Przy ul. Norwida powstaje pierwszy w mieście ogród społecznościowy. Mieszkańcy będą mogli w nim odpoczywać i uczestniczyć w zajęciach terapeutycznych. Otwarcie planowane jest we wrześniu.
RODOS, czyli Rodzinny Ogród Społecznościowy, ma przede wszystkim służyć hortiterapii (ogrodolecznictwu). Jest to metoda terapii wykorzystująca rośliny i ogrody w pracy z pacjentami. Polega na wykonywaniu w ogrodzie pracy fizycznej związanej z jego utrzymaniem.
Będą tam prowadzone zajęcia edukacyjne i terapeutyczne dla osób niepełnosprawnych. Zostało do tego przeszkolonych 20 osób, które będą przewodnikami po ogrodzie.
Ogród jest ogrodzony, ale[paywall] będzie dostępny dla wszystkich mieszkańców. Ci będą mogli tam nie tylko wypoczywać, ale też sami decydować o otaczającej przestrzeni poprzez sadzenie i pielęgnowanie zieleni. RODOS wyposażony zostanie m.in. w labirynt z ławką, ścieżkę sensoryczną, rabaty ziołowe itp.
Ogród powstaje w ramach projektu Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Ziemi Lubaczowskiej „Nasze RODOS – Rodzinny Ogród Społecznościowy jako nowa usługa społeczna”. Dofinansowanie na ten cel przyznało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020. Zadanie realizowane jest również przy finansowym wsparciu burmistrza Krzysztofa Szpyta. Miasto przekazało teren pod budowę ogrodu, a prace ziemne nieodpłatnie wykonał Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.
Ze względu na ograniczony budżet większość robót i nasadzeń wykonywanych jest w ramach wolontariatu. Projekt wsparli seniorzy z Centrum Aktywności Seniora, nauczyciele z lubaczowskich szkół, pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, terapeuci Środowiskowego Domu Samopomocy i młodzież.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze