Reklama

Porządkowali teren pod hospicjum [GALERIA]

30/10/2016 11:05

Około 30 osób pracowało w sobotę, 29 października, przy porządkowaniu terenu, na którym ma się znajdować Centrum Hospicyjno-Opiekuńczego „Betania” im. św. Łazarza. Będzie się ono mieścić w jednym z pustych budynków po szpitalu przy ul. Słowackiego.

Pracy było dużo, bo plac wokół budynku to powierzchnia blisko 70 arów. - Wycinamy gałęzie, sprzątamy liście, zbieramy śmieci. Wszystko odbywa się pod nadzorem konserwatora zabytków – powiedział Zbigniew Suchodolski, prezes stowarzyszenia katolickiego Rycerskie i Szpitalne Bractwo św. Łazarza z Jerozolimy.

To właśnie ta organizacja będzie prowadzić hospicjum[paywall]. W kwietniu w Przemyślu odbyła się akcja pod nazwą Pola Nadziei, której znakiem rozpoznawczym są żółte żonkile. Uzbierano 21,5 tys. zł. Wówczas został podpisany list intencyjny w sprawie przekazania budynku. Od strony formalnej spawa została już dopięta i nieruchomość została przekazana stowarzyszeniu w użyczenie na 30 lat

Reklama

- Na ukończeniu są prace, jeśli chodzi o studium projektowe, kosztorys, analizę finansową. Wkrótce będą składane wnioski o dofinansowanie ze środków unijnych. Cały czas poszukujemy sponsorów, darczyńców i wolontariuszy. Optymizm jest duży. Chcielibyśmy, żeby za trzy lata funkcjonowało tu hospicjum z prawdziwego zdarzenia – mówi Wiesław Morawski, wiceprezes stowarzyszenia.

Budynek, w którym znajdzie się hospicjum od wielu lat stoi pusty. Na piętrze znajdzie się część hospicyjna, a  na parterze oddział pobytu dziennego. W planie jest również stworzenie działu rehabilitacji, która będzie świadczyć pomoc nie tylko dla podopiecznych ośrodka, ale również dla pacjentów z zewnątrz. Przewidywany jest także niewielki pododdział hospicjum dla dzieci.

Reklama

Dawna sala gimnastyczna zostanie zagospodarowana na salę tradycji rycerskiej Zakonu Rycerskiego Szpitalnego św. Łazarza (Lazarytów), czyli nawiązującej do jego ponad 900-letniej historii. Byłaby to równocześnie sala konferencyjna i sala szkoleń dla wolontariuszy, np. z zakresu udzielania pierwszej pomocy. 

Wsparcie finansowe na utworzenie hospicjum można kierować na konto: 85 1020 4274 0000 1502 0068 4845

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Przemyślak - niezalogowany 2016-10-30 19:42:35

    Ktoś ma plany na założenie hospicjum ? po co i dla kogo ?  czy w mieście brakuje hospicjum ?  

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    M - niezalogowany 2016-10-31 13:17:37

    POPIERAM TAKĄ INICJATYWĘ TAK TRZYMAĆ!!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama