Reklama

Powstanie zbiornik na Robaku

25/07/2020 17:30

W Wielkich Oczach przymierzają się do budowy zbiornika rekreacyjnego. 34-arowe oczko wodne mają zasilić wody pobliskiego potoku zwanego Robak. Niestety amatorów kąpieli musimy rozczarować, na zbiorniku nie ma planów stworzenia kąpieliska.

- Wielkie Oczy to wielokulturowa miejscowość z pozostałościami po trzech kulturach – żydowskiej, ukraińskiej i polskiej. Na tym dziedzictwie skupialiśmy niemal wszystkie prowadzone do tej pory działania promocyjne – mówi o powodach, dla których powstanie zbiornik na Robaku Agnieszka Sopel sekretarz Stowarzyszenia Centrum Inicjatyw Społecznych „Terra Nostra” realizującego projekt. - Okazało się, że turysta zmęczony wędrówką po naszych atrakcjach chciałby odpocząć w ciszy i spokoju. Stad też pojawił się pomysł[paywall] budowy zbiornika rekreacyjnego, który finalnie ma stać się miejscem, gdzie czas wolny spędzać będą mieszkańcy i turyści – uzupełnia.

Co roku zauważamy wzmożony ruch turystyczny. Co roku też ze strony turystów padają pytania o możliwość zatrzymania się i odpoczynku. Do tej pory jedynym takim miejscem był punkt obsługi rowerzystów, który znajduje się niedaleko miejsca, gdzie powstanie staw. Turysta będzie więc mógł zostawić rower i odpocząć na łonie natury – tłumaczy A. Sopel. - W niedalekiej odległości znajduje się też szkoła z parkingiem i placem zabaw. To doskonała alternatywa dla zmechanizowanych osób z małymi dziećmi. A jeżeli ktoś chciałby aktywnie spędzić czas to parę kroków dalej znajduje się siłownia zewnętrzna i boisko wielofunkcyjne – zachwala.

Zbiornik powstanie we wrześniu?

Założenia techniczne przedsięwzięcia jednoznacznie wskazują jego rekreacyjny charakter. Cały zbiornik będzie miał około 34 ary powierzchni. Zasilą go poprowadzone przekopem wody potoku Robak, przecinającego działki, na których ma powstać oczko. Zbiornik będzie raczej płytki, inżynierowie określają jego głębokość na 2 metry, przy czym woda wypełni go tylko w połowie objętości. Ponadto wokół zbiornika ma powstać deptak w ciągu którego zbudowane zostaną dwie kładki. Prace, na które Stowarzyszenie Centrum Inicjatyw Społecznych „Terra Nostra” otrzymało dofinansowanie w wysokości 90% kosztów kwalifikowanych z PROW na lata 2014-2020 powinny zakończyć się w połowie września br. - Budowa zbiornika jest jednym z pierwszych etapów zagospodarowania tego terenu. Pomysłów na podniesienie walorów turystycznych naszej gminy mamy sporo. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości uda nam się zrealizować chociaż część z nich – konkluduje A. Sopel.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Cesio - niezalogowany 2020-07-26 19:38:56

    Oczko wodne wspaniały pomysł na wylęgarnie komarów latem 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama