Reklama

Portrecista nieludzkiej ziemi i nieludzkiego czasu

22/01/2020 14:12

Tadeusz Wojnarski to sowiecki więzień, zesłaniec syberyjski, żołnierz 2 Korpusu Polskiego, który wraz z generałem Andersem przeszedł szlak tułaczy i bojowy z ZSRR, przez Bliski Wschód, na Półwysep Apeniński, a jednocześnie ceniony malarz, lokalnie znany jako twórca drogi krzyżowej w Świętoniowej. Wystawę jego prac można właśnie oglądać w Galerii „Magnez” w Przeworsku.

Wystawa nosi tytuł Z nieludzkiej ziemi do Włoch. Żołnierz i artysta: malarstwo Tadeusza Wojnarskiego i obejmuje 98 prac artysty, przede wszystkim[paywall] akwareli i gwaszy oraz rysunków, a jej uzupełnienie stanowią rzeczy osobiste po malarzu: dokumenty i pamiątki z czasu wojny.

Wystawa ułożona jest w sposób chronologiczny i odnosi się do okresu twórczości Wojnarskiego bodaj najbardziej cenionego przez krytyków, a więc jego młodości i prac, które powstawały, kiedy malarz był żołnierzem 2 Korpusu Polskiego i w portretach swych towarzyszy broni oraz autoportretach oddawał prawdę trudnego czasu II wojny światowej. Wystawa przygotowana przez syna malarza, także Tadeusza, i Muzeum Polskie w Rapperswilu w Szwajcarii, gdzie Wojnarski spędził lata powojenne, wzbogacona jest też o akcent lokalny – zwiedzający mogą obejrzeć 14 stacji drogi krzyżowej autorstwa artysty, które na co dzień zdobią mury świątyni pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Świętoniowej.

Wernisaż wystawy odbył się 11 stycznia. Pojawili się na nim wicestarosta przeworski Jerzy Mazur i członek zarządu powiatu przeworskiego Wiesław Bukowski, a sylwetkę malarza oraz jego twórczość przybliżył osobiście jego syn Tadeusz Wojnarski. Wystawa czynna jest w Galerii „Magnez” przy Muzeum w Przeworsku jeszcze do 23 lutego.  


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości