Reklama

Prawie 100 zł z kieszeni pacjenta za zaświadczenie o stanie zdrowia? To możliwe

– Czy za wystawienie pacjentowi zaświadczenia o stanie zdrowia przychodnia może zażądać opłaty? I to w kwocie prawie 100 złotych? – zwróciła się do redakcji z zapytaniem jedna z Czytelniczek, zapisana do przychodni przy ul. Sportowej 6 (Centrum Leczenia Ambulatoryjnego nr 2), podlegającej pod Wojewódzki Szpital im. św. Ojca Pio w Przemyślu. – Dokument został wydany na życzenie pacjentki i nie mieści się w katalogu nieodpłatnych zaświadczeń i orzeczeń gwarantowanych ze środków publicznych – argumentuje szpital, powołując się na ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych.

Fakturę na kwotę 98 zł 40 gr wystawiono pacjentce w kasie przychodni.

– Potrzebowałam zaświadczenia o stanie zdrowia dla zakładu pracy. Jestem osobą poważnie chorą i co miesiąc wydaję mnóstwo pieniędzy na lekarstwa, mam uskładane rachunki na 3 tysiące złotych, więc starałam się zapomogę. Byłam zszokowana, kiedy usłyszałam, że za wystawienie takiego zaświadczenia muszę zapłacić prawie 100 zł. Od lekarza pierwszego kontaktu usłyszałam, że dokument może mi wystawić, jeśli zapłacę opłatę w kasie przychodni. Tam usłyszałam kwotę. Prawie 100 zł za tego typu usługę to według mnie dość wygórowana stawka. Próbowałam się więc dowiedzieć, z czego wynika i czy jest jakaś podstawa prawna, która mówiłaby o tym, że pacjent w takiej sytuacji jest zobligowany do zapłacenia tej kwoty, ale usłyszałam jedynie, że to wewnętrzny przepis i zostałam odesłana do kierownika. Akurat go nie było, ostatecznie więc opłatę uiściłam i uzyskałam potrzebny dokument – relacjonuje kobieta[paywall].

– Pierwszy raz się z czymś takim spotkałam – mówi i dodaje, że skoro jest cennik, to może warto byłoby umieścić go w kasie, by pacjent był świadomy tego, za co i ile musi zapłacić.

Koszty ponosi pacjent

Z pytaniem o to, z czego wynika tak wysoka opłata za wystawienie prostego dokumentu oraz czy jest ona narzucona odgórnie, np. przez NFZ, zwróciliśmy się do szpitala przy Monte Cassino w Przemyślu.

Z wyjaśnień rzecznika prasowego placówki wynika, że o tym, jakie orzeczenia i zaświadczenia lekarskie przysługują pacjentom nieodpłatnie, mówi ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

– Są to zaświadczenia związane z: dalszym leczeniem, rehabilitacją, niezdolnością do pracy, kontynuowaniem nauki, uczestnictwem dzieci, uczniów, słuchaczy zakładów kształcenia nauczycieli i studentów w zajęciach sportowych i w zorganizowanym wypoczynku. Wspomniane dokumenty są także wydawane bezpłatnie dla celów: pomocy społecznej, orzecznictwa o niepełnosprawności, uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego, ustalenia przyczyn i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie oraz uzyskania dodatku lub jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka (becikowe) – wylicza Paweł Bugira. Na tym katalog nieodpłatnych zaświadczeń i orzeczeń się zamyka.

– Wszystkie inne, w tym do zakładu pracy w celu uzyskania zapomogi, wystawiane są odpłatnie. Niestety nie można zakwalifikować tego zaświadczenia jako wydawanego dla celów pomocy społecznej, ponieważ w tym przypadku zasady reguluje ustawa o pomocy społecznej – usłyszeliśmy.

Reklama

Jak udało się ustalić, podmioty lecznicze mają dowolność w ustalaniu cennika opłat za świadczone usługi. – Pod uwagę brane są m.in. koszty osobowe i materiałowe. Stawki są zbliżone w innych zakładach opieki zdrowotnej – informuje rzecznik przemyskiego szpitala, dodając, że cennik można znaleźć na stronie internetowej szpitala.

Podsumowując, nie ma zatem odgórnej regulacji dotyczącej stawek ani górnej granicy cenowej za usługę wydania dokumentu na życzenia pacjenta, nieujętego w katalogu nieodpłatnych zaświadczeń, sporządzonych na podstawie istniejącej dokumentacji medycznej. Poszczególne placówki ustalają te kwestie indywidualnie.

W tej sytuacji pacjent nie ma innego wyjścia, jak zapłacić. Pytanie, czy stawka prawie 100 zł nie jest zbyt wygórowana, wydaje się jednak wciąż zasadne. Być może w wyjątkowych sytuacjach (a taką jest np. trudna sytuacja życiowa) – na umotywowany wniosek pacjenta – należałoby jednak rozważyć możliwość zmniejszenia wspomnianej kwoty.
ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Zirytowany - niezalogowany 2021-08-12 20:45:44

    A wizyta u lekarza prywatnie jest za darmo??  Ludzie co z Wami się dzieje - w tym kraju nie jest wszystko za darmo. Ciągle bieganie z duperelami po gazetach to już się chore robi.Rozumiem że powinna dostać za darmo i pakiet rocznej opieki medycznej bo się należy..... Ot cały przemysl dziwnych ludzi. Rozumiem że jak biedny ma być zwolniony z wszelkich opłat 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Maniek - niezalogowany 2021-08-13 00:13:40

    Za darmo to dzisiaj nawet babcia z dziadkiem nie śpi taki jest kapitalizm za wszystko trzeba płacić  dymokracja 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2021-08-13 08:49:31

    Yes, This is possible for you because every patient wants to get a health certificate through your agency. so don't do dramatic behaviour in front of you.<a href="https://www.escortdelhi.net/azadpur.html"> Azadpur Escorts Service </a><a href="https://www.escortdelhi.net/chanakyapuri-escorts.html"> Escorts in Chanakyapuri </a><a href="https://www.escortdelhi.net/janpath-road.html"> Janpath Road Call Girls </a>

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama