Reklama

Powiat kupił zabytkową kamienicę od gminy żydowskiej

11/06/2017 15:30

Negocjacje między władzami powiatu jarosławskiego a Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, która przejęła od gminy żydowskiej zabytkową kamienicę przy ul. Hetmana Tarnowskiego w Jarosławiu, trwały kilka miesięcy. Z kwoty 1,2 mln zł, zaproponowanej przez właścicieli, udało się zejść do 550 tys. zł. Za tę sumę powiat stał się właścicielem budynku, w którym mieściła się miejska biblioteka i Powiatowe Ognisko Baletowe.

– Koszt zakupu, jak na warunki rynkowe i wartość historyczną tego budynku, jest relatywnie nieduży. Negocjacje, które trwały pół roku, były rozpoczynane ze znacznie wyższego pułapu. Na szczęście ostatecznie udało się porozumieć z jej obecnym właścicielem, czyli Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego – mówi starosta jarosławski Tadeusz Chrzan. – Chcemy przywrócić miastu ten wspaniały zabytek[paywall], a jednocześnie dać szansę dzieciom i młodzieży na realizację ich pasji muzycznych i tanecznych, tak modnych obecnie, a na ziemi jarosławskiej obecnych jeszcze od czasów profesor Lidii Nartowskiej – dodaje. Do budynku ma wrócić Powiatowe Ognisko Baletowe mieszczące się obecnie w pomieszczeniach wynajmowanych od Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej. Obecna siedziba nie zapewnia ognisku odpowiednich warunków, a starostwo płaci 7,5 tys. zł czynszu miesięcznie. Według zapewnień powrót do dawnej siedziby zapewni szkole optymalne warunki. Rozważana jest koncepcja wynajęcia kilku sal na cele komercyjne. Według uzgodnień starostwo ma zapłacić w tym roku 450 tys. zł, a resztę w następnym. – To duży wysiłek dla powiatu, ale braliśmy pod uwagę nie tylko potrzeby. Równie ważne było ratowanie obiektów zabytkowych wpisujących się w historię Jarosławia. Budynek będzie wymagał dużych nakładów, ale jestem przekonany, że sobie z tym poradzimy, wykorzystując dofinansowania zewnętrzne – mówił starosta.

Powiat liczy na dotacje unijne pozwalające sfinansować do 85 procent wartości modernizacji oraz pomoc Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  

Reklama


Władzom powiatu jarosławskiego udało się wytargować zabytkową kamienice od Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego za pół ceny. Na fotografii (od lewej) wicestarosta jarosławski Józef Szkoła i starosta Tadeusz Chrzan.

Radni klepnęli decyzję

Rada powiatu jednogłośnie przychyliła się do decyzji o zakupie. Jednak wcześniej radny Rafał Młynarski zwracał uwagę na wysokie koszty remontu. – To super, że troszczymy się o zabytki, ale z wydawaniem grosza publicznego trzeba ostrożnie – mówił. – Jeśli nie kupimy, to popełnimy grzech zaniechania – uważała radna Grażyna Strzelec. – Są sprawy, na które nie można patrzeć przez pryzmat pieniędzy. Jarosław to nie tylko kamienica Orsettich. To także ten budynek z jego ogromną rolą kulturalną. Rozumiem troskę o pieniądze, ale są rzeczy bezcenne. Myślę, że zagłosujemy zgodnym chórem za zakupem – zachęcał radny Jan Żołyniak. Tak też się stało i neoklasycystyczny gmach wzniesiony w latach 1907 – 1912 stał się własnością powiatu. Przed wojną mieściła się w nim siedziba Stowarzyszenia Rękodzielników Żydowskich Jad Charuzim (z hebr. zręczna dłoń). Po wojnie przeszedł na własność Skarbu Państwa i był kojarzony głównie jako siedziba Ogniska Baletowego i biblioteki publicznej. W 2008 r. został zwrócony Gminie Żydowskiej, jego właścicielem została Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    REP - niezalogowany 2017-06-11 20:15:13

    Piękna kamienica. świetna transakcja. Po prostu gratuluję ( i władzom gminie żydowskiej za dojście do porozumienia)<a href="http://rithven.pl/">REP</a>

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama