Reklama

Prezbiterium w kościele oo. Franciszkanów w Przemyślu lśni [ZDJĘCIA]

– Zdemontowane rusztowanie odsłoniło świetliste, osiemnastowieczne polichromie, które oczyszczone z przemalowań nabrały właściwego wyrazu artystycznego. Wykonane w technice fresku zachwycają przejrzystością i delikatnością, subtelnym kolorytem i kompozycją – powiedziała Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot. 12 października br., w samo południe, w kościele oo. Franciszkanów w Przemyślu odbyło się odebranie prac związanych z konserwacją prezbiterium.

Kościół pw. św. Marii Magdaleny w Przemyślu powstał w latach 1754 – 1780 wg projektu Walentego Haltmana. Jest jedną z perełek Starego Miasta.

Inicjatorem tego wielkiego przedsięwzięcia, obejmującego również zabudowę klasztorną, był ówczesny gwardian o. Grzegorz Ostrowski, korzystający z finansowego i merytorycznego wsparcia bpa Wacława Hieronima Sierakowskiego.

Do 1758 r. wykonano fundamenty, rok później zaczęto[paywall] budowę kościoła powyżej odsadzki, do 1765 r. prowadzono prace wykończeniowe przy fasadzie, wykonując m.in. dwubiegowe schody z kamienną balustradą, na której posadowiono kamienne figury Matki Bożej Niepokalanej, św. Idziego i św. Jana Dunsa Szkota.

W świątyni ciągle trwają różne prace remontowo-konserwacyjne. W ostatnich latach odnowiono ołtarz główny, ale przede wszystkim zakończone zostało potężne przedsięwzięcie związane z odrestaurowaniem fasady kościoła.

Reklama

Kolejne wielkie wyzwania

– Ostatnia renowacja przywróciła pierwotną kolorystykę wnętrz, w tym oczywiście prezbiterium. Odnowiona została cała polichromia, a także imponujące obrazy. Do tego tynki, złocenia i elementy dekoracyjne – powiedział o. Jan Szpyt, nadzorujący prace z ramienia wspólnoty zakonnej franciszkanów.

– Ciekawostką jest odkrycie przez wykonawców prac konserwatorskich, tak zwanych dniówek na sklepieniu prezbiterium. Były to spore powierzchnie, jak choćby scena wyobrażająca Boga Ojca w dekoracyjnej, rokokowej, malowanej iluzjonistycznie ramie, komponowane i malowane w ciągu jednego dnia. Dzisiaj praktycznie jest to niemożliwe do wykonania w tak krótkim czasie. Świadczy to o umiejętnościach warsztatowych i biegłości artystycznej malarzy. Dla porównania – konserwacja takiej dniówki trwała kilka miesięcy w zakresie oczyszczenia, uzupełnienia ubytków w warstwie tynków, punktowania scalającego wykonanego cienkimi pędzelkami – dodała B. Kot.

Reklama

Obecnie franciszkanie stoją przed kolejnymi potężnymi pracami wewnątrz budynku, które mają się rozpocząć od chóru i przesuwać sukcesywnie w stronę prezbiterium.





Słów kilka o świątyni

Ołtarz główny zaprojektowany został przez lwowskiego architekta i rzeźbiarza Piotra Polejowskiego. Centralnym elementem ołtarza jest cudowny obraz Matki Bożej Niepokalanej z przełomu XVI – XVII wieku. Nad nim umieszczono obraz „Śmierć św. Marii Magdaleny”. W ołtarzu znajdują się cztery duże rokokowe rzeźby, – św. Piotra, św. Pawła, bł. Jana Dunsa Szkota i bł. Idziego z Asyżu wykonane przez lwowianina Antoniego Osińskiego – oraz figury kobiece, alegorie „Wiary i Nadziei”. W bocznych ścianach ołtarza głównego wiszą obrazy przedstawiające modlitwę św. Franciszka (prawa strona) oraz bł. Jakub Strzemię Adorujący Najświętszy Sakrament (lewa strona). W prezbiterium znajdują się portrety głównych darczyńców budowy kościoła: abpa Wacława Hieronima Sierakowskiego (1775) oraz Sebastiana i Wawrzyńca Morskich (1778), a także obraz z wizerunkiem bpa Eryka de Winsena (1775).
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama