Przemyski Zarząd Rejonowy Związku Żołnierzy Wojska Polskiego dołączył do ogólnopolskiego protestu Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych Rzeczypospolitej Polskiej, związanego z planami polskiego rządu obniżenia świadczeń emerytalno-rentowych.
13 grudnia br. pod pomnikiem Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w pobliżu Sejmu RP odbył się protest zorganizowany przez wspomnianą federację, w którym wzięło udział ponad tysiąc członków organizacji wchodzących w skład FSSM oraz osób niezrzeszonych. Protestowali przeciwko zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy i ich rodzin, obniżającej świadczenia emerytalno-rentowe nie tylko funkcjonariuszom organów bezpieczeństwa państwa, kilkudziesięciu tysiącom żołnierzy pełniącym służbę w różnych formacjach Wojska Polskiego, ale również: policjantom, strażakom, funkcjonariuszom Straży Granicznej, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Biura Ochrony Rządu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego[paywall].
– W wystąpieniach podkreślano odwetowy charakter obu ustaw, naruszających zasady konstytucji i prawa międzynarodowego. Zwrócono uwagę, że obejmą one kombatantów, w tym kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari, Legii Honorowej, Krzyża Walecznych i innych odznaczeń bojowych. Oczytany został także list byłych ministrów obrony narodowej do marszałka Sejmu. Przypomniano treści przysięg i ślubowań składanych przez żołnierzy i funkcjonariuszy różnych służb po 1990 r. Przemawiający zwrócili uwagę, że żołnierze i funkcjonariusze dotrzymali ich, natomiast państwo nie. Zapowiedziano, że w przypadku uchwalenia ustaw podejmowane będą działania prawne zmierzające do skierowania pozwów przeciwko Polsce do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka – powiedział kpt. rez. Zbigniew Zembrzuski, rzecznik prasowy Zarządu Rejonowego ZŻWP w Przemyślu.
Dyrektor Biura Zarządu Głównego ZŻWP płk Henryk Budzyński stwierdził, że przygotowane projekty ustaw świadczą o słabości władz państwowych, które, dysponując wszystkimi możliwymi narzędziami, nie potrafi znaleźć i ukarać przestępców, którzy prześladowali ludzi. Zamiast tego ucieka się do odpowiedzialności zbiorowej. Wskazał na naruszanie prawa przez autorów ustawy. Podkreślił, że jej postanowienia dotkną niektórych kombatantów i weteranów walki o wolność.
Zarząd Główny ZŻWP i jego rejonowe struktury skierowały lub będą kierować specjalne apele do posłów w tej sprawie z pytaniem, jak zachowają się podczas prac nad ustawą.
– Proponowany projekt przewiduje niedopuszczalną z punktu widzenia Konstytucji RP oraz Europejskiej Konwencji Praw Człowieka odpowiedzialność zbiorową. Nie pomija żołnierzy służących w organach wymienionych w projekcie ustawy, którzy po 1990 roku złożyli przysięgę „służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic, stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić”. Przysięgi tej dotrzymali. Służyli wiernie w kraju oraz poza jego granicami, w wielu misjach pokojowych oraz bojowych. Narażali w nich swe zdrowie i życie. W zamian za to Rzeczpospolita chce zmniejszyć im świadczenia emerytalne – podsumował kpt. rez. Z. Zembrzuski.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Żołnierzom nic i nikt nie odbiera . Odbierają SBekom katomo Polaków , którzy gnoili Polaków Myśłice , że ludzie pamięci nie maja czy co .
Żołnierze WOP-u to dla Ciebie też SB-ecy? Gratuluję inteligencji.
Przyjdzie czas na PISoBOLSZEWICKICH miernotów dojnej zmiany.
(do gościa:...218) Zwiad WOP to co było ? Pogonili to całe zielone SB,UB towarzystwo razem z LWP(WSW)Jak nie wiesz to się nie odzywaj.
Mam proste pytanie (chociaż mam wątpliwości, że zrozumiesz): Czy wszyscy żołnierze WOP-u byli w Wydziale Zwiadu? Jeżeli nie, to dlaczego mamy zbiorową odpowiedzialność?
Obawiam się, że woda w klozecie jest bystrzejsza od Ciebie.
A kto tu mówi o wszystkich z b.WOP? Mówimy o zwiadzie., który był częścią totalitarnego panstwa(WSW, zwiad WOP).Dalej nie rozumiesz?
To Ty włącz myślenie. To oni nam zafundowali takie państwo ,https://pl.wikipedia.org/wiki/Konferencja_ja%C5%82ta%C5%84ska Jest cos takiego jak ciągłość państwa, W III RP zdaje się ta zasada nie została złamana. Po drugie; prawo nie może działać wstecz, jeśli jakiekolwiek służby działały w granicach ustanowionego prawa nie powinno im się odbierać praw nabytych. Oni podpisali umowę prawną z państwem polskim i jeśli jest zachowana ciągłość państwa to ta umowa powinna być ważna. Jeśli zdarzyło się że złamali wówczas obowiązujące prawo to i owszem powinni być pociągnięci do odpowiedzialności przez sąd.Pamiętaj jeszcze że historia kołem się toczy, jeśli dzisiaj jacyś politycy łamią normy prawne to może się zdarzyć że w przyszłości inni tez je złamią i wówczas mogą być odebrane prawa emerytalne np. dzisiejszym funkcjonariuszom.W RFN wysocy rangą członkowie NSDAP czy z innych formacji militarnych zajmowali wysokie stanowiska w różnych dziedzinach z budżetówką włącznie, z terytorium Polski do dzisiaj wyjeżdżają rodziny których dziadkowie służyli lub polegli w tych formacjach i otrzymują stosowne świadczenia z obywatelstwem włącznie.Nie podniecaj się polskim piekiełkiem, przypomni sobie lub przeczytaj co np. mówili Piłsudski czy Kościuszko, co o polskich politykach mówili zagraniczni mężowie stanu. Wylej na siebie wiaderko zimnej wody albo zapisz się do "morsów" i bierz kąpiel w Sanie codziennie. Może przestaniesz pieprzyć głupoty.
Żołnierzom nic i nikt nie odbiera . Odbierają SBekom katomo Polaków , którzy gnoili Polaków Myśłice , że ludzie pamięci nie maja czy co .
Żołnierze WOP-u to dla Ciebie też SB-ecy? Gratuluję inteligencji.
Przyjdzie czas na PISoBOLSZEWICKICH miernotów dojnej zmiany.