobią mury świątyni pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Świętoniowej.
Wernisaż wystawy odbył się 11 stycznia. Pojawili się na nim wicestarosta przeworski Jerzy Mazur i członek zarządu powiatu przeworskiego Wiesław Bukowski, a sylwetkę malarza oraz jego twórczość przybliżył osobiście jego syn Tadeusz Wojnarski. Wystawa czynna jest w Galerii „Magnez” przy Muzeum w Przeworsku jeszcze do 23 lutego.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze