Reklama

Problemy mieszkańców starówki z parkowaniem

09/10/2016 20:00

Często w czasie imprez organizowanych na Rynku, na pobliskich parkingach ustawiane są znaki zakazujące parkowania. – W te dni mamy problem z postawieniem swoich samochodów – mówi Andrzej Mizgała, zastępca przewodniczącego zarządu osiedla „Stare Miasto”.

Mieszkańcy Starego Miasta mają wykupione karty abonamentowe, które pozwalają im parkować auta na trzech wybranych przez siebie płatnych parkingach. – Ja wybrałem Rynek, Grodzką i Ratuszową, czyli te, do których mam najbliżej. Często jest tak, że Rynek i Grodzka są wyłączone, a na Ratuszowej miejsca nie ma. Z kolei na Śnigurskiego nie mogę zaparkować, bo musiałbym płacić za postój – mówi Andrzej Mizgała.

 

Nikt się nami nie przejmuje

Przed kilkoma tygodniami na starówce kręcono zdjęcia do filmu Żużel. Wcześniej odbywała się Wincentiada[paywall]. – Całkowicie wyłączony był parking na Rynku i na Grodzkiej. Rozumiem, że miasto chce się promować, ale odbywa się to zupełnie bez troski o mieszkańców – uważa. Według jego wyliczeń, w ciągu tego roku uzbierało się już ponad 20 takich dni.

Reklama

– To jest umowa – mówi pan Andrzej, pokazując kartę abonamentową. – Ona nie powinna być krzywdząca dla żadnej ze stron, a jest. Mamy zapisaną możliwość parkowania, która nie jest w pełni respektowanay. Oczywiście wiem, że abonament nie jest gwarancją wolnego miejsca, ale znak zakazu taką możliwość wyklucza zupełnie. Najgorsze jest to, że nikt się nie przejmuje tym, gdzie się podziejemy – dodaje.

 

Jest jakieś wyjście?

Kilkukrotnie zgłaszał problem w Zarządzie Dróg Miejskich. Jak twierdzi – bezskutecznie. Pewnym rozwiązaniem byłaby możliwość parkowania auta na parkingu przy bibliotece. Mankamentem jest to, że jest on otwarty tylko w godzinach pracy tej placówki. – Może dałoby się godziny zamknięcia jakoś przesunąć na późniejsze? – zastanawia się A. Mizgała.

Reklama

Inne wyjście z tej sytuacji to zgoda na parkowanie na innych miejskich parkingach w czasie, gdy te przy samym Rynku są wyłączone. – Żebym wiedział, że nie zostanę ukarany. Dlaczego mam później pisać o umorzenie i liczyć, że ZDM przychyli się do tej prośby? – mówi.

Władze miasta nie dają jednak większych nadziei na rozwiązanie problemu. – Abonament opłacany przez mieszkańców niestety nie jest jednoznaczny z gwarancją miejsca parkingowego. Jest tak niezależnie od tego czy dzieje się to w trakcie imprez, które wymagają zamknięcia części parkingów w strefie płatnego parkowania, czy poza tymi terminami. Gwarantuje to jedynie wykupienie tzw. koperty – mówi Witold Wołczyk, rzecznik urzędu miejskiego. – Zdajemy sobie sprawę, że dla części mieszkańców wyłączenia parkingów są utrudnieniem, jednak nie dzieje się to aż tak często i rzadko kiedy dotyczy wszystkich parkingów w obrębie Starego Miasta – dodaje.
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    mk - niezalogowany 2016-10-09 21:48:38

    Dlaczego tak jest? Odpowiedż jest bardzo prosta . Otóż nikt  z władz miasta  czy powiatu   nie mieszka w ścisłym centrum  miasta, stąd brak zainteresowania tym problemem . Ale nic straconego. Niech no tylko  syn , córka , wnuk    czy jakiś wujek kupi  ta mieszkanie  , a   .....  to się tym "tematem" zajmiemy. Przecież nieprawdą jest ,że tzw. władze miasta" nie widziały i nie interesowały się tym tematem" . Przecież jest to " zwykłe pomówienie ' . One tylko miały " ważniejsze sprawy    na głowie" , oczywiście dla dobra i tylko dobra mieszkańców .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    ben - niezalogowany 2016-10-09 22:37:08

    Prawda jewst taka, że ścisłe centrum miasta powinno być absolutnie wolne od pojazdów silnikowych. Tak jest w cywilizowanych krajach skandynawskich, coraz częściej w Europie Zachodniej tylko u nas tak trudno zaakceptować to, że w rejonie Rynku cała przestrzeń publiczna winna być podporządkowana ludziom a nie ich maszynom.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    JaBolek - niezalogowany 2016-10-10 16:29:49

    No to p. Andrzeju, mówiąc krótko zostaliście "wydymani".

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama