Reklama

Powiat jarosławski wyemituje obligacje na kwotę 15 mln zł. Kasa dla szpitala

09/09/2017 15:30

Uzyskane pieniądze zostaną przeznaczone na rozbudowę Centrum Opieki Medycznej. Wykup obligacji planowany jest do 2026 r. Papiery wartościowe będą oprocentowane według stawki dla półrocznych kredytów powiększonej maksymalnie o 2 procent. Roczne odsetki zaplanowano no około 600 tys. zł.

Na wykupienie obligacji będą przeznaczone wpływy z opłat komunikacyjnych wynoszące średnio 3,3 mln zł rocznie.

Rada Powiatu Jarosławskiego za drugim podejściem[paywall] wyraziła zgodę na taka formę wsparcia szpitala. Wcześniej zdecydowano, że obligacje będą dwuletnie, ale na to nie wyraziła zgody Regionalna Izba Obrachunkowa. Zmieniono więc podejście i emisja obligacji będzie jednoroczna.

– Uzyskane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na sfinansowanie działań w Centrum Opieki Medycznej. Mowa o rozbudowie, przebudowie i nadbudowie budynku wielofunkcyjnego dla potrzeb bloków operacyjnego, ginekologiczno-położniczego i neonatologicznego, przewiązkę łącząca oddziały wewnętrzny i kardiologii z pawilonem neurologii oraz utworzenie i wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego z lądowiskiem dla helikopterów – wyjaśnia Konrad Sawiński z biura promocji jarosławskiego starostwa.

Wykup obligacji będzie odbywał się w trzech terminach. 7 lat od daty emisji zostanie wykpiona pierwsza transza o wartości 5 mln zł. Rok później druga o tej samej wartości. Ostatnia cześć zostanie wykupiona 9 lat po emisji. Według wyliczeń powiatu na pokrycie kosztów obligacji wystarcza wpływy z opłat komunikacyjnych i innych obciążeń.

Reklama
W jarosławskim szpitalu prowadzona jest inwestycja związana z nowym budynkiem dla potrzeb bloku operacyjnego, oddziału ginekologiczno-położniczego i neonatologicznego. Jej koszt to 21,8 mln złotych. Środki uzyskane z obligacji będą zabezpieczeniem na realizowane obecnie zadania inwestycyjne w Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu oraz planowane prace. - Emisja obligacji nie oznacza, że powiat zrezygnował z pozyskania na te cele środków zewnętrznych, w tym z budżetu państwa i funduszy unijnych. Wręcz odwrotnie. Są duże szanse na ich pozyskanie, a obligacje zabezpieczają realizację już rozpoczętych działań – zapewnia Tadeusz Chrzan, starosta jarosławski.


fot.Roman Kijanka
erka
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    tik - niezalogowany 2017-09-10 11:02:41

    Prawidłowe działanie zadłużyć, a później zlikwidować.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama