W związku z zarządzeniem premiera Donalda Tuska zajdą zmiany w strukturze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. A to oznacza powrót na mapę Polski zlikwidowanych w 2017 roku delegatur wojewódzkich, w tym delegatury w Rzeszowie. Oprócz niej powstaną też dwa wydziały ABW. Jeden z nich będzie miał siedzibę w Przemyślu.
Informację o planowanych zmianach ogłosił podczas poniedziałkowej (18 bm.) wizyty w stolicy województwa minister Tomasz Siemoniak. Jak zapowiedział, powrót do miast wojewódzkich delegatur Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego nastąpi z dniem 1 lipca br.
Po 7 latach przerwy wrócą zlikwidowane delegatury ABW w: Bydgoszczy, Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Radomiu, Rzeszowie, Szczecinie, Wrocławiu i Zielonej Górze. Odtworzenie rzeszowskiej delegatury obecnie rządzący uznają za priorytetowe. Na konferencji minister T. Siemoniak podkreślał, że Rzeszów stał się jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym miastem na mapie bezpieczeństwa Polski, dlatego to rzeszowska delegatura ABW ma być jedną z najlepiej wyposażonych i kadrowo, i sprzętowo.
– Województwo podkarpackie i Rzeszów są absolutnie kluczowe i strategiczne na bardzo długie lata. Wielką wagę i priorytet przykładamy do tego, co tutaj się będzie działo – podkreślił na spotkaniu z mediami.
Wyjaśnił też, że z analiz zagrożeń wynika, że w ośrodkach regionalnych muszą istnieć delegatury, gdyż same wydziały powodowały regres organizacyjny i kadrowy jednostek terenowych ABW.
Zapowiedziane zmiany są również istotne z punktu widzenia mieszkańców Przemyśla. To właśnie tu oraz w Krośnie otwarte zostaną dwa wydziały zamiejscowe rzeszowskiej delegatury ABW.
Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, odnosząc się do planów, zapewniła, że informacja o powrocie do Rzeszowa delegatury ABW po siedmiu latach nieobecności przyjęta została przez miejscowe władze z dużym zadowoleniem.
– Doskonale wiemy, jakie jest położenie naszego województwa i jak ważne z tego punktu widzenia jest funkcjonowanie delegatury ABW w Rzeszowie, zwłaszcza w kontekście wojny toczącej się za naszą wschodnią granicą – powiedziała.
Pełnomocnika do spraw utworzenia delegatury w stolicy województwa wyznaczyć ma płk Rafał Syrysko. Ma być budowana na fundamencie istniejącego wydziału zamiejscowego.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze