Około 30 osób pracowało w sobotę, 29 października, przy porządkowaniu terenu, na którym ma się znajdować Centrum Hospicyjno-Opiekuńczego „Betania” im. św. Łazarza. Będzie się ono mieścić w jednym z pustych budynków po szpitalu przy ul. Słowackiego.
Pracy było dużo, bo plac wokół budynku to powierzchnia blisko 70 arów. - Wycinamy gałęzie, sprzątamy liście, zbieramy śmieci. Wszystko odbywa się pod nadzorem konserwatora zabytków – powiedział Zbigniew Suchodolski, prezes stowarzyszenia katolickiego Rycerskie i Szpitalne Bractwo św. Łazarza z Jerozolimy.
To właśnie ta organizacja będzie prowadzić hospicjum[paywall]. W kwietniu w Przemyślu odbyła się akcja pod nazwą Pola Nadziei, której znakiem rozpoznawczym są żółte żonkile. Uzbierano 21,5 tys. zł. Wówczas został podpisany list intencyjny w sprawie przekazania budynku. Od strony formalnej spawa została już dopięta i nieruchomość została przekazana stowarzyszeniu w użyczenie na 30 lat
- Na ukończeniu są prace, jeśli chodzi o studium projektowe, kosztorys, analizę finansową. Wkrótce będą składane wnioski o dofinansowanie ze środków unijnych. Cały czas poszukujemy sponsorów, darczyńców i wolontariuszy. Optymizm jest duży. Chcielibyśmy, żeby za trzy lata funkcjonowało tu hospicjum z prawdziwego zdarzenia – mówi Wiesław Morawski, wiceprezes stowarzyszenia.
Budynek, w którym znajdzie się hospicjum od wielu lat stoi pusty. Na piętrze znajdzie się część hospicyjna, a na parterze oddział pobytu dziennego. W planie jest również stworzenie działu rehabilitacji, która będzie świadczyć pomoc nie tylko dla podopiecznych ośrodka, ale również dla pacjentów z zewnątrz. Przewidywany jest także niewielki pododdział hospicjum dla dzieci.
Dawna sala gimnastyczna zostanie zagospodarowana na salę tradycji rycerskiej Zakonu Rycerskiego Szpitalnego św. Łazarza (Lazarytów), czyli nawiązującej do jego ponad 900-letniej historii. Byłaby to równocześnie sala konferencyjna i sala szkoleń dla wolontariuszy, np. z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Ktoś ma plany na założenie hospicjum ? po co i dla kogo ? czy w mieście brakuje hospicjum ?
Ktoś ma plany na założenie hospicjum ? po co i dla kogo ? czy w mieście brakuje hospicjum ?
POPIERAM TAKĄ INICJATYWĘ TAK TRZYMAĆ!!!