Reklama

Prace na Salis Soglio będą kontynuowane

40 tys. zł dotacji (po połowie od Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu i Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie) otrzymał Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl na kontynuację prac przy remoncie zabytkowej bramy fortecznej na Forcie I Salis Soglio w Siedliskach (gmina Medyka).

Rozpoczęcie prac remontowo-konserwatorskich bramy wjazdowej fortu nastąpiło w ub.r. Podobnie jak teraz, współfinansowane były z budżetu Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie i Wojewódzkiego Podkarpackiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu[paywall].

Przywrócenie statyki oraz stabilizacja konstrukcji bramy – to dwa główne cele, które zostały zrealizowane. – Przeprowadzenie tego etapu prac umożliwiło nam przystąpienie do realizacji kolejnego: zabezpieczenia części bramy wjazdowej przed działaniami czynników niszczących. Mówiąc prościej, będzie to naprawa struktur muru ceglanego bramy i strzelnic, czyli uzupełnienie brakujących fragmentów muru, naprawa powierzchni murów, uzupełnienie i naprawa gzymsów, attyk, portali, wypełnienie szczelin dylatacyjnych, impregnacja przeciwsolna, hydrofobizacja powierzchni poziomych korony murów – wyliczyła Karolina Marciniak ze Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl, który zajmuje się remontem jednego z najważniejszych przemyskich fortów.

Reklama

Obecnie trwa postępowanie związane z wyborem firmy, która podejmie się przeprowadzenia  prac remontowo-konserwatorskich. Termin ich zakończenia to 30 października br.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    wojo - niezalogowany 2020-07-09 10:01:36

    Panie Wielgucki redaktorze naczelny ZP pytam gdzie jest artykół o aresztowanym sędzi sadu okregowego w Przemyślu ? Cala polska o tym trąbi tylko w lokalnej gazecie jest cisza.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Przemyski obserwator - niezalogowany 2020-07-09 19:28:35

    Tak, popieram, wiadomości w Życiu zawsze opóźnione, nieaktualne. W Nowinach wszystkie nowe informacje zawszebo dobę szybsze. Nie rozumiem skąd ta ospałośc i opóźnienia w informacji szczególnie tych nowych, aktualnych. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama