Inicjatywa Dzikie Karpaty – to nazwa nowego ruchu obywatelskiego. Skupia on osoby, które opowiadają się za większą ochroną lasów m.in. w okolicy Birczy i utworzenia tu parku narodowego.
Twórcy twierdzą, że Puszcza Karpacka uznawana jest za jeden z 200 najcenniejszych pod względem przyrodniczym obszarów świata. Ich zdaniem jednak, miejsce to zagrożone jest przez prowadzony tam wyręb drzew i łowiectwo. „Niewiele się o tym mówi, Lasy Państwowe lekceważą nieliczne doniesienia, puszczając w obieg znaną propagandę o lasach gospodarczych i swoich zasługach w ochronie przyrody. Lobby myśliwskie króluje na tamtym terenie” – piszą w komunikacie do mediów.
Ruch zapowiada działania edukacyjne, spotkania, rozmowy i warsztaty. „Zależy nam na ochronie przyrodniczej wartości tego miejsca, ale też na dialogu z mieszkańcami. Ich głos musi być wzięty pod uwagę w dyskusji o ochronie przyrody Karpat, a każda zmiana powinna uwzględniać ich potrzeby oraz nie godzić w ich interes. Jesteśmy świadomi złożoności zagadnień, jakie wiążą się z ochroną przyrody w Polsce” – twierdzą.
Inicjatywa Dzikie Karpaty postuluje wyłączenie z cięć „najcenniejszych fragmentów lasów Nadleśnictw Stuposiany i Bircza, reliktów Puszczy Karpackiej poprzez objęcie ich ochroną w ramach rezerwatów przyrody”. Chcą też, aby zwiększyć ochronę zwierząt w puszczy.
„Park Narodowy może być dobrym rozwiązaniem na przyszłość i taki scenariusz oczywiście wymaga dialogu z mieszkańcami i rządowego wsparcia lokalnej gospodarki. Jesteśmy tego świadomi, ale i pewni, że jest to do zrobienia” – uważają.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Mam tartak zatrudniam 17 osób. Czy obrońca "Dzikich Karpat" co miesiąc przeleje mi na konto 200 tys.A z czego obrońca się utrzymuje ?
Zamek w puszczy noteckiej - nie ma problemu, wycinanie suchych drzew z kornikiem to tragedia. Od kilkudziesięcioleciu lat jest tu prowadzona gospodarka leśna i nie ma problemu z ochroną walorów przyrodniczych - jakoś przetrwały, więc po co park narodowy? Hipokryzja kasa i obłuda. Nic więcej
Brawo !!! I o to chodzi !!! Niezwykle ważna i pożyteczna inicjatywa !!! Tak trzymać i nie po(puszcza)ć !!!MATKA ZIEMIA PONAD WSZYSTKO !!!YOUTUBE.COM - ADRO & CLAUDIA - MATKA ZIEMIA
''Wolniej coraz wolniejObłęd lub rozsądekPora wybrać drogęZbliża się granicaBliżej coraz bliżejWidać napis koniecWielki serial - człowiekPrzestał już zachwycać''KSU - UMARŁE DRZEWA - TEKSTOWO.PL
YOUTUBE.COM - HOMOMILITIA - 09. ZIEMIANAWRÓCONY MYŚLIWY I PRAWDA O POLOWANIACH - WIADOMOSCI.DZIENNIK.PLLUDZIE PRZECIW MYŚLIWYM - FACEBOOK.COM
Redakcjo podajcie nazwiska tych pseudo ekologów i z czego zyja.Kilka lat temu BPN wycia cały las w Siankach i nikt nie protestował bo kornik go zzerał,a po wycieciu juz jest spokój
z czego utrzymują się ci pseudoekolodzy ? Przypominam , że na terenach Nadleśnictwa Bircza przed wojna były bardzo ludne wsie - nawet po 1,5 tys ludzi np Borysławka Teraz tam rośnie siedemdziesięcioletni las posadzony przez polskich leśników. Całe Bieszczady przed wojną były gęsto zaludnione Jaki unikatowy las ma 70 lat ?
Czy na Podhalu nie powstanie już żaden drewniany dom ( przecież budowane są z"pomnikowych drzew" . Jedźcie do górali i tam pofikajcie.Omamili aktora Dorocińskiego i ciemny lud to kupuje.
