Reklama

Powstał ruch obywatelski Inicjatywa Dzikie Karpaty

27/07/2018 19:06

Inicjatywa Dzikie Karpaty – to nazwa nowego ruchu obywatelskiego. Skupia on osoby, które opowiadają się za większą ochroną lasów m.in. w okolicy Birczy i utworzenia tu parku narodowego.

Twórcy twierdzą, że Puszcza Karpacka uznawana jest za jeden z 200 najcenniejszych pod względem przyrodniczym obszarów świata. Ich zdaniem jednak, miejsce to zagrożone jest przez prowadzony tam wyręb drzew i łowiectwo. „Niewiele się o tym mówi, Lasy Państwowe lekceważą nieliczne doniesienia, puszczając w obieg znaną propagandę o lasach gospodarczych i swoich zasługach w ochronie przyrody. Lobby myśliwskie króluje na tamtym terenie” – piszą w komunikacie do mediów.

Ruch zapowiada działania edukacyjne, spotkania, rozmowy i warsztaty. „Zależy nam na ochronie przyrodniczej wartości tego miejsca, ale też na dialogu z mieszkańcami. Ich głos musi być wzięty pod uwagę w dyskusji o ochronie przyrody Karpat, a każda zmiana powinna uwzględniać ich potrzeby oraz nie godzić w ich interes. Jesteśmy świadomi złożoności zagadnień, jakie wiążą się z ochroną przyrody w Polsce” – twierdzą.

Reklama

Inicjatywa Dzikie Karpaty postuluje wyłączenie z cięć „najcenniejszych fragmentów lasów Nadleśnictw Stuposiany i Bircza, reliktów Puszczy Karpackiej poprzez objęcie ich ochroną w ramach rezerwatów przyrody”. Chcą też, aby zwiększyć ochronę zwierząt w puszczy.

„Park Narodowy może być dobrym rozwiązaniem na przyszłość i taki scenariusz oczywiście wymaga dialogu z mieszkańcami i rządowego wsparcia lokalnej gospodarki. Jesteśmy tego świadomi, ale i pewni, że jest to do zrobienia” – uważają.
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Drwal - niezalogowany 2018-07-27 20:51:03

    Mam tartak zatrudniam 17 osób. Czy obrońca "Dzikich Karpat" co miesiąc przeleje mi na konto 200 tys.A z czego obrońca się utrzymuje ?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    asdf - niezalogowany 2018-07-27 21:10:44

    Zamek w puszczy noteckiej - nie ma problemu, wycinanie suchych drzew z kornikiem to tragedia. Od kilkudziesięcioleciu lat jest tu prowadzona gospodarka leśna i nie ma problemu z ochroną walorów przyrodniczych - jakoś przetrwały, więc po co park narodowy? Hipokryzja kasa i obłuda. Nic więcej 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    su-metal - niezalogowany 2018-07-27 21:21:35

    Brawo !!! I o to chodzi !!! Niezwykle ważna i pożyteczna inicjatywa !!! Tak trzymać i nie po(puszcza)ć !!!MATKA ZIEMIA PONAD WSZYSTKO !!!YOUTUBE.COM - ADRO & CLAUDIA - MATKA ZIEMIA

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama