Kolegium Doradcze przy Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu zwróciło się z apelem do władz miasta o godne upamiętnienie znanego artysty plastyka Edwarda Kmiecika.
E. Kmiecik to znakomity artysta plastyk, rysownik i dziennikarz. Od wielu lat był związany z Przemyślem, pracował m.in. w naszej redakcji. Był stypendystą ministra kultury i sztuki, Nagrody Prezydenta Miasta Przemyśla i członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków[paywall]. Zmarł w 2013 r. i od tego czasu jego mogiła na Cmentarzu Głównym przy ul. Słowackiego w Przemyślu, usypana z ziemi, ulega stałej degradacji. Jego rysunki są w zbiorach wielu galerii i muzeów, w tym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej czy Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu.
– Obecnie jego grób jest w bardzo złym stanie. Żyjący członkowie jego rodziny nie są w stanie zająć się nim z uwagi na trudne położenie materialne. Nie jest możliwe wykonanie najprostszego nagrobka. W związku z tym proponujemy wspólną inicjatywę wykonania skromnego nagrobka w formie płyty lub kamienia, trwale upamiętniającego tego wybitnego człowieka – powiedziała przewodnicząca kolegium doradczego Grażyna Stojak (PO).
Czy jest to możliwe? – To postać bardzo znana w Przemyślu i niezwykle zasłużona dla naszego miasta. Zaproponowaliśmy pomysłodawcom i rodzinie spotkanie. Chcemy wspólnie wypracować formułę współpracy, która pozwoli na realizację pomysłu upamiętnienia naszego artysty – zapewnił rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Przemyślu Witold Wołczyk.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Pomysł bardzo dobry- jeżeli wymaga społecznego poparcia proszę o info na łamach Życia.Pan Kmiecik tak pięknie rysował Przemyśl.
Pomysł bardzo dobry- jeżeli wymaga społecznego poparcia proszę o info na łamach Życia.Pan Kmiecik tak pięknie rysował Przemyśl.
Bez jaj