,,Twórcy twierdzą" , ,,Ruch" - ale konkretnie to kto to jest, występują bezosobowo, bezimiennie ? Nikomu z nich nie chodzi o utworzenie Parku Narodowego, ponieważ doskonale zdają sobie sprawę z tego, że jeżeli taki park powstanie, to skończy się ich inicjatywa na tym terenie a co za tym idzie skończy się kasa na ich działalność....Chronić przyrodę trzeba, ale nie popadajmy z skrajności w skrajność.
Uwaga na tę zbiórkę!!! ==> https://pomagam.pl/dzikiekarpatyNie jest ona zgłoszona na rządowym portalu zbiórek publicznych!!! Do tego jest łudząco podobna do tej zbiórki ==> https://pomagam.pl/dlapuszczy , co sugeruje że stoją za nią te same osoby które prawdopodobnie utkały sobie know how "metody na puszczę" na bardzo łatwą i szybką kasę!!!Wszytko to są podmioty nieformalne działające pod przykrywką tzw. "organizacji oddolnych" a więc jakakolwiek kontrola zewnętrzna jest w zasadzie niemożliwa. Prawidłowe rozliczenie zebranych środków oraz zapłata ewentualnych należnych danin publicznych jest również NIEMOŻLIWA!!!!! Próżno znaleźć Inicjatywa Dzikie Karpaty na KRS. A już trochę działają był czas na ukonstytuowanie się tej organizacji i legalne działanie w obrocie prawnym. Tymczasem TAK NIE JEST !!!!Do tego wiele jest kwestii spornych dotyczących merytoryki tych ludzi, wystarczy zapoznać się ze stanowiskami miejscowych nadleśnictw odpowiadających na często absurdalne zarzuty tych tzw. "ekologów":https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=441154379713030&id=370327093462426&hc_location=ufihttp://www.bieszczadzka24.pl/.../stanowisko-rdlp-w.../3767UWAGA TO MOŻE BYĆ ZWYKŁE OSZUSTWO !!!!!!!!!
Popieram całą akcję! Lasy są dla nas wszystkich, musimy sami zadbać o nie. LP to mafia, która nie liczy się z nikim, a dla nich liczą się tylko pieniądze. Nieważne jakim kosztem, byle byłoby dla leśnika. Utworzyć Turnicki Park Narodowy to i nie zagrabią naszych lasów i nie postrzelają. Bo jak wiadomo w złym guście leśnika jest nie polować...
chłopie zmień robotę... nie jesteśmy w średniowieczu...
https://www.facebook.com/instytutgospodarkirolnej/videos/451990805184413/UzpfSTEwMDAwMDUxMzI3NjIwMjoyNDM4OTM1MDE2MTMzNTg0/
Tak przez 30 lat po wojnie trwała nadal eksploatacja lasów bieszczad przy wykorzystaniu np kolejki zbudowanej już lata przed wojna w tym celu i proszę efekt - dzika pierwotna puszcza włącznie z dziesiątkami zalesień i zapustów na gruntach rolniczych nie uprawianych po wojnie. Organizacje ekologiczne proszę bardzo była pierwotna puszcza Białowieska po kilkunastu latach ich działań cmentarzysko - nawet w okresie międzywojennym brytyjska firma eksploatująca puszczę nie dokonała tego co ekologom udało sie w niecałe dwie dekady
Mam tartak zatrudniam 17 osób. Czy obrońca "Dzikich Karpat" co miesiąc przeleje mi na konto 200 tys.A z czego obrońca się utrzymuje ?
Zamek w puszczy noteckiej - nie ma problemu, wycinanie suchych drzew z kornikiem to tragedia. Od kilkudziesięcioleciu lat jest tu prowadzona gospodarka leśna i nie ma problemu z ochroną walorów przyrodniczych - jakoś przetrwały, więc po co park narodowy? Hipokryzja kasa i obłuda. Nic więcej
Brawo !!! I o to chodzi !!! Niezwykle ważna i pożyteczna inicjatywa !!! Tak trzymać i nie po(puszcza)ć !!!MATKA ZIEMIA PONAD WSZYSTKO !!!YOUTUBE.COM - ADRO & CLAUDIA - MATKA ZIEMIA