Powiat przeworski chce być przygotowany na ewentualne sytuacje kryzysowe, co jest związane z ogólnymi działaniami podejmowanymi w Polsce w obliczu potencjalnych zagrożeń. Stara się o ponadmilionowe dofinansowanie, które zamierza przeznaczyć na wzmocnienie systemu ochrony ludności na wypadek zagrożeń.
Samorząd powiatu przeworskiego, wychodząc z założenia, że dobre przygotowanie na wypadek kryzysu to podstawa, chce pozyskać dofinansowanie w wysokości 1 mln 68 tys. 410,88 zł z Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na lata 2025 – 2026.
Zagwarantuje to pokrycie 80 proc. planowanych inwestycji (przewidywany wkład własny powiatu to 267 tys. 102,72 zł). Wspomniany program w założeniu nastawiony jest na budowanie odporności społeczeństwa na wszelkiego rodzaju zagrożenia, zarówno naturalne, jak i militarne. Łącznie w latach 2025 i 2026 przewidziano do rozdysponowania niemal 34 miliardy złotych na realizację zadań związanych z bezpieczeństwem mieszkańców – 16,7 mld zł w pierwszym roku i 17,2 mld zł w kolejnym. Z tej właśnie puli chce uczknąć coś dla siebie samorząd powiatu przeworskiego, by kompleksowo wzmocnić system ochrony ludności i zwiększyć gotowość na sytuacje kryzysowe i poważne zagrożenia, takie jak choćby: powodzie, wichury, susze, pożary, wypadki czy katastrofy budowlane.
W ramach projektu powiat planuje zakupić m.in.: halę magazynową na sprzęt ratowniczy, 1000 śpiworów i 1000 łóżek polowych, 69 tys. 778 worków do piasku, różne plandeki i liny, agregaty prądotwórcze, motopompę, osuszacze, beczkowóz asenizacyjny, wózek podnośnikowy, regały magazynowe, 12-metrową zwyżkę, nowoczesny quad z przyczepką ratowniczą, namioty, zestawy ratownicze R1, 3 tys. sztuk koców termicznych, latarki czołowe, piły i sprzęt do pracy w terenie.
Wszystkie te zakupy mają pozwolić na szybkie i skuteczne reagowanie w sytuacjach kryzysowych.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Jakoś mnie to nie dziwi,Przeworsk zawsze słynął z gospodarności i roztropności.
Jakoś mnie to nie dziwi,Przeworsk zawsze słynął z gospodarności i roztropności.