Reklama

Prezydent Robert Choma zostanie wojewodą podkarpackim?

Do wyborów samorządowych pozostało ponad osiem miesięcy. Choć jeszcze nikt oficjalnie nie zadeklarował, że będzie kandydować na fotel prezydenta Przemyśla, wróble wyćwierkały już nawet całkiem sporą listę. Wszyscy czekają na to, co zrobi obecny włodarz miasta Robert Choma.

Obecnie jedno jest pewne: każda z partii, każde z ugrupowań czy stowarzyszeń „gra w szachy”. Wewnątrz lub za zewnątrz. Tworzą się koalicje, niektórzy układają scenariusze, a jeszcze inni paktują. Jak udało się nam dowiedzieć, większość z nich czeka na decyzję obecnego prezydenta miasta Roberta Chomy. Ten jednak póki co kręci kołem fortuny aż miło. Raz mówi, że w wyborach wystartuje, innym razem, że decyzji jeszcze nie podjął[paywall].

„Plotka” nr 1

Pojawiła się plotka, że obecny prezydent nadsańskiego grodu może zasiąść w fotelu wojewody podkarpackiego. To by oczywiście oznaczało, że do wyrobów samorządowych nie przystąpi i będzie musiał chwilę „przeczekać”. Podobno mają trwać dość ożywione dyskusje, którym patronują władze Prawa i Sprawiedliwości na linii Podkarpacki Urząd Wojewódzki – Urząd Marszałkowski w Rzeszowie. Z jakim efektem? Ano takim, że R. Choma zostałby wojewodą podkarpackim, a kandydat PiS-u w wyborach na prezydenta Przemyśla zyska jego i Regii Civitas poparcie. Tyle że ostatnia nominacja byłej przewodniczącej Rady Miejskiej w Przemyślu na wicewojewodę podkarpackiego Lucyny Podhalicz nieco te rewelacje studzi.

Reklama

„Plotka” nr 2

A propos Prawa i Sprawiedliwości w Przemyślu, która przewodzi radzie miejskiej. Lista kandydatów na stanowisko prezydenta miasta nie jest jeszcze znana, ale wiele wskazuje na to, że będzie nim ktoś spośród trójki: obecny zastępca prezydenta Przemyśla Janusz Hamryszczak, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch i prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej sp. z o.o. Tomasz Zaleszczyk. Największe szanse ma chyba ten pierwszy... Była jeszcze czwarta kandydatura – Lucyny Podhalicz, ale wobec wspomnianej wyżej nominacji była przewodnicząca Rady Miejskiej w Przemyślu wypadła z gry.

„Plotka” nr 3

Może się jednak zdarzyć, że R. Choma w wyborach na prezydenta miasta wystartuje i to z bardzo dużymi szansami na reelekcję. – Cały czas trwają rozmowy. Rozważamy różne opcje. Rozmowy mają oczywiście status roboczych, wewnątrz stowarzyszenia. Każdy, kto chce zaistnieć na lokalnej scenie politycznej, musi już mieć zarys list wyborczych. Chcemy samodzielnie wystartować w wyborach. Zapraszamy wszystkich do współpracy. Oczywiście najmocniejszą pozycję miał i ma obecny prezydent miasta Robert Choma. Był i jest liderem Regii Civitas. W ciągu kilku najbliższych tygodni wszystko powinno się wyjaśnić – powiedział przewodniczący Klubu Radnych Regii Civitas Robert Bal, który – jeśli R. Choma nie wystartuje – także brany jest pod uwagę jako kandydat tego ugrupowania na prezydenta miasta.

Reklama

„Plotka” nr 4

Kart nie zamierza odkrywać Platforma Obywatelska. – Dywagacje na ten temat trwają od dłuższego czasu. Na konkretne decyzje trzeba jeszcze poczekać. Nie chcę składać żadnych deklaracji, zastanawiamy się nad różnymi konfiguracjami, ale prawdę powiedziawszy, to nie ja powinienem o tym mówić, bo są szefowie powiatowych i wojewódzkich struktur naszej partii – stwierdził radny Wojciech Błachowicz, który w poprzednich wyborach był kandydatem PO na prezydenta miasta, ale przegrał w II turze z R. Chomą.

O nim, ale także o m.in. Marku Rząsie czy Piotrze Tomańskim wróble ćwierkają w kontekście kandydata Platformy Obywatelskiej. – Chcemy wejść w tak zwaną szeroką koalicję przedwyborczą. Mam tu na myśli przede wszystkim Nowoczesną, ale także inne grupy społeczne, niekoniecznie zrzeszone w partie polityczne. W marcu odbędą się chyba u nas prawybory i wtedy będziemy mądrzejsi. Być może będzie mocny kandydat z Nowoczesnej. Ten powinien charakteryzować się wolą walki i dobrymi rozwiązaniami dla miasta. Liczymy, że wyklaruje się czarny koń wyborów. Mieszkańcy chyba nie wierzą, że Przemyśl, jako bastion PiS-u, może paść. Chcemy, aby to oni także wypowiedzieli się w tej sprawie – wyjaśnił szef powiatowych struktur PO Tomasz Schabowski.

Reklama

Kto jeszcze? Zupełnie nic wróble nie ćwierkają odnośnie Sojuszu Lewicy Demokratycznej czy Kukiz’15. Być może do walki na głosy staną choćby Błażej Wilk, Maciej Dębicki (Przemyska Kongregacja Kupiecka) czy Mirosław Majkowski. Osoby niezrzeszone w żadnej partii politycznej, ale mające pewne polityczne doświadczenia. Jak choćby ten trzeci, który przecież cztery lata temu startował już raz na urząd prezydenta Przemyśla.

Powyższe dywagacje należy traktować z przymrużeniem oka. Mogą, ale w żadnym wypadku nie muszą mieć poparcia w faktach. Jak będzie, czas pokaże...


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    dd - niezalogowany 2018-02-06 19:52:48

    Do ankiety  proponuję dodać "żaden"

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    hasler - niezalogowany 2018-02-06 20:37:41

    Zenekblus byłby odpowiednim kandydatem suwerena.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    szkoda słów - niezalogowany 2018-02-06 20:55:36

    Z tym Choma robicie sobie jaja. Jak można coś i kogoś  takiego proponować  ,ba lansować przecież po parkingu w centrum zadupia widać jego 16 letnie rządy w pigułce. O innych sukcesach szkoda pisać , szkoda czasu , słów brak.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama