6 października po raz siódmy, a zarazem ostatni można się było bezpłatnie przebadać w ramach jarosławskiej akcji „Ulica Zdrowia”. Realiwoana od kwietnia inicjatywa cieszyła się sporym zainteresowaniem, badaniom poddało się prawie2,5 tysiąca osób. Rekord przebadanych padł w lipcu, kiedy ulicę Grodzką odwiedziło 519 osób.
– O tym, że na jarosławskim Rynku można się bezpłatnie przebadać, dowiedziałam się kilka miesięcy temu i dopiero dzisiaj znalazłam trochę czasu, żeby skorzystać z okazji. To ciekawa inicjatywa, po pierwsze[paywall], nic nie kosztuje, a po drugie, każdy człowiek, który tędy przechodzi, może się na moment zatrzymać i poddać się badaniom. Wykonują je specjaliści, są też porady dietetyków, jestem zaskoczona, że wszystko jest na tak wysokim poziomie. Mam nadzieję, że na wiosnę znowu będzie taka możliwość – komentuje Zofia Mały, która we wtorkowe przedpołudnie (6 bm.) odwiedziła punkty medyczne na Rynku.
fot.Małgorzata Młynarska UM Jarosław
Pomimo, że chętnych było dwa razy więcej, tylko 32 osoby mogły oddać krew.
Obok ratusza tradycyjnie stacjonował krwiobus, czyli mobilny punkt Regionalnego Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie, w którym 32 osoby zdecydowały się oddać krew. Akcja jest częścią programu „Bezpieczny Jarosław”, realizowanego przez urząd miasta. Za rok planowana jest kolejna odsłona przedsięwzięcia.
– Jak co miesiąc zainteresowanie badaniami w ramach „Ulicy zdrowia” jest duże. Program „Bezpieczny Jarosław” ma skutkować poprawą bezpieczeństwa porządku publicznego. W początkowym etapie realizacji skupiliśmy się więc na działaniach edukacyjno-profilaktycznych względem młodzieży. Następnie rozszerzyliśmy ofertę, uznając, że sfera bezpieczeństwa to również sfera dobrego zdrowia i dostępności do badań medycznych –komentuje Lesław Strohbach z Wydziału Spraw Społecznych i Obronnych Urzędu Miasta Jarosławia.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze