Reklama

Prestiżowa nagroda dla Zbigniewa Bednarczyka. Jako pierwszego przemyślanina i drugiego Polaka w historii

14 października br. Zbigniew Bednarczyk, prezydent Przemyskiego Klubu Fajki, został uroczyście nominowany do Confrérie des Maîtres Pipiers de Saint-Claude, najbardziej prestiżowego na świecie bractwa, skupiającego producentów i miłośników fajki. Jest pierwszym przemyślaninem i drugim Polakiem tej konfraterni. Uroczystość odbyła się w jednej z sal stowarzyszenia, obok Muzeum Fajek i Diamentów. Zebrało się na niej ponad 40 członków z różnych części Europy, a do bractwa wstąpiło sześcioro nowych.

– Było to w 1966 roku. Z inicjatywy pierwszego prezydenta stowarzyszenia, Edgara Faure, utworzono Confrérie des Maîtres Pipiers, którego celem jest jednoczenie producentów fajek w regionie i na świecie oraz udział we wszelakich uroczystościach mogących propagować sztukę – ceremoniał palenia fajki – mówi Zbigniew Bednarczyk.

– Bractwo odpowiada na jakąś tajemną potrzebę serca, gdyż, założone przez garstkę zdeterminowanych ludzi, fajkarzy i fajczarzy, stale się powiększa. Obecnie liczy ponad 1500 członków, którzy są ambasadorami fajki na całym świecie. Uznano ich za godnych tego urzędu, aby[paywall] służyli szlachetnej sprawie fajek. 
Fajczarze i fajkarze wywodzą się z najróżniejszych środowisk zawodowych – mówi.

Porozumienie dwóch stolic fajki

Z inicjatywy Przemyskiego Klubu Fajki na ręce Catherine Chambard, mer miasta Saint-Claude, przekazano list intencyjny prezydenta miasta Przemyśla Wojciecha Bakuna, dotyczący współpracy tych fajczarskich stolic.

Zbigniew Bednarczyk jest właścicielem i założycielem firmy fajkarskiej Bróg, działającej w Przemyślu od 1991 roku. W 1995 firma przyjęła nazwę Pracownia Fajek Mr Bróg. Zbigniew Bednarczyk jest prezydentem Przemyskiego Klubu Fajki, członkiem Cechu Rzemiosł Różnych w Przemyślu, gdzie uzyskał tytuł Mistrza Rzemiosła.

Pracownia Fajek Mr Bróg to aktualnie największa firma tej branży w Polsce (12. – 15. na świecie).

Jak czytamy w Bróg News:

Reklama

„(…) Na wytwarzane w pracowni Mr Bróg fajki firma uzyskała certyfikaty rzemiosła artystycznego od Krajowej Komisji Artystycznej i Etnograficznej w Krakowie. (…) Do ich produkcji używane są różne rodzaje drewna, głównie korzeń wrzośca i drewno dzikiej gruszy. Od 2000 roku firma rokrocznie organizuje charytatywne Fajowe Święto Bróg, z którego całkowity dochód w ramach akcji „Fajowa Pomoc Dzieciom” przekazywany jest potrzebującym dzieciom z Polski i Ukrainy. (…) Przemyski Klub Fajki wraz z prezydentem Przemyśla jest jednym z głównych inicjatorów Święta Fajki w Przemyślu, odbywającego się pod koniec czerwca każdego roku.

Reklama

Filantrop i społecznik

Na pytanie, skąd właśnie taki pomysł na życie, Zbigniew Bednarczyk odpowiada mottem stowarzyszenia Confrérie des Maîtres Pipiers de Saint-Claude, do którego został przyjęty:

„Fajka, symbol spokoju, odprężenia i czułości, ale też śmiałości, wyrachowanej odwagi i zimnej krwi, ceremoniał palenia fajki przeznaczony jest tylko dla hojnych, uczciwych i odważnych mężczyzn i kobiet”.

– Zawsze będę wykonywał fajki. To nie zawód, to pasja ogarniająca mnie coraz bardziej, wytwór moich rąk – dodaje.

 


AW
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama