Pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Przemyślu Komenda Miejska Policji w Przemyślu wszczęła dochodzenie o przestępstwo z artykułu 160 paragraf 1 Kodeksu karnego. Brzmi on następująco: „Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. Chodzi o dezynfekcję miasta Przemyśla, do której doszło na początku kwietnia br.
Na początku czerwca br. poinformowaliśmy, że Komenda Miejska Policji w Przemyślu prowadzi postępowanie sprawdzające, związane z akcją dezynfekcji miasta prowadzoną przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Przemyślu. Było to pokłosie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, skierowanego do przemyskiej prokuratury przez przemyślanina Grzegorza Lewandowskiego. Doniesienie owe było m.in. efektem opisywanej przez nas sprawy dezynfekcji nadsańskiego grodu przez pracowników PWiK[paywall].
Zarzut narażenia swojego życia i zdrowia, a także życia i zdrowia mieszkańców i innych osób G. Lewandowski postawił władzom miasta i szefostwu spółki miejskiej PWiK. Stwierdził, że zarówno on, jak i wspomniani zostali wprowadzeni w błąd informacją o użytym do tego celu środku. W dokumencie, który trafił do prokuratury, G. Lewandowski poinformował także o krążących pośród mieszkańców Przemyśla informacjach, jakoby pracownicy PWiK, dokonujący tzw. dezynfekcji, byli pozbawieni odpowiednich, atestowanych, przeciwwirusowych środków ochrony osobistej. Przede wszystkim w sytuacji, kiedy to dokonywali tzw. odkażania kamienicy przy ul. Piłsudskiego w Przemyślu 5 kwietnia 2020 roku, w której mieszkała osoba, co do której było potwierdzone zarażenie koronawirusem SARS-CoV-2.
Oficer prasowy KMP w Przemyślu podkomisarz Marta Fac poinformowała wówczas, że prowadzone są czynności sprawdzające w tej sprawie, których celem jest ustalenie, czy okoliczności znajdujące się w zawiadomieniu wyczerpują znamiona czynu zabronionego, a szefowa Prokuratury Rejonowej w Przemyślu Anna Szczerba, że wyniki postępowania sprawdzającego pokażą, czy zostanie wszczęte postępowanie prokuratorskie.
W połowie lipca br. okazało się, że są ku temu przesłanki. Inaczej nie pojawiłaby się informacja o wszczęciu – pod nadzorem przemyskiej prokuratury rejonowej – dochodzenia o przestępstwo z artykułu 160 paragraf 1 Kodeksu karnego. Brzmi on następująco: „Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. Dochodzenie prowadzi przemyska policja.
– Jest zdecydowanie za wcześnie, aby mówić o jakichkolwiek szczegółach tej sprawy. Faktem jest, że śledztwo zostało wszczęte. Zakończy się postawieniem zarzutów osobom lub instytucjom odpowiedzialnym lub umorzeniem sprawy. Nie jestem w stanie określić, jak długo potrwa. Zwyczajowo są to trzy miesiące, ale to tylko teoria – podsumowała szefowa Prokuratury Rejonowej w Przemyślu Anna Szczerba.
Prezydent miasta Przemyśla Wojciech Bakun: – Nie będe komentować wszczęcia postępowania przez organ do tego powołany i uprawniony. Spokojnie czekamy na rozstrzygnięcia w tej sprawie, nie skupiając sie na niej zbytnio. W mieśie mamy naprawdę dziesiątki bardziej palacych problemów niż czyjeś trwające półtora roku rozgoryczenie po porażce wyborczej.
Prezes PWiK sp. z o.o. Mariusz Kwaśny także stwierdził, że nie ma czego komentować. – To autonomiczna decyzja prokuratury. Cóż tu komentować. Samo wszczęcie postępowania o niczym nie przesądza. Stosowne wyjaśnienia w tej sprawie już złożyłem. Bardzo daleki jestem od recenzowania takich kwestii, bo to nie są moje kompetencje. Prokuratura ma swoje obowiązki, ja mam swoje – powiedział.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.PwiK powinien wykupić całą stronę w życiu i nowinach. Co dzień nowy artykuł. Panie prezydencie ile będzie Pan tolerował te wszystkie ekscesy a Pwik. Ilu młodych pracowników odeszło za kadencji Pana Mariusza K. Jest spór zbiorowy który wg prezesa nie istnieje. Sprawa w prokuraturze. Na horyzoncie sądy pracy. Totalnie rozjechana sprawa stosunku pracy w jednym z działów, ludzie siedzą w domu i dostają 100 procent wynagrodzenia., a młodzi muszą chodzić do pracy bo tak prezesa powiedział to dyskryminacja w biały dzień . Sprawa z zatajeniem wirusa a firmie. Proszę powiedzieć ile będziemy jako podatnicy i mieszkańcy , będziemy to tolerować. My żyjemy tutaj a prezes podnosi naszym sąsiadom zza miedzy ceną wody o 30 procent z dnia na dzień, żeby ukryć niegodpodarność i brak inwestycji na obiektach. Za chwilę szlak trafi wszystko i nam będziecie musieli woda podwyższyć.
Osoba, która NIE jest mieszkańcem Przemyśla tylko chwiilowo zajmuje funkcję prezesa (za 15 000 zl miesięcznie) widocznie nie zależy na tym żeby spółka PWiK funkcjonowała dobrze, skoro tyle ludzi z duzym doświadczeniem w ciągu jednego roku się zwalnia, gdzie tu dbanie o dobrego pracownika (a moze wlasnie o to chodzi, ze maja sie ludzie sami pozwalniac z doświadczeniem żeby przyszli inni bez doświadczenia)gdzie w tym czasie jest Prezydent miasta! Ze nie widzi co się dzieje przeciez w trzech spółkach jest juz spór!!! Co z tego ze w przyszłości otworzy sie w Przemyslu szwalnia jak teraz ludzie maja takie wielkie problemy w spółkach miejskich! czy to jest dążenie do likwidacji?! Najpierw w Żurawicy cena wody idzie w górę później w w Przemyślu będziemy płacić dużo więcej i zero reakcji władz miasta, do tego jeszcze mydlenie mieszkańcom oczu odnośnie dezynfekcji miasta, środkami które nic nie dają ! taki sposób pokazywania, że coś się robi to nie tędy droga, bo albo zrobić coś co ma sens, albo lepiej nic nie robić .... osobiscie uwazam ze bardzo dobrze się stało, ze zostalo to zgloszone do prokuratutry, bo przeciez to jest narazenie życia ludzi mam nadzieje, ze prokuratura dokladnie sie tym zajmie i oby osoby odpowiedzialne za to.... odpowiednio poniosły konsekwencje swoich decyzji !
Czytając takie komentarze, to Ci co chcą coś robić wmieście uciekają, tak jak inwestorzy, bo tu od zawsze tylko się krytykuje, narzeka i wszystko blokuje, a Ci co najwięcej krzyczą jeszcze ani razu nie "wzięli łopatę w rękę". Zmienił się prezydent i chce wprowadzać zmiany dla poprawy tego co przez lata działo się w Przemyślu, ale jak widać jest grupa ludzi, którym bardzo zależy żeby "stary układ" pozostał, bo jak dotąd to nawet budżet miasta przygotowany przez Pana Prezydenta został "zaorany" przez "ludzi z poprzedniego układu" A może czas pozwolić dać działać i nie przeszkadzać w działaniach, a tylko zacząć wreszcie robić "własnymi rękoma". Dezynfekcja miasta jaka by nie była, to na pewno nikomu nie zaszkodziła, ale trzeba szukać pretekstu by się czepić i szukać dziurę w całym. Więc przestańmy narzekać, że w mieście się nic nie dzieje, bo dzieje się wiele, ale jak nawet jest coś robione, to jakoś mieszkańców nie widać, bo chyba wolą narzekać siedząc w domach.
Nie masz pojęcia o czym piszesz. Nie tak to miało wyglądać. Osobiście czuje się oszukany okazało się,ze wybór prezydenta przez FB to był błąd. Wpłyną na fali do sejmu, wypłynął w czasie kampanii przez błąd PiSu jakiś splot dziwnych zdarzeń spowodował obecna sytuacje. Fakty są takie ze w spółkach jest coraz gorzej a nie ka niestety w tym mieście dużych firm wiec spółki są rzeczą istotną
Przemyślanin A co takiego się dzieje ?? Uważasz że dezynfekcja, która nic nie daje ma sens!? Czyli uwazasz ze poprawnym jest wprowadzanie ludzi w błąd ?
Pamiętam ten dzień, kiedy zobaczyłem panów ubranych jak kosmici na rynku miasta, aż się przestraszyłem, ale pozniej dowiedzialem sie ze to dezynfekcja więc myślę sobie, że ławeczki będą zdezynfekowane żeby chociaż na chwilę usiąść w moim ryneczku A teraz okazuje się że ta dezynfekcja była dokonywana nie wiadomo nawet czym!
Popłuczyny z poprzedniego rozdania w naszym mieście znaleźli zajęcie dla prokuratury "obywatelską troską o dobro mieszkańców"Poczekajmy jeszcze trochę a może uda się zaangażować też Kościół
Rynsztok z tego rozdania niszczy spółki,
Miłośnik poprzedniego układu z swoją dawka podłości.Podszywa się pod mój nick.
Ja mam tak na imię to nie Nick. Pozatym jestem starszy od Ciebie!
o znowu się POjawił hejter lewacki a kysz a kysz z nim
W spółkach było gorzej o wiele wcześniej! Przecież to są stare sprawy tylko teraz ktoś je celowo wyciąga na wierzch! A Wy jak pelikan łykacie, że po roku takie rzeczy. W PWiKU działy się już wcześniej cyrki. Przecież poprzedniego Prezesa wyprowadziło CBA!
Czy Pan Grzegorz Lewandowski nie jest synem poprzedniego Prezesa? Przecież to jego ojciec prowadził dziwne interesy i zabrało go CBA. A teraz szuka czegokolwiek, żeby się zemścić za ojca i to kosztem nas! Wszyscy za tą prywatną wojnę zapłacimy!
Czy Pan Grzegorz L jest osoba publiczna że tak , na forum Pan pisze tego personalia ?
Do Ferdka. Drogi przyjacielu powiedz mi kiedy to CBA wyprowadzalo prezesa z mieszkania lub firmy? Bo wiem ze chodzi Ci o poprzednika obecnego zarządcy. Podaj dzień godzinę może jak tak jest doskonale poinformowany to podaj okoliczności? A jeżeli chodzi o postępowanie jakie się toczy no to widocznie prokuratura dopatruje się jakiś nieprawidłowości skoro działa w tym temacie. Jeżeli wszystko było by tak idealnie jak opowiada Pan Prezes napewno by już dawno zaniechania śledztwa.
Jakie "narażanie życia ludzi"? Wytrzeźwiej kobieto.
Rząd, a zwłaszcza Łukasz "ewangelista" Szumowski od kwietnia wprowadza ludzi w błąd, rozsiewa panikę i jakoś nikomu to nie przeszkadza.
Warto, żeby władze miasta zdały sobie sprawę z tego, jak ważna jest regularna dezynfekcja dla zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa mieszkańców. Jeśli chodzi o budynki użyteczności publicznej (np. urzędy) to polecam zamgławianie, które wykonuje m.in. firma https://biodezynfekcja.eu/. To skuteczna, szybka i bezpieczna metoda na usunięcie wszystkich groźnych wirusów z otoczenia.
PwiK powinien wykupić całą stronę w życiu i nowinach. Co dzień nowy artykuł. Panie prezydencie ile będzie Pan tolerował te wszystkie ekscesy a Pwik. Ilu młodych pracowników odeszło za kadencji Pana Mariusza K. Jest spór zbiorowy który wg prezesa nie istnieje. Sprawa w prokuraturze. Na horyzoncie sądy pracy. Totalnie rozjechana sprawa stosunku pracy w jednym z działów, ludzie siedzą w domu i dostają 100 procent wynagrodzenia., a młodzi muszą chodzić do pracy bo tak prezesa powiedział to dyskryminacja w biały dzień . Sprawa z zatajeniem wirusa a firmie. Proszę powiedzieć ile będziemy jako podatnicy i mieszkańcy , będziemy to tolerować. My żyjemy tutaj a prezes podnosi naszym sąsiadom zza miedzy ceną wody o 30 procent z dnia na dzień, żeby ukryć niegodpodarność i brak inwestycji na obiektach. Za chwilę szlak trafi wszystko i nam będziecie musieli woda podwyższyć.
Osoba, która NIE jest mieszkańcem Przemyśla tylko chwiilowo zajmuje funkcję prezesa (za 15 000 zl miesięcznie) widocznie nie zależy na tym żeby spółka PWiK funkcjonowała dobrze, skoro tyle ludzi z duzym doświadczeniem w ciągu jednego roku się zwalnia, gdzie tu dbanie o dobrego pracownika (a moze wlasnie o to chodzi, ze maja sie ludzie sami pozwalniac z doświadczeniem żeby przyszli inni bez doświadczenia)gdzie w tym czasie jest Prezydent miasta! Ze nie widzi co się dzieje przeciez w trzech spółkach jest juz spór!!! Co z tego ze w przyszłości otworzy sie w Przemyslu szwalnia jak teraz ludzie maja takie wielkie problemy w spółkach miejskich! czy to jest dążenie do likwidacji?! Najpierw w Żurawicy cena wody idzie w górę później w w Przemyślu będziemy płacić dużo więcej i zero reakcji władz miasta, do tego jeszcze mydlenie mieszkańcom oczu odnośnie dezynfekcji miasta, środkami które nic nie dają ! taki sposób pokazywania, że coś się robi to nie tędy droga, bo albo zrobić coś co ma sens, albo lepiej nic nie robić .... osobiscie uwazam ze bardzo dobrze się stało, ze zostalo to zgloszone do prokuratutry, bo przeciez to jest narazenie życia ludzi mam nadzieje, ze prokuratura dokladnie sie tym zajmie i oby osoby odpowiedzialne za to.... odpowiednio poniosły konsekwencje swoich decyzji !
Czytając takie komentarze, to Ci co chcą coś robić wmieście uciekają, tak jak inwestorzy, bo tu od zawsze tylko się krytykuje, narzeka i wszystko blokuje, a Ci co najwięcej krzyczą jeszcze ani razu nie "wzięli łopatę w rękę". Zmienił się prezydent i chce wprowadzać zmiany dla poprawy tego co przez lata działo się w Przemyślu, ale jak widać jest grupa ludzi, którym bardzo zależy żeby "stary układ" pozostał, bo jak dotąd to nawet budżet miasta przygotowany przez Pana Prezydenta został "zaorany" przez "ludzi z poprzedniego układu" A może czas pozwolić dać działać i nie przeszkadzać w działaniach, a tylko zacząć wreszcie robić "własnymi rękoma". Dezynfekcja miasta jaka by nie była, to na pewno nikomu nie zaszkodziła, ale trzeba szukać pretekstu by się czepić i szukać dziurę w całym. Więc przestańmy narzekać, że w mieście się nic nie dzieje, bo dzieje się wiele, ale jak nawet jest coś robione, to jakoś mieszkańców nie widać, bo chyba wolą narzekać siedząc w domach.