Wymogi wobec niepełnosprawnych pasażerów MZK są w naszym mieście nieżyciowe - potwierdza to wiele osób. Z tymi opiniami zgadza się prezydent Wojciech Bakun, który deklaruje wprowadzenie ułatwień.
W ubiegłym tygodniu opisaliśmy sytuację, do której doszło w autobusie MZK. Niewidoma kobieta dostała mandat za to, że nie posiadała dokumentu uprawniającego ją do bezpłatnych przejazdów. Pani Magdalena miała wprawdzie legitymację osoby niepełnosprawnej, ale zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Przemyślu z 2015 r., niewidomi ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności mogą podróżować bezpłatnie wraz z przewodnikiem, ale tylko na podstawie legitymacji Polskiego Związku Niewidomych. Innym rozwiązaniem dla nich jest wyrobienie rocznego biletu imiennego. W podobnej sytuacji są również głusi. Zdaniem pani Magdaleny, przepis jest nieżyciowy, ponieważ[paywall] „nie każdy niewidomy musi należeć do związku”. Kobieta jest zameldowana w Przemyślu, ale mieszka we Wrocławiu. Twierdzi, że w innych miastach nie obowiązują takie zasady jak w Przemyślu.
Podobnego zdania jest Wiesław Paryga, który zadzwonił do naszej redakcji po publikacji artykułu. – Takie zasady to relikt komunizmu – mówi.
W. Paryga również zmaga się z tym problemem i zna problem z autopsji. On również potwierdza, że w innych miastach Polski nie spotkał się z takimi zasadami jak w Przemyślu. Zwraca też uwagę, że od osoby niepełnosprawnej wymaga się wyrabiania dodatkowych dokumentów, a taka procedura wiąże się z dodatkowymi uciążliwościami i załatwieniami.
Mężczyzna zauważa, że legitymacja osoby niepełnosprawnej wydawana jest na podstawie badań i dokumentacji medycznej oraz orzeczenia o niepełnosprawności. Trudno więc ją kwestionować i domagać się dodatkowych dokumentów. – Do tych ulg nie uprawnia legitymacja, tylko choroba – podkreśla pan Wiesław.
Jedynym organem, który może zmienić uchwałę jest rada miejska. Najprostszą drogą jest wprowadzenie pod obrady odpowiedniego projektu przez prezydenta lub grupę radnych.
– Prezydent absolutnie zgadza się z tym, że przedmiotowa uchwała jest pełna absurdów i nie powinna funkcjonować w takim kształcie. W ostatnim czasie zwrócili się do niego również honorowi dawcy krwi, którzy mają ten sam problem, co osoby niepełnosprawne – mówi Agata Czereba z Urzędu Miejskiego w Przemyślu.
Wojciech Bakun chciałby wprowadzić zmiany na najbliższej sesji. Jej data nie jest znana, ale najprawdopodobniej odbędzie się w sierpniu. Nowelizacja przepisu ma być częścią wszystkich zmian dotyczących przemyskiego MZK.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Pytanie tylko retoryczne.Czy naszego miasta nie stać na bezpłatne przejazdy dla osób mających problemy ruchowe w poruszaniu się.Dlaczego im nie pomóć.Tak zwyczajnie po ludzku.Tak jak jest w Szwecji,Norwegii,Danii.Tam ludziom o problemach ruchowych wszyscy pomagają a nie utrudniają.Może miasto ma problemy finansowe.Ale ja to czuje,ze każdy Przemyślak ma ostrogi czasmi na bose stopy ale ma.Pokażmy je.Nie wstydźmy sie.Nie ubędzie nam ani honoru ani kasy.
Ma facet GEST!!wystarczy jeden artykuł i PROSZĘ,należy nadmienic iż wsponiana pasażerka zachowywała sie jak ZDROWA!!p.Bakun? a co P.na to jak CI ktorym należy się opiekun korzystajaćy z autobusów widząc rewizora "biorą pod opieke krzyczać z konca TO MOJA OSOBA TOWARZYSZĄCA!-skandal,osoba taka powinna mieć dokument ze zdjęciem!poza tym EUROBUS dba lepiej prawda?
Oczywiście wszelkie dokumenty są wskazane.Mile widziane będzie świadectwo szczepienia psa lub kota a nawet razem.Moze nawet jedno świadectwo ze szkoły gdzie uwidoczniona jest ocena ze sprawowania,obrazek od komunii i wiele innych związanych z funkcjonowaniem w społeczeństwie z zdjęciem najlepiej.
Tadeusz-akurat swiadectwo szczepień[zwierząt] JEST WYMAGANE
Super ale może najpierw prezydent skupi się na nowym rozkladzie jazdy i ogólnym burdelu w MZK a potem na niepelnosprawnych ?
Nie na wszystkie.Ja tam swoja wesz Balbinę zabieram do autobusu bez szczepień
Pytanie tylko retoryczne.Czy naszego miasta nie stać na bezpłatne przejazdy dla osób mających problemy ruchowe w poruszaniu się.Dlaczego im nie pomóć.Tak zwyczajnie po ludzku.Tak jak jest w Szwecji,Norwegii,Danii.Tam ludziom o problemach ruchowych wszyscy pomagają a nie utrudniają.Może miasto ma problemy finansowe.Ale ja to czuje,ze każdy Przemyślak ma ostrogi czasmi na bose stopy ale ma.Pokażmy je.Nie wstydźmy sie.Nie ubędzie nam ani honoru ani kasy.
Ma facet GEST!!wystarczy jeden artykuł i PROSZĘ,należy nadmienic iż wsponiana pasażerka zachowywała sie jak ZDROWA!!p.Bakun? a co P.na to jak CI ktorym należy się opiekun korzystajaćy z autobusów widząc rewizora "biorą pod opieke krzyczać z konca TO MOJA OSOBA TOWARZYSZĄCA!-skandal,osoba taka powinna mieć dokument ze zdjęciem!poza tym EUROBUS dba lepiej prawda?
Oczywiście wszelkie dokumenty są wskazane.Mile widziane będzie świadectwo szczepienia psa lub kota a nawet razem.Moze nawet jedno świadectwo ze szkoły gdzie uwidoczniona jest ocena ze sprawowania,obrazek od komunii i wiele innych związanych z funkcjonowaniem w społeczeństwie z zdjęciem najlepiej.